Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 23.3.2001
 • Hrubý domácí produkt stoupl za rok 2000 o 3,1 procenta, letos by to mohlo být také o tolik, možná až 3,5 procent, odhaduje Statistický úřad, Zeman odhaduje až 4 procenta
 • Statistický úřad potvrdil, že loni došlo k výraznému oživení ekonomiky, většímu, než předpokládali ekonomové
 • I radnice Prahy 5 ustoupila tlaku Ruska a servilní vlády a zrušila souhlas s dočasným umístěním sochy Davida Černého, znázorňující deziluzi z polistopadového vývoje symbolizovanou růžovým tankem zavrtávajícím se do země
 • Ministr dopravy Jaromír Schling odmítl změny v testech pro řidičské zkoušky
 • Brzy po poledni se rozběhl turbogenerátor v jaderné elektrárně v Temelíně, reaktor běží na 40% výkonu - technici teď zkoumají, zda se podařilo odstranit vibrace potrubí
 • Německý fyzik Helmut Hirsch má výhrady k bezpečnosti JETE, náš Úřad pro jadernou bezpečnost jeho námitky odmítá jako neodůvodněné
 • Pavel Telička informoval senátní výbor pro evropskou integraci o postupu přibližovacího procesu
 • Ředitelem zpravodajství ČT se stal vedoucí Balvínova sekretariátu Zbyněk Honys, na začátku 90. let šéfredaktor Radiožurnálu Českého rozhlasu
 • Také podle výzkumu CVVM je nejsilnější politický subjekt čtyřkoala (v procentech 25), ODS 20, ČSSD 16, KSČM 14, samotní lidovci 9 a samotná Unie 8 procent
 • Premiér Zeman dal Fondu národního majetku tříměsíční ultimátum, aby uspíšil privatizaci bank, telekomunikací a energetik
 • Hasiči a vojáci zkoušeli ve vojenském prostoru Libavá nový způsob spalování mrtvol uhynulých zvířat
 • Počasí Praha: Sychravo, na zemi rozměklý sníh
  Brno: pro změnu většinu dne pršelo a bylo hnusně    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Přes den drobně sněžilo, zima se opět vrátila.Napadlo asi 5 cm sněhu.    Petr Kroul
  Žilina: vyzeralo to ako sneženie, ale na zemi z toho zostala len voda    Miroslav Drkoš

Pranostika na březen:
Sníh v březnu škodí osení i vinné révě.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka
Pátek 23. března 2001

ZV odborů na své schůzi schválil příplatek účastníkům tureckého zájezdu - každému přispějí 3.000 Kč odbory a 5.000 soc. fond podniku. Byl vyslyšen i prosebný dopis paní Jobové, starající se o invalidního manžela a pět malých dětí. Sama je půl roku na nemocenské. Velkoryse byl odsouhlasen mimořádný nevratný jednorázový sociální příspěvek ve výši 1.000 Kč. Jobová se však musí osobně dostavit s potvrzením ošetřujícího lékaře.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Je to potvrzeno - ekonomika se hnula
Kulhající Miloš Zeman dnes oznámil, že ekonomika na rozdíl od něho nekulhá - vycházel z údajů Statistického úřadu, podle něhož hrubý domácí produkt vzrostl o 3,1 procent. Je to zpráva rozhodně dobrá, bonmot premiéra Zemana nebudeme tentokrát doprovázet posupnými komentáři. Řeči o tom, že za tento úspěch vláda nemůže a že přišel nějak sám, jako odlesk konjunktury v západní Evropě, pokládám za pošetilé: jestliže oprávněně lajeme vládě za neúspěchy (byť byly vyvolané tím či oním na nás nezávislým faktorem, například vyděračskou politikou producentů ropy), je třeba jí přiznat zásluhu na úspěších.

Odborníci sdělují, že vzrůst HDP je ze značné míry povzbuzen zahraničními investicemi. Ale to je bezesporu součást politiky Zemanovy vlády (která navázala na podobné snahy vlády Tošovského), že se snaží vytvořit zahraničním investorům příznivé podmínky. Přitom bych poznamenal, že by se nám po tence pískalo, kdyby se na začátku nové éry nepodařili Pithartově vládě prodat několik významných podniků, z nich nejvýznamnější Škodovku v Mladé Boleslavi. A těch řečí, co musel Pithart tehdy vyslechnout. Škodovka by pravděpodobně vzala stejný osud jako Jawa, kterou se v té době slavně podařilo uhájit před cizáckým investorem jménem Honda.Jak tak pozoruji počínání Zemanovy vlády povšechně, mám docela příznivý dojem, že se docela úspěšně začíná řemeslu učit. K ohlašovanému "historickému znemožnění" zatím tedy nedošlo a těžko se dá čekat, že dojde.
Mohli bychom se bavit o dílčích znemožněních a úletech, a ani premiér by nebyl opomenut ve výčtu. Poslední skandál ministerstva zahraničí k nim jistě patří (pronájem Českého domu v Moskvě). Anebo dohození kšeftíku za deset, možná dvacet miliard milovanému Telecomu - snad bez výběrového řízení jako jedinému, který přichází v úvahu... To jsou věci, které dělají fleky na fasádě tak odpudivé, až zapomínáme, že ten barák nakonec není tak špatný, jak jsme se báli.RODINA A PŘÁTELÉ: Kolik lidí se vejde na Václavák
Konečně to někoho napadlo, zabývat se otázkou, kolik lidí se vejde na Václavské náměstí. Cifry se vždycky velmi liší - viz poslední velké rocení davů v souvislosti s ČT. Tehdy tam bylo podle vzbouřenců sto tisíc, podle Bobovize, už si ani nevzpomínám, dva tři tisíce nebo tak nějak.

Poslední číslo Reflexu má na toto téma rozsáhlý článek - kolik lidí se vejde na Václavské náměstí, kolik na Staromák. Vychází se z předpokladu, že maximálně husté davy mají specifickou hustotu 3,5 osob na čtvereční metr. Pak je třeba změřit náměstí, násobit, s přihlédnutím na přirozené řídnutí davu, úměrné vzdálenosti od řečniště.

Toto jsme široce probírali dnes na psím sezení v klubu Limonádový Joe (každý čtvrtek od čtyř, vedle OD Kotva na náměstí Republiky. Ukázalo se, že každého z nás ta otázka napadla, každý z nás o tom problému přemýšlel, každému to už dlouho vrtalo v hlavě. A protože nejsme mužové nijak výjimeční (byli jsme tam dnes v čistě pánské sestavě), dá se soudit, že podobně uvažujících hlav bude v populaci hodně. A je tedy pozoruhodné, že skutečně důkladný rozbor této široce sdílené otázky vychází až teď.

Ale teď se dostávám k jádru problému jiného řádu - jistě byste chtěli vědět, jakou moudrou hlavu napadlo se otázkou vědecky zabývat, a taky by vás zajímalo, k jakým výsledkům došla. Mohu prozradit jen rámcově to druhé - všechny zveřejˇňované výsledky jsou neseriozní a naveskrz pitomé.

Ostatní odpovědět nemohu - protože mi někdo ten Reflex čmajznul! Zítra si ho musím koupit znovu a článek si vystřihnu a při dalším Děkujeme, odejděte a podobně se vypravím na Václavák s tesařským metrem a budu kontrolovat uvedené počty.
Mohlo jsem to udělat už dávno. Ale neudělal, pročež mohu jen tiše obdivovat mě momentálně neznámého autora článku z čmajznutého Reflexu.


PSÍ PŘÍHODY: Kruté zklamání v podvečerní hodinu
Sluch má Bart výtečný. Kmitočet ve kterém se vydává povel ke mně mu sic poněkud uniká, ale otevření dvířek kredence se sušenkami slyší okamžitě. Máme tam sušenky ke kafíčku, a kdo by si chtěl dopřát sušenku ke kafi v tak sychravý den, jako byl ten dnešní? Bart podřimoval dole u dveří na svém polním pelechu... Opatrně jsem otevřel, aby Bart neslyšel, ovšem takové pokusy jsou předem určené k nezdaru. V několika málo vteřinách jsem měl dychtivého zájemce po boku, nutno dodat po levém, neboť Bart je dobře vychován.

Ukázalo se, že to s těmi sušenkami není moc slavné... Měli jsme už jen nějaké zasmušilé zdravotní, udržitelný rozvoj podporující - zkrátka, předobraz stravy, kterou budou předepisovat zachránci světa, až k tomu dostanou příležitost. Bart se po mně díval: co bude s těmi sušenkami? Pak jsem si všiml, že je tu škatule s bonbóny. Nejsem bonbónovej, škatule tu byla načnutá od doby, kdy Míša měla návštěvu své kamarádky.

Zalovil jsme ve škatuli a podal čokoládový bonbón Bartovi.

Tlama se za bonbónem zavřela jak oceán za Mirem. Ale pak udělal Bart to, co oceán nikdy nedělá - bonbón vyplivl, se zřejmým odporem! Vytáhl jsem tedy škatuli, abych zjistil, co je to za bonbón, že Bartovi nejede: no jo, byly to rumové pralinky!

Bart je těžký anti-alkoholik, odmítá i pivo (jeho předchůdce Gordon, jak už jsem zde několikrát prásknul, chodil na pivo do hospody Na vinici. Bylo zajímavé Barta pozorovat. Ta čokoládová složka pralinky ho přitahovala, rum odpuzoval. Pralinku překousl vedví, strkal do ní čumákem, frkal, ucukával a zase se vracel.

Nakonec pralinku udolal a odcházel dolů na pelech zřejmě nespokojen. U dveří se zase ohlédl: Tak tohle, pane, ať se mi už nikdy neopakuje!
Bude třeba doplnit zásobu sušenek Opavia.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.