Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 24.4.2001
 • V Mnichově probíhá trestní líčení s Antonem Mallothem, bývalým esesákem z Terezínského koncentráku
 • Čínský ministr zahraničí Tchang Tian-sün je v Praze, na tiskové konferenci Jan Kavan prohlásil, že odlišné názory nejsou na závadu rozvoji vztahů
 • Uvažuje se o vývozu českých osobních i nákladních automobilů do Číny
 • Ministr obrany Vladimír Vetchý je v Pekingu
 • Předseda lidovců Jan Kasal oznámil, že nastávajícímu květnovému sjezdu strany navrhne odvolání kompletního vedení strany a jeho novou volbu
 • Hornorakouský hejtman Pühringer a někteří čeští starostové protestují proti tomu, že transport jaderného paliva do Temelína byl podle českých zákonů utajovaný
 • V pondělí se konalo první kolo přijímacích zkoušek do víceletých gymnázií
 • Vrah zvířat zastřelil před očima majitele dva psy a poté zbraní ohrožoval i poškozeného
 • Ústavní soud sňal povinnost splácet směnky podepsané starostou Fiuráškem z obce Dolní Bečva - šlo o miliónovou sumu
 • Finanční úřad zpětně zdanil Nadaci Bohemia, takže nadace končí svoji činnost - jejím cílem bylo vytváření dobrého jména ČR ve světě
 • V rozhovoru s českou sekcí BBC prohlásil náměstek ministra zahraničí Pavel Telička, že v kauze Český dům je namočen nejen Karel Srba, ale i další zaměstnanci, na otázku jak je to s účastí paní Opolecké, s níž je ministr Kavan v blízkých vztazích, Telička odpověděl neurčitě
 • Vodním dělem zlikvidovali ostravští pyrotechnici časovanou nálož, nalezenou v Ostravě-Zábřehu
 • Muž, který v pátek zastřelil v Protivíně dva policisty a třetího zranil, zemřel na následky zranění, které sám sobě způsobil
 • Počasí Praha: Relativně hezký den, sluníčko se snažilo a vcelku se mu snaha dařila
  Orlické Hory: Přes den obstojně, sice zamračeno, ale tepleji než o víkendu.    Petr Kroul
  Žilina: takto veru teplá a slnečná jar nevyzerá!    Miroslav Drkoš

Pranostika na 24. dubna, Jiřího:
Na svatého Jiří rodí se jaro.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Úterý 24. dubna 2001
Ráno svolal vedoucí Duto Hlav pětihodinovou prac. poradu. Třetí vlna liberalizace skončila. Byla zrušena pracovní místa přesně podle pokynů firmy Morgue. Přesto bohužel odešlo málo lidí. Proto nastává třiapůltá vlna. Některá místa totiž nebyla obsazena (např. měli jsme jen 3 knihovníky místo 13 a jen jednoho pyrotechnika místo tří).ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Heslo dne - blbnutí na kvadrát
Náměstkyně státního zástupce Prahy 1 Zdeňka Galková trvá na tom, že se předseda sněmovny Václav Klaus dopustil přestupku proti občanskému soužití. Jde pořád o ten případ, kdy Václav Klaus v hnutí mysli vytrhl fotoreportérovi MF Dnes z ruky telefon a třísknul jím o zem. Z pidiincidentu ke kterému došlo před půl rokem se dělá aféra, která dokonce nabývá na váze jako koule z lepkavého sněhu. Klaus před krátkým časem označil znovuotevření případu za blázinec a urážku zdravého rozumu, na což úřady odpovídají, že nemají s blázincem a zdravým rozumem co společného a že tudíž Klaus urazil úřední majestát a Klaus na to, že to myslel obecně atd.

Blbnutí se tedy stupňuje řadou kvadratickou, takže lze bez nadsázky hovořit o blbnutí na kvadrát.
Přitom jistě stačilo, aby už tenkrát, před půl rokem, Klaus tomu foťákovi řekl - promiňte, že mi bouchly saze. Ale takové uvažování a takové způsoby se vymykají uvažování a způsobům Fidlovačky.

Atomový vlak
Kvalitní pseudoaféra se rozvíjí kolem "atomového vlaku". Kolem utajení trasy se rozvinula hysterie - přičemž "tajný vlak" sledovaly televizní štáby plné rozčilených zpravodajů. Jako kdyby nebyly v živé paměti akce ekofanatiků, zalévajících se do betonu mezi pražce! A protože informace prokmitne i skrze hysterické bublání, vyrozuměl jsem, že vlaků bude řádově tucet a to co do Temelína dovezou, vystačí na čtyři roky provozu (každý další rok se bude čtvrtina zásoby obnovovat). Starostové obcí kolem trati se rozčilují, že jim nikdo nic neřekl; nedivím se jim, protože byli v obložení vyblázněnými občany. Jestlipak by tito občané byli spokojenější, kdyby jejich obcí jezdily vlaky s hnědým uhlím, jehož by bylo třeba k zásobení tepelné elektrárny o výkonu JETE ?RODINA A PŘÁTELÉ: Proboha, v čem jsme to žili?
V neděli večer jsem koutkem oka zahlédl v televizi pár scén z českého filmu podle románu Vladimíra Párala Katapult. V jedné z těch scén hrdina filmu a jeho skotačivá milenka malují křídou po chodníku a vybírají do čepice peníze. Kdosi je varuje: Neblbněte, přijde na vás policajt. A taky jo, policajt se objeví - a přičinlivý český udavač ukazuje prstem a ti dva se okamžitě dají na útěk a prchají jako Bonnie a Clyde od vyloupené banky.

Tenkrát, za totáče, jsem ten film neviděl a asi by mi ta scéna nepřipadala divná. Zato tentokrát jsem si připadal na chvilku jako opařený - proboha, v čem jsme to žili?, uvědomoval jsem si.

Přiznám, že na Slovensku je mi všelijak, když vidím policajta v předrevoluční uniformě a upřímně nechápu, jak to mohou Slováci snést - proč za tu dobu samostatného státu ty uniformy nevyměnili? Vždyť se musí šít pořád nové, přece slovenští policajti nenosí deset a víc let staré hadry...

Dnes už při pohledu na policajta nemám ošklivo kolem žaludku. Snad se naučím i je respektovat. Bohorovná ledabylost, kterou policisté městští i státní projevili nedávno v naší obci, kde neznámý zloděj aut zablokoval jedinou pěší komunikaci, na reputaci nepřidala asi ani u jednoho ze zdejších občanů. Naproti tomu... dole na Smíchově pár dní nešla světelná signalizace a pozoroval jsem tam při práci policistku, jak svižně zachází policajtskou kouzelnickou hůlkou a duje do píšťalky.

Je to prostinké: čekáme od policajtů službu, ne lhostejnost, natož buzeraci. A ten Katapult, to bylo dobré připomenutí. Jen aby si ho lidi vzali k srdci.


PSÍ PŘÍHODY: První den na lovu
Bart dnes lovil - s plným nasazením ducha i těla. Lovil a neulovil. Kořist byla hbitější. Ne, milí psožrouti, Bart neštval ani vysokou, ani srnčí, ani zajíce, tedy nehnal se za žádným z těch živých terčů, které si vrazi zvířat střeží pro sebe k ukájení své zvrhlé zábavy. Chytal mouchu - první mouchu, která strčila nos do vzdušného prostoru našeho pozemku. Bart se ovšem jako protivzdušná obrana neosvědčil, moucha ani nemusela hledat nouzový terén k přistání.

Pro Bartovu omluvu nutno dodat, že přes zimu vyšel ze cviku. V plné sezóně se osvědčuje lépe - až moc dobře. Nechytá jen mouchy, chytá i vosy, přes veškerá moje varování, a občas se mu to i podaří. Platí za to očekávanou cenu. Je to až nepochopitelné - tolikrát se přesvědčil, že vosa jako kořist opravdu nestojí za příkoří, pokouší se o to zas a znovu se střídavým úspěchem.

Dnešní lov měl i jaksi ekologický aspekt.

Přítel Daniel Špička mi vyprávěl, že prý vlaštovky se vrátily z jižních krajů a jsou ve velmi vážné situaci, protože je zima a hmyz nelítá a vlaštovky nemají co lapat. Dokonce uvažují o návratu.
Tu závěrečnou tezi beru s rezervou. Ale že je hmyzu málo a že to vlaštovkám vadí, tomu věřím, to dokážu pochopit.
Však jsem taky Barta odháněl od mouchy a říkal jsem mu - nech tu mouchu vlaštovkám!
Když mouchu minul, mohl by na mne svádět vinu za svůj neúspěch.
Jenže Bart je velkorysý a nikdy mi nic nevyčítá.
Ostatně, jako každý pes.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.