Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 27.3.2001
 • Nejvyšší kontrolní úřad odhalil nehospodárnosti v rezortu ministerstva vnitra, ty největší se staly přes 8 a 6 lety
 • Pavel Telička coby Kavanův první náměstek má dohlížet na bádání stran smlouvy o Českém domě v Moskvě
 • Městský soud v Praze přisoudil Nezávislým a ČSNS peníze za volební výsledky z voleb v roce 1998
 • Statistický úřad požádal firmu Arthur Andersen o posouzení bezpečnosti v nakládání s daty získanými při sčítání lidu
 • Václav Novotný-Urban dostal 14 a půl roku za pašování kokainu z Kolumbie, odvolal se obviněný i státní zástupce
 • Podle STEM si 80 procent lidí myslí, že se státní úředníci dají podplatit
 • Katastr nemovitostí bude od července na internetu
 • Policisté lapili dva muže, podezřelé z toho, že v galerii v Roudnici ukradli obraz Jana Zrzavého - obraz se ale nenašel
 • Albánec Ruzhdi Alija dostal 11,5 let za vraždu spáchanou v září 1998 ve Varnsdorfu, soud vzal v úvahu i rasový podtext činu
 • Na několika místech republiky je vyhlášena povodňová pohotovost různých stupňů
 • Počasí Praha: dopoledne sněžilo a odpoledne byla pořád zima
  Brno: docela zima na to, že je jaro a letní čas    Lubomír Střítecký
  Žillina: pršať prestalo, ale zato sa citelne ochladilo    Miroslav Drkoš

Pranostika na březen:
V březnu prach co zlato a stříbro, ale sníh bývá pro osení jed.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka

Úterý 27. března 2001
V rámci úspor elektrické energie musíme ROZŘEĎ, která k nám neustále proudí e-mailem, tisknout na tiskárně a pak teprve prostudovat - při vypnutém počítači. Dnes přišla jen 4 ředitelská rozhodnutí, která zabrala pouze 41 stranu. Ambrož se odmítá s nimi seznamovat: "Život je krátký na čtení výplodů našich MANAGORŮ"!ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Prošustrovali půl milionu. Kdo? Policajti....
Kontrolní úřad si vzal na paškál ministerstvo vnitra. To je bezesporu chvályhodné. Takže jsme se dozvěděli, že se prošustrovalo benzínu za půl milionu korun. Hromada peněz. Půl milionu děleno třiceti, to máme bratru sedmnáct tisíc litrů. Policajti hodně jezdí po městě, tam to víc žere, takže dejme tomu že je spotřeba deset litrů na sto kilometrů, to máme 1700 krát 100, to máme 170000 kilometrů. Kolik je těch aut? Za jak je to dlouho? Připadá mi to při tom provozu jako ptákovina. Další kauza - soudní znalci. Že se jim nadhodnocovaly hodiny. Jo, tak tohle já znám z hospodářské praxe socíku. Když jste chtěli někoho zaplatit, museli jste napočítat hodiny. To se dělalo vždycky a jak vidno, v naší světlé kapitalistické současnosti dělá dosud. Oni by ti pacholci za míň nedělali, a tak jak jim zaplatit, když posudky jsou potřeba? Nadhodnotí se počty hodin.

Poslouchal jsem tu zprávu a byl jsem zvědav, kdy se dozvím něco pořádného. Že třeba se bude hovořit o systému radiových pojítek Matra. Tam nešlo o nějakých umrněných půl milionu... A to je malér, který se provalil - kolik asi je jich zametených pod kobercem? Ale velké ryby se na talíři neobjevily. Jenom grundle.RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem platil pokutu
12. března mě revizor načapal v metru s prázdnou šrajtoflí - tramvajenku jsem nechal doma. Našla ji až moje žena - tuhle sobotu. Dnes vypršela 14denní lhůta - pokud bych nezaplatil, polapili by mě a bez soudu za úsvitu popravili. Dopravní podniky sídlí v Praze v ulici Na bojišti, ano, v té ulici, v níž je hospoda u Kalicha, a tam se Švejk měl sejít se sapérem Vodičkou v šest hodin po válce. Hospoda tam pořád je, naproti přes ulici. Už z dálky jsem viděl na dveřích Dopravních podniků nápisy typu POKLADNA - POKUTY . Vešel jsem, uvnitř narváno. Nejdřív mě napadlo, že armáda revizorů pochytala všechny černé pasažéry v celé Praze, ale bylo to jen zdání - ve stejné dvoraně si lidé vyřizují nové tramvajenky. Pro vybírání pokut slouží jen jediné okénko - a nikdo před ním nestál! Už dlouho se mi nestalo, abych se nemusel zařadit do fronty - často sáhodlouhé.

Za okýnkem seděla slečna.

Pochválil jsem její okýnko - že je to nejpříjemnější okýnko v celé místnosti. Nehnula brvou. Převzala ode mne papírek, co jsem měl vystavený od revizora, taky tramvajenku (ztracenou a znovu nalezenou). Na papírku rodné číslo, na tramvajence taky rodné číslo. A ukázalo se, že na papírku bylo blbě napsané! Napadlo mě, že bych se mohl ještě vzepřít a postavit na zadní a tvrdit, že existuje ještě jiný Ondřej Neff, taktéž narozený v červnu roku 1945, ale 24 dnů přede mnou. Slečna ale bez okolků číslo opravila podle občanky, inkasovala pade a bylo vymalováno. Ještě jsem ji pozoroval, jak si xeroxuje moji tramvajenku (třeba se jí líbila a dá si ji za rámeček do svého dívčího pokojíku vedle Travolty a Lunatyks) a myslel jsem na to, jak se všichni (tedy - mnozí) rozčilují nad úschovou dat, jestlipak mají moje data uschovaná pod desaterým zámkem?

To je ale řečnická otázka. Ve skutečnosti je mi to putna, stejně jako je mi putna, jak naloží s údaji z sčítání lidu, kde jsem se přiznal, že jsem muž a že telefonuju. Tramvajenku mám teď zase v peněžence a jezdím metrem s hlavou stejně hrdě vztyčenou, jako ve dnech, kdy jsem si toliko myslel, že ji v peněžence mám. Tentokrát mám jistotu. Jistotu za pade.


PSÍ PŘÍHODY: Bart by byl dobrý ohař
V posledním čísle časopisu Týden zveřejnili otřesný článek o zkouškách pro některé druhy ohařů. Kritérium - aby nejlépe uspěli, musí zadávit kočku. Ten článek skutečně stojí za přečtení. Je-li to tak, jak píší, pak chovatelský řád pro rok 2000/2001 pro rasu ohaře německého drátosrstého skutečně takovou zkoušku předepisuje: dělá se to tak, že kočku strčí do pytle, a tam, kde se psi zkouší, ji vypustí. Je žádoucí, aby ohař kočku chytil a zabil. Kde tu kočku vezmou? To řády nepředepisují, předpokládá se, že ji někde ukradnou. V článku citují i mého přítele Vladimíra Smejkala, velkého zvířatomila a ještě většího kočkomila, který je podle Týdne odhodlán celý ten spolek, který je za to odpovědný, trestně stíhat. Proti tomuto barbarství se vzepřel chovatel ohařů Slavomír Hanáček - a byl za to vyloučen z klanu. Takto jest třeba zatočit se vzpurníkem.

Nebudu se tu rozepisovat o tom, jak je mi tato procedura hnusná (stejně jako je mi hnusný výcvik norování jezevčíků za "asistence" živé lišky - doufám, že tenhle středověk v dohledné době skončí). Jen je mi to všechno divné. Vždyť přece touha polapit kočku je psovi dána, nebo se mýlím? Když se posledně stala Bartovi nehoda a přeskočil bariéru mezi naší zahradou a pozemkem spolku zahrádkářů - přičemž z naší strany je nízká a z té druhé strany vysoká, stalo se to právě při pronásledování sousedovic kočky. Samozřejmě bezvýsledného. Jeho předchůdce Gordon taky honil kočky - dožil se dvanácti let. Když mu byly dva, zahnal zrzavého kocoura na sloupek plotu - musel jsem ho odtud odvléct. Od té doby pokaždé, až do smrti, tedy celých deset let, prakticky denně, tíhnul k tomu sloupku v naději, že nenáviděný zrzavý kocour tam ještě bude a sleze jemu rovnou do tlamy.

Ani Gordon, ani Bart nikdy žádnou kočku nechytili, ale ta touha, ta v nich byla od narození v obou. Nebylo by třeba ji povzbuzovat chudákem kočkou vypuštěnou z pytle psovi před čumákem. Proto je mi ta procedura, popisovaná Týdnem, nejen hnusná, ale i jaksi divná. Proč je tato zhovadilost někým pokládána za potřebnou...


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.