Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 9.5.2001
 • Den plný slávy - na Vítkově se kladly věnce, na Hradě přísahali nováčci a prezident povyšoval dvanáct důstojníků, jmenoval dokonce jednoho generála hasičského
 • Legendární letec František Peřina byl povýšen na generálporučíka
 • Slavnosti připomínající konec války se konaly v Brně
 • Vladimír Špidla jednal v Berlíně s G. Schröderem a ujistil ho, že obavy z invaze českých pracovníků do zemí EU jsou zbytečné
 • Komisař EU Gunther Verheugen varuje, že zahrávání s otázkami jako je volný pohyb pracovníků může vést ke zpomalení integračního procesu
 • Jan Kavan oznámil, že vláda zváží vyplacení zálohy odškodného obětem nucených prací v Německu, pokud právní tahanice s Američany znemožní vyplacení řádného odškodného ze strany Německa
 • Podle prohlášení náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého by bylo možno do šesti let vybudovat profesionální armádu o 38 tisících mužů a 5 tisíc civilních zaměstnanců
 • V Kněževsi u Prahy se konala technoparty za účasti 8 až 15 tisíc lidí (podle toho, kdo je počítal)
 • V Mostě se sešli bývalí pétépáci
 • Evropská unie rozhodla, že na české prostitutky se vztahují asociační dohody a mohou své povolání v Unii vykonávat
 • Počasí Praha: Začalo to pošmourně, ale odpoledne se počasí skoro vyklubalo do hezka
  Žilina: slnečno, príjemne a veterno; na Váhu boli vlny skoro ako na mori    Miroslav Drkoš

Pranostika na květen:
Studený máj - v stodole ráj.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Středa 9. května 2001
Běsný Kokot s Dur Durakem a Ivoš Kvakoš s čápem marabu zůstávají v Německu i po skončení výjezdního pracovního zasedání managorů. Svou přítomností na tribuně hokejového stadionu podpoří naše hochy v boji o medaile.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Před 56 lety skončila válka
Před 56 lety skončila válka a mladí lidé o tom nemají ponětí, jak zjišťují televizní reportéři. Neopomenou k tomu dodat - no toto! Ve skutečnosti to asi zas tak velká tragédie není. Kdo z nás ne zas tak moc mladých lidí zcela přesně ví, kdy skončila první světová válka? A že její výsledky měly pro nás ne menší význam, než výsledky druhé světové války.

Spíš mi vadí zlehčování významu, ba samotné existence obětí. Celý život slýchám, že "Češi si naposled vystřelili u Hvězdy na Bílé hoře". Přitom za první světové války Čechoslováci postavili tři dobrovolnické sbory, z nichž jeden měl charakter ucelené armády, a ve druhé válce bojovali na východní i západní frontě.Ale na koho se naprosto zapomíná, to jsou naši vojáci, kteří za první války padli v rakouské císařské uniformě. Na skoro každé návsi nebo na venkovském hřbitůvku najdeme pomníček se jmény padlých. Chodíme kolem nich, jako by to byly obyčejné kameny... Padli ti lidé "za nás"? Co na tom záleží. Prostě padli.

Jako student jsem se náhodou dostal do německé obce Rehau, kde jsem byl svědkem zvláštní slavnosti: za humny tam měli les a v lese pomníček několika francouzských vojáků Napoleonovy armády. Ti se vraceli z ruského tažení a byli ranění a vysílení a v Rehau zemřeli. Právě tam byl jejich pomníček. A občané Rehau se o pomníček starali a zdobili ho květy.

Nemá smysl se nutit do něčeho, co nám nesedí - a fangličkařením a shůry nařízeným oslavováním jsme i po deseti letech svobody tak znechucení, že se nám do nových oslav a nových fanglí celkem pochopitelně nechce. Ale bylo by dobré, kdybychom si vztah k minulosti v sobě upravili, kdybychom i tuto studánku vyčistili. Nejde přece o fángle. Jde o úctu k lidským osudům, které byly v toku dějin všelijaké. Mnohdy hrozné. Třeba by stačilo začít s tím, že bychom zahodili pitomé a nespravedlivé klišé, že jsme národ Švejků a zbabělých parchantů.RODINA A PŘÁTELÉ: Znovu se pouštím do Tmy
Tma, to je název mého nejúspěšnějšího románu (tedy, jediného jakž takž úspěšného románu). Po roce přemýšlení jsem se rozhodl se do něho pustit znovu. Původní Tma, která vyšla ve dvou vydáních a dostala cenu Akademie sci-fi, měla vcelku slušný úspěch, ale mě se nelíbila její druhá půlka. A jak plynul čas, tím pevněji jsem přesvědčený, že jsem v ní politiky a vůdce státu příliš idealizoval a že ve skutečnosti jsou to daleko větší podlci a padouši, než jsem si myslel, když jsem v druhé polovině devadesátých let román psal. První popud k psaní Tmy byla občanská válka v Jugoslávii - prostě se něco v té Jugoslávii stalo, že se rozpadl svět a vznikl svět nový, plný násilí a hnusu. No a popud k přepracování druhé části Tmy mi dala, přiznávám, opoziční smlouva, která se mě hluboce dotkla mírou své účelové věrolomnosti, bezzásadovosti, cynismu a podlosti.

Projekt Přes rameno
Tak vznikl projekt Přes rameno. Román průběžně zveřejňuji na internetu a umožňuji čtenářům komentáře, eventuálně přímou komunikaci se mnou. Stará se o to ta firma, která vymyslela systém mikroplateb qéčka . Je třeba si založit účet na I LIKE Q a jakmile je účet založený, oproti složeným penězům nafasujete qéčka a můžete v oblasti I LIKE Q nakupovat rozmanité služby, m.j. i Tmu.

Tu najdete na serveru Evídky - tam už jsou stopy mého počínání. Jednak je to první nová kapitola, pak jsou tam dílčí denní práce, je tam autorský deník - a jakmile se projekt rozvine, je možné se zapojit i do komentování a připomínkování práce.

Jsem na to moc zvědavý, jak to bude fungovat. Zatím byla spisovatelská práce řemeslo osamělých a připadám si jako malíř, který vyleze se štaflemi a paletou na Kalův most, aby tam maloval Hradčany.
Tedy, já je maluji v té podobě, že hoří a z oken nejvyšší věže chrámu svatého Víta čouhají trámy s oběšenými politiky.


PSÍ PŘÍHODY: Drama se šťastným koncem
Nebudu napínat a přejdu hned k věci - Bart spadnul do bazénu a málem se utopil. Sváteční úterý jsme s Míšou pojali poněkud piknikově a obědvali jsme ve sklepní místnosti, které říkáme "na chatě" - je to spíš kvelb na nářadí než cokoli jiného. Vejde se nám tam lednička, stolek s třemi židlemi a takový ten zvláštní francouzský gril, kterému se říká raclette. Je to na elektriku, stojí to na stole a strkají se do toho plechové lopatičky potažené teflonem, na které naskládáte sýr (má to být speciální raclettový sýr krájený speciálním raclettovým nožem a ten se pak má speciálně tavit po způsobu fondue...) - a šplouch!

Otevřenými dveřmi jsem uslyšel mocné plesknutí. Bart pobíhal venku po zahradě - a protože byla zima, bazén byl zakrytý plachtou a on se zřejmě překouk a šlápnul na tu plachtu a už byl ve vodě.

Doraclettili jsme ve zlomku vteřiny. Viděli jsme Barta, jak se snaží dosáhnout tlapami okraje. Kdyby dokázal zachovat rozvahu, snad by mohl i vylézt, jenže jak byl zpanikařený, pustil se, otočil se a zamířil doprostředka bazénu, zamotal se do plachty a v jednu chvíli mu huba šla pod vodu!

Už jsem se chystal skákat oblečený do studené vody, ale zařval jsem, on se otočil a plaval ke mně a pak jsme ho s Míšou bez velkých obtíží vytáhli ven.

Poprvé v dějinách jeho mokrosti nenadával, když jsem ho utíral ručníkem, sám nastavoval packy a nevrčel, když jsem mu frotýroval pupík.

Dopadlo to dobře, ale hrozil jsem se při pomyšlení, kolikrát jsem nechal otevřená vrátka která vedou do té části zahrady, kde je do země zapuštěný gumák. Bart do bazénu spadnul už jednou - ale to bylo za mé přímé přítomnosti, tenkrát jsem kropil záhonek a on skočil do proudu vody a špatně si to vypočítal. Dostal jsem ho z vody tak rychle, že snad ani nestačil navlhnout. Tentokrát to bylo podstatně dramatičtější a dnes půjdu do železářství se poohlédnout po nějakém mechanismu, který by vrátka zavíral, když zapomenu. Ve Skotsku jsem na pastvinách obdivoval zcela blbovzdorná vrata, jenže ta jsou odolná proti průniku ovcí, Bart by je snadno překonal (je to takové ležaté véčko s pantem ve špičce - tím že projdete ho za sebou zavřete). Takže, s Bartem shodně říkáme - fuj, to jsme se lekli!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.