Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 30.4.2001
 • Výkonný výbor ČSSD trvá na tom, že každý ze stran čtyřkoalice má mít pětiprocentní hranici v nastávajících volbách
 • Stanislav Gross oznámil, že policie bude hledat původce indiskrece stran průjezdu transportu jaderného paliva pro Temelín
 • Policie se připravuje na konflikty levicových a pravicových extremistů v Praze na 1. máje
 • K nebezpečí přispěla některá rozhodnutí místních samospráv, podle názoru S. Grosse, protože samosprávy povolily demonstrace militantních skupin v bezprostředním sousedství
 • Podle časopisu Týden manželka Miroslava Macka Blochová dluží milión korun na nájemném v bytě, kde nájemné činí 73 tisíc měsíčně, majitel domu se s Blochovou soudí
 • Ministr obrany Vetchý po přátelské návštěvě rudé Číny bruslil na veřejnosti v otázce, zda odstoupí z vedení rozvráceného resortu
 • Mluvčí ministerstva zahraničí Pospíšil podpořil v sobotu dohody ČR s rudou Čínou
 • Proti eventuální vojenské dohodě s Čínou vystoupil senátor Michael Žantovský a poslanec za ODS Petr Koháček
 • V lidové straně panuje značná nejednotnost stran podpory Cyrila Svobody, proti němu vystoupila jihočeská krajská konference a naopak ho podpořili Středočeši a Pražáci
 • Vyhozený ředitel zámku Štiřín Václav Hrubý se odvolal ve sporu o odměny, které mu byly vyplaceny za dobré výsledky hospodaření z rozhodnutí tehdejšího náměstka ministra zahraničí
 • Groteska: zatímco kvůli vystoupení pravicového extremisty na Zbořilově semináři na filosofické fakultě je skandál, týž extremista Skácel exhiboval vedle anarchisty Poláka po celou hodinu v televizním pořadu Partie Primy tuto neděli
 • Václav Havel s manželkou se v sobotu vrátili z dovolené
 • Počasí Praha: Sobota až neděle do oběda vcelku hnus, pak vyšlo sluníčko a nastalo vcelku krásně
  Žilina: nádherný, slnečný, takmer letný víkend    Miroslav Drkoš

Pranostika na duben:
Když dubnový vítr do stodoly fučí, po žních díru nenajde.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Pondělí 30. dubna 2001
Zítra je významný den: České Textárny ustanovují dceřinnou společnost METLA (mekty a tlachy), která má mít asi dvě stě nových zaměstnanců. Ti nebudou produkovat realizace, ale realizovat produkty, které vyprojektuje desítka mektárenských a tlachárenských společností, jež si České Textárny k tomu účelu zakoupily.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Když politik řekne takovou hloupost, že se tomu až musí sám smát
V novácké Sedmičce se v neděli sešli pod taktovkou J. Obzinové dva "muži od vnitra", současný ministr Gross (ČSSD) a někdejší náměstek Kopřiva (lidová strana). Jako obvykle se postupně probíraly události právě uzavřeného týdne a řeč přišla i na propagandistický nesmysl s tak zvaným utajeným "nebezpečným" vlakem. J. Kopřiva se nestyděl z této události ždímat politický kapitál - pro koho vlastně? Pro čtyřkoalici, pokud ještě existuje? Pro vedení své strany, je-li už nějaké? V debatě, v níž se Gross pokoušel obhajovat rozum i zákon, což v této kauze je kupodivu v souladu, Kopřiva řekl hloupost tak strašnou, že se tomu musel až sám dát do smíchu.

Notoval si s ekologickými aktivisty v tom, že "starostové měli být informováni" že po kolejích kolem nich pojede vlak s uranem pro Temelín. Když Gross rozumně namítl, že by to bylo totéž, jako kdyby se všude roztroubilo, kudy náklad pojede, Kopřiva mlel cosi o tom, že se to mělo říct jen některým starostů, prostřednictvím hejtmanů a zapletl se do toho tak strašně, že se tomu musel sám smát.

Jsem smíšek a směju se rád, ale tentokrát jsem se nesmál. Bylo mi spíš smutno z úrovně politika, který nepochopí jednoduchou zásadu, že totiž některé otázky nemohou být předmětem politické licitace. Tak kupříkladu utajení železničního transportu uranu je zakotveno v zákonu, takže to, co bývalý náměstek před očima televizních diváků prosazoval, bylo porušování zákona. A tomu se jaksi smát nedokážu.
Mimochodem, to co nátlakové skupiny dělají už má rozměr mezinárodního spiknutí: na jedné straně rakouští aktivisté znovu narušují provoz na hraničních přechodech za nečinné asistence policie své země, na druhé straně se aktivizují jejich druzi v polském Štětíně. To vše za situace, kdy se jasně ukazuje, že spalování uhlí v tepelných elektrárnách je zločin n Zemi a na všem živém co se na Zemi pinoží - a jaderné a později i termojaderné energetice patří budoucnost, protože je nejekonomičtější a k životnímu prostředí nejšetrnější.

Jenže je politicaly incorrect.RODINA A PŘÁTELÉ: Město slavných osobností
V poslední době to vypadá, jako by si v Praze předávaly slavné osobnosti kliku. Jednu z nich jsem dokonce viděl na vlastní oči. nebyl to žádný kumšt, uvidět Terryho Pratchetta, autora Zeměplochy, na vlastní oči - vždyť i zde na Psu jsme inzerovali, že bude mít autogramiádu v sobotu od deseti dopoledne v knihkupectví Krakatit v Jungmannově ulici. V dnešní době jsou lidé zmlsaní a skutečně jen málo kdy je nával, že by fronta šla někam na ulici, ba dokonce až někam na roh. Při autogramiádách Terry Pratchetta je to tak vždycky. A věru že si Pratchett obdiv a lásku zaslouží - kdyby nebyl takový, jaký je, nenapsal by knížky jaké napsal a lidi by ho neměli tak rádi - takto zdánlivě jednoduché to je.

Uvnitř knihkupectví jsem našel i Honzu Kantůrka, ten překládá Pratchettovy knihy do češtiny. Skvěle. Pratchett mu přivezl z Londýna klobouk - úžasný černý širák, jaký nikdo jiný v Praze nebude mít. Kantůrek se v něm jak se patří natřásal a všichni jsme mu ho dílem přáli, dílem záviděli.

Anthony Hopkins na Střeleckém ostrově
Upřesním nejsem si jist, zda tam tahle hvězda byla osobně... V sobotu jsme šli s Míšou přes most Legií a na Střeláku se točil film s Hopkinsem v hlavní roli. Doposud to nejdivnější, co jsem na tomto ostrově viděl, byla povodeň - muselo to být někdy v roce 1965, řekl bych, celý cíp ostrova, který je blíže Karlovu mostu, byl tenkrát pod vodou. No a druhá zvláštnost? Tu jsme s Míšou pozorovali v sobotu: po ostrově jezdila dvě auta!
Jakpak se asi ta auta tam dostala? Na Střelecký ostrov vedou jenom schody. Spustili ta auta z mostu jeřábem? Přivezli je po lodi? Anebo je někde nějaký zakuklený most, o kterém nic, vůbec nic nevím?
Takhle záhada mě zajímá víc, než otázka, zda ten Hopkins v danou chvíli na ostrově byl nebo nebyl. Lidojedy já nerad.


PSÍ PŘÍHODY: Hvězdy, nejen mediální
Ne, svoje původní povolání autora sci-fi nezanedbávám. A někdy se do výkonu mé profese připlete i Bart. Samozřejmě že to není tak, že by mne Bart inspiroval jako múza. Je pravda, že mě někdy chodí budit a někdy uspávat, a někdy se mě pokouší políbit či spíš olíznout. Jako múza však nefunguje a musím poctivě přiznat, že jsem ještě nikdy nedostal žádný nápad z oboru science fiction, o nějž by se Bart sebeméně zasloužil. Do dějin české sci-fi tedy nevstoupí, a když tak se nepovedeme za ruku.

Někdy ale sleduje moje - jak se hezky říká - mediální vystupování. Dneska u nás byla týví a točila se mnou povídání o hvězdách, či přesněji planetkách. Bart návštěvu přivítal civilizovaně, jen každého lehce očichal a dokonce se ani nepokoušel olíznout objektiv kamery. Problém způsobil jen na krátkou chvíli - a ne úplně svou vinou: natáčení se dělo na zahradě a přilákalo pozornost sousedovic psího tria Sára&Bára a Arísek. Trio přiběhlo k plotu, začalo štěkat, Bart štěkal z naší strany na trio a už to vypadalo na nekonečný příběh. Naštěstí nepatří soustavnost a cílevědomá výdrž k dominantním vlastnostem ani Barta, ani psího tria.

Po většinu televizní akce se tedy Bart choval způsobně a ležel mi u nohou a podřimoval, zatímco dialog o komických tělesech plynul nad jeho hlavou.

Když natáčení skončilo, pan zvukař si letmo projel záznam a smutně pravil:
"No jo, jenže já tam mám funění toho psa!"
Nabídl jsem se, že funění vezmu na sebe. Kameraman našel jiné řešení: natočil Bartův krátký záběr, tak zvaný prostřih. Funění bude krátkým pohledem na Barta legalizováno. Tak se Bart, díky funění, stal mediální hvězdou, byť nepatrné velikosti.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.