Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 21.5.2001
 • Generál Petr Voznica uvažuje o odchodu z armády do civilního sektoru, kde mu údajně dávají velmi zajímavou nabídku
 • České ministerstvo zahraničí poslalo do Vídně dokumenty vynucené rakouskou stranou ve věci Temelína
 • V Terezíně se konala vzpomínková slavnost v místech, kde stával nacistický koncentrák
 • Zemský rabín Sidon prohlásil, že stát toleruje projevy nacismu a vyjádřil nad tím znepokojení
 • Vladimír Špidla, který se terezínské slavnosti účastnil, tento názor odmítl
 • Další pietní akt se konal v neděli na hřbitově v Praze - Motole, tím začal Týden obětí zločinů komunismu
 • Stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil upozornil, že pokles zájmu české veřejnosti o vstup do EU souvisí s postoji Evropské unie
 • Jan Zahradil obvinil v televizi Nova ministra Kavana z toho, že poškozuje české zájmy v USA, tento závěr udělal po návštěvě v USA, kde se setkal s Condoleezzou Riceovou, poradkyní prezidenta Bushe ve věci národní bezpečnosti
 • Počasí Praha: Sobota mizerná, v neděli se počasí zlepšilo a od poledne zářilo sluníčko
  Žilina: v sobotu oblačno s prehánkami, v nedelu opät slnečno a príjemne teplo    Miroslav Drkoš

Pranostika na květen:
Po jasných dnech v tomto období přicházejí obyčejně chladné noci, jichžto zahradníci se bojí, anoť květoucímu stromoví škodny bývají.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 21. května 2001
Krásný den - naše Viki prozradila, že se bude přidávat z ušetřeného fondu po liberalizovaných zaměstnancích! V průměru o 5 %. Později upřesnila: Tolik připadne zaměstnancům s platy 20 tisíc. Ti, co mají přes 30 tisíc, obdrží 10 %. Aby se to vyrovnalo, tak zvýšení desetitisícových platům bude činit 1 %. A těm pod 10 tisíc se přilepší o 5 promile. Teda, to můžou dostat i několik desetikorun!!!ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Václav Havel chodící a zlobící
Až v pátek a sobotu si média všimla projevu Václava Havla z Bratislavy 11. května, v němž nasadil tvrdý kurz vůči Rusku a vlažný postoj Západu vůči připojení pobaltských států k NATO přirovnal k spiknutí Ribbentrop-Stalin, neboť se tím stvrzuje jakési právo Ruska na blízké zahraničí. V sobotu pak vyšel v Právu rozhovor Václava Havla s Alexandrem Kramerem. I ten jistě zvedne hladinu adrenalinu mnoha lidí až k nosním dírkám, když nikomu, tak Petrovi Štěpánkovi určitě - takovou míru pohrdání jsem už dlouho nespatřil.

Čtu ten projev, čtu ten rozhovor, se smíšenými pocity. Má právo hlava státu na vlastní pěst stanovit vlastní zahraniční politiku? Jeho pohled je mi rozhodně sympatičtější než praxe ministra Jana Kavana, který se před setkání s ministrem Powellem zachoval jako gymnaziální ulejvák, kterému se před zkouškou z fyziky spustí z nosu krev. No jo, ale co je to platné, je to legitimní ministr zahraničí legitimní české vlády... Pokud jde o ten rozhovor, tak v něm je jistě tucet momentů, nad nimiž bude soudný člověk kroutit hlavou. Moc se mi kupříkladu líbí Havlova výtka oposmluvním stranám, ze se starají o technologii moci, přičemž on sám vynikl neutuchajícím sklonem k politické intrice. A tak dále, a tak dále, jenže...

Co je to platné, jakmile Havel mluví nebo píše, je co poslouchat a číst. Může to být až k extrému provokativní a kontroverzní, ale nikdy to není nudné a hloupé. Havel se v rozhovoru s Kramerem zmínil o Zemanovi - podle jeho představy je možné, že bude prezidentem.

Tak na to jsem zvědav - a už brzy to bude aktuální. Chci se vsadit, že a) parlament který vzejde z voleb v příštím roce bude tomu dnešnímu podoben jak pukavec pukavci, b) jako prezidenta zvolí neslaného nemastného ušlechtilce, který nebude nikomu vadit. Ten jistě nebude na vlastní pěst pouštět hrůzu na Rusko, a Petr Štěpánek před ním bude absolutně bezpečný. Zeman je málo dietní.RODINA A PŘÁTELÉ: Tmavomodrý svět
V sobotu jsme byli na Tmavomodrém světě. Musíte vidět... O tom filmu se už napsalo a napovídalo tolik, až máte pocit, že jste ho viděli. Proto mě překvapilo, že jsem viděl vlastně filmy dva, tedy výpravný velkofilm a současně jemnou svěrákovskou drobnokresbu, kterou skvěle ovládají otec i syn, a přitom jeden nevylučoval druhý, naopak! Napadá mě, že tohle umí dělat Spielberg, že je to to asi podobná metoda...

Zatím jsem četl samé promo a žádnou oficiální kritiku. Jsem na ni moc zvědav. čekám, že ona huspenina závistivých nenávistných veleduchů už ždíme žlučníky, aby Svěrákům úspěch jaksepatří zošklivili... Pokud se to nestane, budu upřímně překvapen, ale potom, jak byl těmito lidmi pozvracen Kolja, si nedělám žádné iluze.

Myslel jsem i na jiné věci, než na tvorbu a kritickou či spíš pseudokritickou reflexi. Myslel jsem na naše letce v Anglii a co se pak s nimi dělo - i o tom přece ten film je. Míša měla jednoho z nich v rodině. Dostal deset let, odseděl si pět a dalších pět let tzv. kroutil na svobodě, zbaven občanských práv...

Tohle v Tmavomodrém světě taky je. Padesátá léta.
Pak přišla osmdesátá léta. Ten o němž mluvím zemřel. Byli jsme na pohřbu. V síni byla rodina, přátelé - a vojenští atašé - britský, francouzský, americký a kanadský. Z ČSLA nikdo. Velmi jsem se tehdy styděl za to, že jsem Čech.
Pak přišla devadesátá léta. V Cibulkových seznamech jsem našel jméno tohoto člověka. Napsal jsem tehdy velmi nevrlý článek do novin. No a loni mě za to v Necenzurovaných novinách jeden malý padouch denuncoval.
Už se nestydím za to, že jsem Čech. Jenom vím, že se mezi námi vyskytuje stabilní vrstva sviní, za všech režimů, napříč dějinami. No a někdy ty svině dějiny přímo formují.


PSÍ PŘÍHODY: Pánská solidarita
Bart mě i po pěti letech dovede překvapit. Tentokrát svou diskrétností a solidárností. Vlahý májový večer. tedy, spíš noc, tma tmoucí už nastala. Bart se potuloval někde po zahradě, občas jsem slyšel jeho výstražné poštěkávání od branky.
Potom se ozval nářek - žalostný dětský kvil. Lekl jsem se, že snad nějaké dítě prostrčilo k Bartovi ruku a že ho Bart kousnul (v deset večer mají děti spát... a Bart nikdy žádnému dítěti nic neudělal...), pak se do prvního kvilu vmísil druhý kvil a došlo mi, že to jsou kocouři.

Nebylo to ale obvyklé ječení rvoucích se kocourů - skutečně to bylo žalné duo. Vyhlédl jsem oknem z kuchyně a spatřil jsem je.
Seděli na zídce, oddělující náš pozemek od zahrady sousedů, hlavami proti sobě, nahrbení - vypadali jako dvě odložené granátnické čepice - a kvíleli.

Jak to, že na ně nevlítne Bart? Pravda, branka vnitřního plůtku byla zavřená, jenže kocouři seděli tak dva, maximálně tři metry od plůtku a Bart, kdyby se na plůtek vrhnul a spustil hrůzu, by dokázal odehnat i horší šelmy, než dva ječící kocoury.
Slyšel je. Dozajista je slyšel.
Dokonce krátce štěkl, od svého stanoviště u vrátek. Dával najevo - já o vás vím, pánové. Ale rozhodl se nerušit jejich dueto.
Druhý den jsem o tom vyprávěl Janě. Podle popisu poznala v jednom z nich otce koťátek jejich Minďi. Oba sokové takto ječí noc co noc. Jana má už připravený kýbl s vodou u okna, milovníci to zřejmě tuší a proto zvolili stanoviště mimo dosah kbelíku. Bart je nechal být. A jak to bude dnes?
Venku se smráká a Bart odchází na zahradu... Je solidární, ale jeho tolerantnost má jistě nějaké hranice.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.