Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 22.5.2001
 • Vláda navrhuje nasadit agenty a odposlechy proti extremistům
 • Kolem výběru členů Rady České televize pukl očekávaný škandál - unionisté viní ODS a ČSSD ze spiknutí
 • Čtyřkoalice přemýšlí o bojkotu středeční volby do Rady ČT
 • Generál Petr Voznica uvažuje o tom, že by se stal diplomatem a působil na naší ambasádě v Litvě
 • Agentura Greenpeace se rozhodla, že firma Technoplast Chropyně provozující spalovnu vypouští jedovaté zplodiny do vzduchu a zablokovala na celý den vjezd do závodu
 • Policejní prezident Kolář strhl svému náměstkovi Jakubíkovi peníze z platu za to, že se pletl do kauzy výkupu pozemku pro firmu Philips v Hranicích na Moravě
 • Zkrachovala společnost Private investors - v souvislosti s pádem akcií na amerických trzích
 • Ministr Jan Kavan se vrátil z USA
 • Obvodní osud v Praze 1 potvrdil, že František Chvalovský má zůstat ve vazbě
 • Počasí Praha: Ukázkově slunné počasí, bez horka, se svěžím větříkem
  Brno: sluníčko a teplo, úplně vymeteno ale nebylo    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Od rána vedro, na nebi sem tam mráček.    Petr Kroul
  Žilina: stále slnečno a jarne teplo, večer sa začali zbierať oblaky, mohlo by z toho trochu napršať    Miroslav Drkoš

Pranostika na květen:
Jestli v máji neprší, červen to dovrší.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 22. května 2001
Vedoucí ing. Duto Hlav přišel s hlavou v pejru - celou noc nespal z toho, jak byl pojebán, že nenaplánoval naši dovolenou. Plán dovolených sice odevzdal jako každoročně už v polovině března, ale od 1. května platí, že si ho máme zapsat sami do Komplexního Elektronického Top Systému Intranetu. KECY jsme pak vyplňovali celý zbytek dne.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: O naší neschopnosti říci ne
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se vláda rozhoupe k činu. Před pár dny to byla nová přísnost proti demonstrantům (nejdřív ale musela být aféra ve Vodičkově ulici v Praze s vydrancovanými obchody a později masové a předem organizované násilnosti v souvislosti se zasedáním MFF a Světové banky na podzim minulého roku) a dnes cosi jako ofenzíva proti extremistům: vláda souhlasí s "novým výkladem" současné legislativy, přičemž tento "nový výklad" dovolí policii nasazovat agenty a odposlechy.

Jedno je zřejmé - přituhuje, zlatá doba volnosti let devadesátých se vytrácí do písku. Samozřejmě že původci toho jsou extremisté, ať rudí, zelení nebo hnědí a černí. Jenže oni by si tolik netroufali, kdyby neměli podporu přinejmenším části veřejnosti a médií. Připomenu kupříkladu kampaň povzbuzování nakladatele, který vydal kultovní vydání Hitlerova Mein Kampfu (žádný, doslova žádný ze Zítkových mediálních obhájců - a samozřejmě ani Zítko sám - mi nedokázali odpovědět na prostou otázku, co tedy je propagace nacismu, když ne toto vydání bible nacismu), ale taky škodolibé výpady proti policii, která se snažila, někdy možná nešikovně, o zachování pořádku v ulicích. My si prostě nedokážeme jako občané říci, že jsou ideologie a jsou činy, které prostě nechceme a nebudeme tolerovat, nedokážeme si připustit, že takový rozhodný postoj naprosto není v rozporu s demokratickými zásadami.

Nedělám si iluze, že chystaná policejní opatření povedou k potlačení nacismu. Povedou k posílení politické moci, to určitě. A je dobře si uvědomit, že tedy extremistické síly upevňují represivní aparát státu i za situace, kdy mají (naštěstí) daleko, předaleko k dosažení moci.

To je důvod, proč tady opakovaně a soustavně (a marně) křičím ne, ať se extremisté jmenují Ya Basta nebo Juden Mord.RODINA A PŘÁTELÉ: Kytka pro promoci
Dnes jsme s Míšou byli na promoci naší mladistvé kamarádce. Míša byla už na mé promoci a dodnes si vybavuju šok, který jsem utrpěl, když mi přinesla růže! Rozumí se, že i naší kamarádce objednala kytici.
"Chci, aby to byla pořádná kytice," znělo její programové prohlášení. "Aby ji za ní nebylo vidět."
Kytici přinesla domů. Mně ta kytice připadala vcelku uměřená, možná mírně přemrštěná.
"Je to mrňavá, ušlápnutá kytice," neskrývala Míša nespokojenost.
Poukazoval jsem na barevnou vyváženost a důmyslnou kompozici - tu završoval jakýsi žlutý květ, který se z vršku rozhlížel jak vašnosta z rozhledny.
Nakonec jsme se tedy vypravili z domova. Míša nesla kytku (mně ji nevěřila, abych ji nepomačkal), a když jsme došli do vestibulu metra, všimla si, že je tam stánek s květinami.
"Třeba budou mít lepší kytku. Větší."
"Jo," řekl jsem ponuře. "Aby ji za ní nebylo vidět."
Vrazila mi kytku a šla ke stánku. Já tam nechtěl stát s kytkou jako ženich Vejvara, trošku jsem ji tedy poklopil, jenže ona potvora vyklouzla z papíru a spadla na hlavu, tedy na ten žlutý květ a on byl z nějakého mizerného materiálu, zkrátka, ulomil se. Rychle jsem všechno stačil vrátit do papíru dřív, než se Míša vrátila rozezlena se zvěstí, že v tom stánku mají horší a nestydatě drahé kytky. Ona tu zprávu pokládala za špatnou, já za dobrou.

Do Karolina jsme se dostavili včas, promoce se odbyla dle očekávání a kamarádka dostala od přátel kytek, že ji za nimi nebylo vidět. Přítomné pány obdařila kytičkami do klopy saka.
Já dostal žlutou, moc hezkou kytku. Vnořil jsem ji do klopy opatrně, jemně, dá se říci s něhou. Něžně, aby mi odpustila, že jsem ji předlomil.


PSÍ PŘÍHODY: Fantom vrchu Mrázovka
Já toho fantóma neviděl. Bart taky ne. Ale on věří na jeho existenci víc, než já. Podotýkám, že vrch Mrázovka není žádné Serenghetti - je to kopec obklíčený z jedné strany činžáky, z druhé strany rozložitou budovou hotelu Mövenpick. Kdyby tu Bart měl žít coby volně ložená šelma, musel by chodit na oběd somrovat k vrátnici horního, tzv. modrého Mövenpicku. Což mu nebrání v tom, aby se netvářil přísně a nedělal ze sebe lovce.

Poslední dny dělá lovce vždy na jednom místě - hned pod modrým Mövenpickem, tam, kde je odbočka vedoucí k zahrádkářské kolonii. Bart se na chvilku zastaví, pokrčí pravou přední tlapu, povysune krk (dělá žirafu) a pak se vřítí do křoví a prodírá se akátovými houštinami, klopýtá o neřádstvo černé skládky a hraje si, že je Baghýra na lovu.

Pak se vrací, udýchaný a dělá důležitého. Na moje ironické poznámky nereaguje.
Počíná si tak důsledně, že mi to začíná vrtat v hlavě.
Třeba on má právo ironizovat moje ignorantství. Co když vidí nebo slyší nebo cítí něco, co můj tupý zrak, sluch a čich nedokáže zaznamenat?

Mohl bych uvažovat o Fantomu vrchu Mrázovka, o neviditelné bytosti potulující se po černé skládce.
Skutečnost bude asi jiná, jako obvykle - mnohem prostší.
Nejspíš se vrátil ten drzý ušák, který tu pobýval mnoho let a okázale se vysmíval desítkám psů denně procházejících kolem něho. On už před nimi ani neprchal, dokázal vyhodnotit situaci a s nezbytným minimem úsilí se uchyloval do bezpečí, s charakteristickým úšklebkem na tváři.

Pokud se vrátil a pokud on je oním Fantomem vrchu Mrázovka, o duševní zdraví našeho Barta jest se co obávati.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.