Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 2.4.2001
 • Čtyřkoalice zvolila v sobotu večer stínovou vládu
 • Kvůli Miroslavovi Kalouskovi, který získal ve stínové vládě post, odešel z pozice lídra 4k Cyril Svoboda
 • Kalousek a Kopřiva označují Svobodu za lháře kvůli tomu, že Svoboda charakterizoval volbu "buď Kalousek nebo Svoboda"
 • Novým lídrem čtyřkoalice se stal Karel Kühnl
 • Ve stínové vládě jsou m.j. Josef Zieleniec, Michael Žantovský, Radibor Majzlík a Jaroslav Kopřiva
 • Krajské organizace ČSSD podpoří Jana Kavana na funkci místopředsedy strany
 • Hana Marvanová abdikovala na pozici v politické radě čtyřkoalice na protest zvolení Miroslava Kalouska stínovým ministrem 4k
 • Václav Havel uvítal nedělní zatčení Slobodana Miloševiče
 • Komunista Vojtěch Filip veřejně prohlásil, že Miloševič nenese odpovědnost za situaci na Balkáně a že se jistě před soudem obhájí
 • V sobotu zasedalo grémium ČSSD, po jeho skončení Vladimír Špidla vyjádřil přesvědčení, že příští volby ČSSD vyhraje
 • Odhodlání vyhrát volby proklamují také komunisté
 • V Orlové na Karvinsku se v sobotu sešli pravicoví extremisté, napadli kameramana ČT
 • Na Máchově jezeře se objevila podivná skvrna připomínající ropu, zdá se však, že jde o přirozený jev, o produkt tlení bahna
 • V Praze se konala v sobotu demonstrace na podporu práv zvířat na slušné zacházení a za zákaz zbytečných pokusů a zabíjení zvířat kvůli kožichům
 • Slavnostně byla odemčena Lužnice pro vodácké sporty
 • Počasí Praha: Krásný slunečný víkend, neděle ještě lepší než sobota (fakt, žádný apríl!)

Pranostika na duben:
V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a protož tak stále proměnlivé povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka

Pondělí 2. dubna 2001
Nastává nová etapa rozvoje Českých Textáren. Celé ředitelské patro přechází do Areálu rekondice a zdraví na Jižní Město. Ředitel ARZu Dur Durak vše připravil: Čáp marabu získal nové hnízdo na umělohmotném továrním komíně, otvírá se tamní závodní jídelna a golfové hřiště bylo rozšířeno ze sedmi na třináct jamek.

Z deníčku Moby Dicka


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Porod stínové vlády císařským řezem
V sobotu večer se čtyřkoalice dohodla na stínové vládě. Tedy, dohodla se, o tom není pochyb. Pochybnosti jsou kolem metody, jak se dohodla. Známe i další výsledky, ne jen vyjmenování šestnácti jmen stínových ministrů: Cyril Svoboda odstoupil z postu lídra čtyřkoaly a v neděli odešla z politické rady čtyřkoaly místopředsedkyně unie Hana Marvanová. Pařez, o který se klopýtá, se jmenuje Miroslav Kalousek. Svobodovo místo převzal Karel Kühnl. A občan, který má uvěřit tomu, že právě vznikla žádoucí alternativa současné garnituře se bude ptát: když byl Karel Kühnl nepřijatelný ve Žďáru nad Sázavou, kterak to, že je přijatelný teď? A tenkrát se přece říkalo, že Kühnla nezvolili kvůli nějakému "rodinnému škraloupu" - to někdo ten škraloup mezi tím vypulírovali, nebo vzrostla odolnost proti škraloupům?
Další pochybnosti jistě vyvolá aféra kolem Miroslava Kalouska. Svoboda dal jasně najevo, že mu tento pán nevoní. A že prý nezvládl situaci a není hoden úlohy lídra, slyšeli jsme... Jenže ani Haně Marvanové není Kalousek po chuti. A to už by se pomalu mělo veřejnosti vysvětlit, když už má veřejnost ze sebe vytlačit u volební urny hlasy...

Ještě další námět k přemýšlení
Buď jak buď, stínová vláda je na světě a jako jediný nestraník v ní figuruje Josef Zieleniec v pozici stínového ministra zahraničí.
A teď: kauzu Český dům, ve které by Jan Kavan bezpochyby lítal, kdyby nebyl chráněncem Miloše Zemana (t.č. stranicky na odchodu), vynesl někdo z ministerstva zahraničí. Buď z touhy po zjednání spravedlnosti, anebo z obav, že by eventuálně mohl v té kaši taky zkejsnout. Ono těch kaší bude jistě víc, ta štiřínská taky není zrovna voňavá, vykopnutý štiřínský ředitel Václav Hrubý se nenechal zastrašit a podal trestní oznámení. Zatím se v Černínském paláci nic moc neděje... Ale co asi se děje v hlavách těch pánů náměstků a pánů z inspekce a dalších pánů a dam, kteří se skandály nemají ani tak moc společného, jenomže vědí a mlčí (konec konců věděl a mlčel Jaroslav Bašta, jak se ukázalo - copak neměl na nekorektní smlouvy upozornit spíš policii, než člověka, který za smlouvu nese vrcholnou odpovědnost?). Jak se jim asi usíná při pomyšlení a co se stane, když se na ministerstvo vrátí Josef Zieleniec - co když v tom taky zkejsnu?
Ono musí být strašně hloupé - vědět a tudíž nést zodpovědnost za něčí lumpárny a nic z toho nemít... a mlčet jen a jen ze strachu.RODINA A PŘÁTELÉ: První apríl u Stalina
Na vymejšlení aprílů nejsem -v životě mě žádný nenapadl. Zato jsem se zúčastnil Dne bez internetu. Byla to milá akce, kterou vymysleli Petr Matoušek a Miloš Čermák (Reflex): na soklu od Stalinova pomníku se sešli lidi z tuctu českých serverů a s návštěvníky, především dětmi, si hráli na "internet bez internetu" - místo mailů se posílaly vlaštovky, Marek Antoš nechával lidi lupou luštit něco jako křížovku, jiní luštitelé lámali elektronický podpis Vladimíra Mlynáře a snažili se ho napodobit (on sám byl prozhodčím, komu se to povedlo nejlíp). Jo, a taky se tam shazovaly windows - a ono to nešlo! Já tam měl atrakce hned dvě, protože mám dva servery - Neviditelného psa a Digineffa. Ta první atrakce byla pro děti - hledaly ve psí boudě po hmatu pejska se zakrytýma očima (kdysi mi ho věnoval Ivan Gentleman Straka) - a u druhé jsem vyráběl "digitální fotky" - portrétoval jsem lidi. Jen drobnost: když už jsem portrétoval tak čtyřicátého, padesátého člověka, už jsem magořil a ztrácel jsem schopnost ne vidět, ale vnímat a chápat ty tváře. Zajímavý jev. Koukal jsem na obličeje a vůbec jsem jim nerozuměl, jako kdybych se díval na čínský text.

No a teď ta příhoda:
Když už jsem byl mrtvej únavou, zapakoval jsem psí boudu a "digitální foťák Olympus" a po anglicku se ztratil. Auto jsem měl zaparkované ze strany Letné - u schodů vedoucích na sokl. Když jsem k autu docházel (s psí boudou a dalšími krámy), začal ohňostroj. No a ten ohňostroj přilákal hlídkový vůz městské policie.
Zastavili mě, když jsem odjížděl. Pro nepražáky připomenu, že všude kolem soklu pomníku je park, a já vskutku jel po parkové cestě.
Co prej tam dělám. Vysvětloval jsem policistům, že se na soklu pořádá akce Den bez internetu a že jsem tam byl a teď že odvážím materiál.
Jeden policista studoval moji občanku, druhý šel zkoumat ohňostroj.
"No dobře, den bez internetu, ale co jste tam dělal vy?" chtěl vědět policista.
"No dyť říkám, že jsem tam vezl materiál a teď ho vezu pryč."
Nemohl pochopit, co říkám:
"Zrovna vy jste jim vezl materiál?"
"Já se internetem zabejvám."
"To já vím," řekl policista. "Proto to nemůžu pochopit!"
V tom momentě mi došlo, že si myslí, že je to nějaká demonstrace protestující proti internetu a že musím být magor, když ausgerechnet já vozím antiinternetistům nějakej materiál!
Stálo mě to dvě kila pokuty. Vůbec si nestěžuju. Příště si musíme obstarat povolení vjezdu. Byla to pokuta za lenost a blbost. A stejně to byl fajn den, i s tou příhodou na konci.


PSÍ PŘÍHODY: Jak se má Bart
Na akci Den bez internetu, konané na soklu Stalinova pomníku, Bart se mnou nebyl. Zato tam byla spousta jiných pejsků a dva z nich měli dokonce snahu se jak se patří porvat - jakmile jsem zaslechl to známé "vrrrr...haf", bezděčně jsem se rozhlížel, jestli se někde Bart neobjevil! Z významných pejsků zmíním ještě krysaříka Franty Fuky (filmový publicista a překladatel). Já tam měl tuto atrakci: jakoby psí boudu, v ní dvacet plyšových medvídků a pejsků a děti měly najít toho správného pejska, který si zakrývá packami oči (po hmatu najít). No a Franta strčil krysaříka k plyšákům... V pohodě se krysařík vešel do díry, kudy by Bart strčil leda tlapu...

No a jsme u Barta. V pátek zase hlídal moc intenzivně, běhal kolem branky a nějak špatně došlápl a z polštářku na drápu na levé tlapě mu teklo trochu krve a je z toho léčení - hypermangán, genciánová violeť, a Bart je velice mrzutý. Míša má starost, protože neloudil u večeře - u mě tedy loudil, ale z ní nevymáhal desátek, a to je u něho skutečně neobvyklé.

Zdá se mi, že ty jeho drápy jsou moc dlouhé a snadno se mu stane, že někde drápem zavadí a něco si udělá. Představa Barta na pedikůře mi přece jen připadá přespříliš odvážná...

Zatracené tlapy! A tím se vrátím k akci z prvního dubna: přivedli tam pejska se zlomenou tlapkou. Klasická nehoda za klasických okolností - neškolený a necvičený městský pejsek měl pocit, že by měl být velkým lovcem, vrhnul se za zajícem a vykoledoval si tříštivou zlomeninu. Svoje zranění nesl statečně a když jsem ho portrétoval svým unikátním digitálním aparátem, tvářil se hrdě, jako kdyby ho portrétoval Yosuph Karsh svou pozlacenou Linhof Technikou.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.