Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 4.4.2001
 • Sněmovna neschválila vládní novelu zákona o obecních volbách, zdá se proto, že Senát měl své pozměňovací návrhy
 • Do konce roku skončí tak zvané duty free obchody
 • Sněmovna opětně schválila zákon, který postihuje sprejery až vězením za poškozování budov
 • Lidová strana schvaluje "jarní dohodu čtyřkoalice", na jejímž základě vznikla čtyřkoalí stínová vláda
 • Premiér Zeman charakterizoval stínovou vládu čtyřkoaly za "sbírku politických ojetin"
 • Místo Hany Marvanové, která odstoupila z politické rady čtyřkoaly, protože nesouhlasí s účastní Miroslava Kalouska podezíraného z korupce ve stínové vládě, zastoupí Petr Mareš
 • Po ministerstvu zemědělství vyjádřilo i ministerstvo zahraničí nelibost nad tím, že ČR byla zařazena do skupiny zemí s "pravděpodobným výskytem" nemoci šílených krav
 • Dva Španělé byli potrestáni vyhoštěním z ČR na dva roky za výtržnictví a vandalismus při nepokojích kolem zasedání MMF v Praze, oba byli souzeni v nepřítomnosti
 • Kubánský emisar David Paulovich na úterní tiskové koneferenci vyjádřil domněnku, že ČR předloží návrh rezoluce o porušování lidských práv na Kubě letos naposledy
 • Salman Rushdie se v úterý setkal v Praze s Václavem Havlem
 • Počasí Praha: Trošku se nebe mračí, vcelku je ale slunečno, i večer bylo teplo
  Brno: slunečnej a teplej jarní den    Lubomír Sřítecký
  Žilina: dnes to bol včerajšok cez kopirák - opäť krásne teplo a slnečno    Miroslav Drkoš

Pranostika na duben:
V dubnu čas a panský kvas.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka

Středa 4. dubna 2001
Druhá vlna liberalizace Č. Textáren skončila. Odešlo v ní (mj.) 120 právníků, 60 kontrolorů, 45 řidičů, 20 pokojských, 13 knihovníků, 9 architektů, 5 masérů, 4 hostesky solária, 3 pyrotechnici, 2 taneční mistři a 1 kapitán námořní jachty. Zůstávají jen vedoucí, kteří své bývalé podřízené budou úkolovat na základě smluvních vztahů.

Z deníčku Moby Dicka


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Nejsou za tím vším šílení volové?
Je to situace, která bývá charakterizována rčením "laik žasne, odborník se diví". Posuďte sami: slintavka a kulhavka, nemoc silně nakažlivá, ale nepříliš nebezpečná člověku ba ani zvířatům, byla v minulosti úspěšně potlačena docela prostým očkováním. To bylo zakázáno - z důvodů, které nikdy nebyly vysvětleny tak jasně, abych je byl schopen pochopit. Následuje epidemie a masové vybíjení zcela zdravých zvířat, jež budou zabita proto, aby nemohla onemocnět, a nemusela by onemocnět, kdyby byla očkována, což se nesmí.

V kouři stoupajícím z makabrózních hromad hořících zvířat zaniká výhled na další zvířecí aféru naší doby - na nemoc šílených krav. U nás bylo vyšetřeno pět tisíc kusů a nenašel se jediný příznak. Pročež jsme byli zařazeni do skupiny zemí - ne takových, kde se choroba vyskytuje, ale kde by se mohla vyskytovat. To proto, že hrozilo vážné nebezpečí, že bychom mohli vyvážet maso do zemí, kde se nemoc šílených krav, jak se zdá, vyskytla.

Když se to takto vypíše do několika řádek, vypadá to a první pohled jako dopis chovance zvláštní školy z výletu do Bohnic. Bohužel je to smutná pravda, tak to je.
Proč se nesmí očkovat nakažlivá choroba? Proč je torpédováno hospodaření země, kde nemoc není, poukazem na to, že by v ní mohla být?
Že jsou za tím šílení volové je první, co mě napadá. Ovšem v týle mi sedí jiné podezření, že odpovídající zvířecí charakteristika je jiná, a že se od ní odvíjí i slovo svinstvo.RODINA A PŘÁTELÉ: První oběť Interkamery
No, oběť, to je možná silné slovo. Nejde o oběť na zdraví natož na životě - zařval jeden vánoční dárek. Vrátil jsem se večer z Interkamery (výstava fotografické techniky, konaná v Praze každé dva roky) a Míša seděla u stolu zahloubaná do detektivky.
"Skvělá detektivka," libovala si. "Fakt, mimořádná!"
Hmm... Bodejť by nebyla skvělá a mimořádná. Koupil jsem ji jako vánoční dárek už před měsícem.
Možná je to příznak stárnutí... Můj otec ke stáru říkal, že má pocit, že nedělá nic jinýho, než strojí vánoční stromeček. Už po Silvestru si říká - tak, a vánoce jsou na krku. No a když vidím někde něco, co by mohlo zafungovat jako vánoční dárek, koupím to a schovám. Je to rozumné konání, s jednou výhradou - hrozí nebezpečí, že (zamýšlený) obdarovaný dárek odhalí.
U mých potomků, tedy Davida a Ireny, je to nebezpečí podstatně menší, než u Míši. Horko těžko uklízejí svoje věci, natož aby se pustili do úklidu v mém brlohu. Jenže Míša trpí nevyléčitelnou úklidománií, a jakmile vytáhnu paty, popadne ji uklízecí záchvat a vrhne se do kouta, kde trávám většinu svého času a přesunuje předměty ze strany na stranu v hlubokém přesvědčení, že bojuje proti entropii.
No a při tom občas objeví nějaký ten vánoční dárek.
Neudržel jsem se a prozradil jí, že to byl vánoční dárek. Pochválila mě, jak jsem ji příjemně překvapil a ujistila mě, že si ten stromeček ke knize dokáže představit.

Nop, ve skutečnosti neodbyla příhodu tak suše a chvilku účinně předstírala, že ji objev vánočního dárku mrzí. Ale opravdu jen chvilku. Ta detektivka je fakt dobrá. Rex Stout, s Nero Wolfem. Tak se Míše nedivte, že se od vánoční debaty co možná nejdřív hleděl vrátit ke čtení. A já šel psát povídání o Interkameře do svého uklizeného brlohu...


PSÍ PŘÍHODY: Ještě jednou o tomtéž
Témata se někdy kumulují. Úplnou shodou okolností se a psí scénu i dnes vrací kočka. Včera jsem tu vyprávěl, jak jsem Bartovi ukázal prstem - skrz plot - na sousedovic Zrzka a jak Bart nepochopil gesto a nebyl schopen sledovat směr prstu. Jenom to pochopil, že tu někde je ta chlupatá bestie.

O chlupaté bestii půjde řeč i dnes, byť o jiné: jde o kocoura jehož jméno neznám. Je velký jak tele, bílo-zrzavě prouhatý a tváří se jako Garfield. Možná, že je to jeho příbuzný, není tedy důvod, proč mu tak neříkat.
Podotýkám, že kromě plotu kolem pozemku máme ještě plot oddělující tu část, kde mám skalku a kde je i bazén gumák; plot je tam proto, aby Bart a) neťapal po alpínkách a neochcával keříky, b) nespadnul do gumáku. Plot jsem zřídil tehdy na podzim pětadevadesátého, když moje dcera Irena dostala Barta jako dárek k narozeninám. Neměl jsem tenkrát moc velkou představu, do jaké výšky rottweiler doroste a jak vysoko skáče. Takže ten plot je vysoký metr deset. Od té doby kolem něho chodím, ne moc spokojeně. Jsem estét s vyvinutým smyslem pro proporce a ta výška je moc velká ve srovnání s domem a zídkou a teráskou a skalkou... Prostě, je to disproporční plot a kdosi, tuším že Loos, napsal něco s čím souhlasím, že zvyknout si lze na cokoli s výjimkou na špatnou proporci.

No a dnes ráno jsme se vraceli s Bartem z procházky a ten Garfield seděl na zídce, naštěstí za disproporčním plůtkem. Seděl přesně na tom místě, kde seděl před časem jiný kocour, ovšem tenkrát byla vrátka v disproporčním plůtku náhodou otevřená a Bart jimi proběhl, kocour skočil do sousední zahrady a Bart přeskočil zídku jako Šemík a pak jsem ho musel s Davidem tahat po žebříku, protože zídka jest zídkou z naší stany, kdežto z druhé strany je to pořádná dvoumetrová zeď.

Dnes byla vrátka zavřená.
Bart si sedl a upřeně na Garfielda hleděl. Garfield seděl na svém místě a díval se na Barta neméně upřeně. Bylo mi jasné, že oba zkoumají plůtek. Nikoli z hlediska jeho proporce vůči domu a zídce a skalce a terase. Otázka zněla "je přeskočitelný?"
I já si kladl tu otázku - a poprvé jsem sám sebe pochválil: dobře jsi zvolil výšku plotu, velmi dobře!
Odemkl jsem dveře od domu a pozval Barta k snídani.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.