Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 8.5.2001
 • Právník který zastupuje šéfy H-systému dostal dopisovou bombu, v pořadí už osmou, policie má pět variant, ale žádného pachatele
 • Ministr zahraničí Jan Kavan jednal se slovenským ministrem zahraničí Eduardem Kukanem o majetku českých občanů v hraniční oblasti Kasárna
 • Velitel letectva generál Klíma se setkal s ministrem obrany Tvrdíkem, jehož uvedl premiér Zeman v pondělí do funkce
 • Nový ekonomický náměstek ministra obrany není ještě znám
 • Belgický premiér Guy Verhofstadt schůzkou se Zemanem zakončil turné po kandidátských zemích
 • Skoro osm tisíc vzorků tkání skotu bylo u nás vyšetřeno na "nemoc šílených krav" - s negativním výsledkem, což nebrání Unii nás řadit mezi vysoce rizikové země
 • Podle pondělního Respektu firma Thomas, která je zapletena do aféry s letadlem zadržovaným v Bulharsku, v minulosti prodala ministerstvu obrany za 30 milionů vadné náboje - přesto dostala povolení k obchodu s Gruzií
 • V Praze a v Plzni se konaly vzpomínkové slavnosti k příležitosti konce války - v Plzni je na návštěvě vnuk generála Pattona
 • Počasí Praha: Podmračené, doslova blbé a chladné počasí
  Žilina: zamračené a veterno, traja zmrzlíci už vyslali prvých poslov    Miroslav Drkoš

Pranostika na květen:
V máji aby ani hůl pastýřovi neoschla.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Úterý 8. května 2001
Naši managoři pracují i ve svátek. Ráno navštívili sídlo firmy Deutsche Texts, která má zájem o nákup akcií Českých Textáren. Přišli s kyticemi v rukou - hodlali s možnými budoucími akcionáři navázat družbu a oslavit společně Den Vítězství. Byli přivítáni chladně - Němci kupodivu nic neslaví!ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Sedm let Evropany druhé kategorie
Pavel Telička, náš vyjednavač v EU, si nedělá žádné iluze, a v Radiožurnálu to řekl dneska na rovinu: Německo a Rakousko si přejí, aby nově přijaté země si počkaly sedm let na to, aby jejich občané mohli pracovat ve skutečných zemích Unie bez pracovního povolení.

Nu a jsme svědky zajímavého jevu. Čím více je někdo do záležitostí Unie a do problematiky integračního procesu zasvěcen, tím méně tragicky onen "sedmiletý odklad" bere. Především je to politická záležitost - Rakušané a Němci nás nechtějí a odklad má působit jako hojivá náplast na jejich bolení. Navíc, distanc se má týkat jednotlivců, ne firem - a eventuální české firmy působící na území Unie by mohly bez problému najímat české občany i jinde než doma. A ještě navíc - podobný distanc měli svého času kupříkladu Portugalci taky, takže to není v životě Unie žádné převratné novum.

Jenže právě proto, že jde o politickou záležitost bez valného racionálního podkladu, dotýká se více citu než rozumu - u nás stejně jako v Německu či Rakousku. A když tedy německá a rakouská veřejnost prostřednictvím svých reprezentantů dává tak jasně najevo, že jí smrdíme, není divu, že nadšení pro integraci s Unií v Česku klesá - jak opět dokázaly i dnes zveřejněné výsledky výzkumu mínění české veřejnosti.

Našim reprezentantům se bude stále hůře vysvětlovat občanům, za co vlastně mají státní suverenitu vyměňovat. Za unijní občanství druhé kategorie a za právo mít na poznávací značce automobilu hvězdičky v modrém poli? Bude to těžké přesvědčování.

V současnosti je v České republice na návštěvě belgický premiér Guy Verhofstadt. Má zkoumat stav našich příprav. Možná narazí i na náznaky svědčící o tom, že je třeba brát vážně slova ministra Kavana o tom, že by referendum o vstupu do Unie mohlo dopadnout i negativně.RODINA A PŘÁTELÉ: Děkujeme za pochopení
Cestující v pražském metru mohou na stanicích v centru slyšet takováto hlášení:

"Upozornění pro cestující. Tramvajová linka číslo 87 ve směru Újezd, Arbesovo náměstí Anděl je odkloněna směrem náměstí Míru, tramvajová linka číslo 95 ve směru Klárov, Pohořelec Bílá Hora je odkloněna do směru Národní divadlo, Výtoň, Podolí.. atd... Děkujeme za pochopení."

Přiznám se, že ve mě není pochopení ani zbla.

Daleko více bych ocenil hlásání tohoto znění:

"Vážení cestující. Jsme tlupa pitomců a mizerných hospodářů, a nedovedeme rozložit výdaje a nasazení techniky do rozumného harmonogramu veřejných prací. Jsme tedy nuceni čekat, až dostaneme prachy a pak rozkopeme centrum Prahy na padesáti místech najednou, abychom prachy mohli čerpat. Ani lidi, ani techniku potom nesoustředíme, ale rozředíme do prostoru i času, aby práce trvaly co nejdéle a vy mohli být jak se patří nasraní. Jestli nás chcete vidět, někdy zvedněte zrak a uvidíte, jak stojíme na rampě Národního muzea a řežeme se tam smíchy a strouháme vám mrkvičku."

To by aspoň bylo upřímné, a mělo by to v sobě kousek humoru, byť škodolibého - jenže v každém humoru je zrnko škodolibosti obsaženo.

Ovšem nejvíc bych ocenil, aby se Dopravní podniky staraly o obnovu a údržbu svého kolejového systému průběžně a hospodárně.

Jenže kdyby se toto stalo, bylo by to hluboce nad rámec pochopení.
Naštěstí to nehrozí.
Chystáte se do Prahy? Přeji vám šťastnou cestu veřejnou dopravou v centru města.


PSÍ PŘÍHODY: Platí presumpce neviny?
Míša si odpoledne připravila v kuchyni kotlety. Pět plátků naklepala a posolila a popepřila a nechala maso na prkýnku odpočinout. Sama si šla taky odpočinout ke kafi - a já jí v tom pomáhal. Bart ležel pod stolem a my jsme si povídali - až do té chvíle, kdy se z kuchyně ozval divný zvuk a ukázalo se, že Bart už pod stolem neleží.
"Kotlety!" vykřikla Míša a vběhla do kuchyně - ve stejnou chvíli vyběhl Bart.
"Ten pacholek sežral dvě kotlety!" ozývalo se z kuchyně.
Šel jsem za ní do kuchyně. Ohledání místa údajného činu dopadlo jednoznačně - na prkýnku ležely tři kotlety místo pěti. Přesto jsem se ujal role Bartova advokáta. Argumentoval jsem, že Bart byl v kuchyni příliš krátkou dobu na to, aby sežral jednu, natož pak dvě kotlety. Krátkost pobytu kuchyni ho vyjímá z okruhu podezřelých.

Míša na to - v roli státního zástupce - namítala, že nebožka kočka Matylda kdysi spořádala tři řízky na jedno posezení a že její tlamička byla nepoměrně menší, než obludná držka našeho Barta.
Namítl jsem, že z činu třetí osoby nelze usuzovat, že můj klient je vinen a že navrhuji, aby se tento argument nestal předmětem dalšího řízení.

Míša na to, že řízení neřízení, dvě kotlety jsou v čudu a kdo je tedy sežral, když ne Bart - nikdo jiný tu není, Matylda je ve věčných myšovištích a já syrové maso nejím a navíc mám alibi, protože jsem byl s ní.

V tu chvíli to začalo v kuchyni vonět a ukázalo se, že dala dvě kotlety do hrnce podusit dřív než si šla vypít kafe.

"Chudák malá a já ho tak strašně osočila!" zvolala, vzala pytlík piškotů a šla vyplatit Bartovi náhradu za křivdu.
V kuchyni jsem zůstal sám... a dobře jsem si všiml velikých psích ťápot hned vedle prkýnka se zbylými třemi kotletami. Radši jsem je setřel utěrkou.
Co kdyby se ukázalo, že těch kotlet bylo původně šest.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.