Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 16.2001
 • Na českých hranicích s Německem a Polskem platí přísná opatření proti slintavce a kulhavce
 • Němečtí celníci si stěžovali na zápach desinfekce a desinfekční rohože proto byly odsunuty do vnitrozemí
 • Rakouské úřady zatím nepřipravují omezování českých cestujících
 • Úřad pro ochranu osobních dat požádal statistický úřad, aby pozastavil zpracování výsledků sčítání lidu
 • Komise ODS pro obranu a zahraniční věci se vyslovila proti antiamerické politice současného ministra zahraničí
 • Vláda schválila návrh zákona, který povede ke zrušení víceletých gymnázií
 • Česká republika se přidá k sankcím EU proti Miloševičovi a jeho rodině
 • Plzeňský krajský soud odsoudil bývalého pohraničníka Pavla Čadu ke třem letům vězení za to, že zastřelil na hranicích v roce 1986 německého turistu na německém území a spolu s dalšími vojáky ho odtáhl na domácí území - oba vojáci a jejich velitelé a politické špičky nejsou trestáni
 • Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) trvá na tom, že ministr financí Pavel Mertlík nevypovídal pravdivě před vyšetřovací komisí zkoumající kauzu IPB
 • 59% lidí žádá znovuzavedení trestu smrti, je to nejméně od roku 1992
 • Mladoboleslavská škoda zvýšila loni zisk o 26%
 • Počasí Praha: Ještě se ochladilo, ráno pršelo, celý den pod mrakem
  Orlické hory: Další upršený den, po sluníčku ani památky.    Petr Kroul
  Žilina: teraz sa to obrátilo - doobeda bolo pekne slnečno, poobede sa zamračilo a zapršalo    Miroslav Drkoš

Pranostika na březen:
Kolik mlh v březnu, tolik lijavců v roce.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Pátek 16. března 2001
Dostudoval jsem materiál o liberalizaci. "Napříč celou organizací klademe důraz na předcházení nedostatků a odstraňování jejich příčin, na neustálé přezkoumávání, vyhodnocování a optimalizaci - zejména počtu zaměstnanců," píše šéf Morgue, pan Jambor. "Tyto informace jsou určeny především těm, kterých se implementační fáze projektu dotkne v podobě uvolnění ze zaměstnání," stálo na konci. Materiál dostali všichni.


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Oni snad začali číst Neviditelnýho psa!
Připadal jsem si jako v Jiříkově vidění - nový ekonomický náměstek ministra obrany Tvrdík seznámil veřejnost s doposud oficiálně nezveřejňovanými fakty: že učinil kontrolu zakázek a ani jedna armádní zakázka nebyla v pořádku. Připustil, že systém zadávání zakázek pro armádu vytváří korupční prostředí a dále taky sdělil občanstvu, že z celého oddělení nákupů by si zasloužila vyhazov polovina osazenstva. Rád by je vyhodil ale nemůže to udělat, protože za ně není náhrada. K tomu se vyjádřili dva poslanci -Michal Lobkowicz poznamenal, že móresy na ministerstvu obrany ohrožují naše spojenecké svazky, a Jan Vidím očekává, kdy padnou první trestní oznámení.

Opravdu mě obsah těch sdělení nepřekvapil, vždyť o poměrech na ministerstvu obrany zde v Neviditelném psu píšeme už pět let - a píše se o tom samozřejmě i jinde. Jde především o ministerstvo obrany, zde prosím o rozlišování. Že se v resortu obrany krade, o tom se v médiích píše odjakživa. Že ministerstvo obrany není schopno vypracovat žádnou koncepci, dílem vinou svých odborných kapacit, politického smýšlení komunistických pohrobků a dílem lhostejnosti vedoucích politických činitelů, to ví taky každý, kdo se problémům obrany státu jen minimálně věnuje.

Důvodem k překvapení je jen fakt, že toto co všichni víme, a někteří z nás píšeme už léta, řekl náměstek ministra obrany. Je to překvapení radostné, protože jeho předchůdci spíš pravý stav tutlali, pokud ho sami účinně nepodporovali. Však taky v této souvislosti padla slova o tom, že odpovědnost nesou všichni ministři až do Vetchého, ten že přišel pět minut po dvanácté. Jenže na to, aby na věci něco změnil, už tomu bordelu na kolečkách trpně přihlížel taky moc dlouho. Takže, jak to tak odhaduju, kdyby chtěl upřímně věci pomoci a přispět k nějakému pohybu žádoucím směrem, měl by odejít.RODINA A PŘÁTELÉ: Bez mobilu bos, natloukl si...
Vyrazil jsem ven do Prahy a zapomněl si mobil. Opatrně jsem se rozhlížel, jestli se za mnou někdo neohlíží a nesměje se mi. Podotýkám, že nejsem mobilovací šílenec, esemeskovat umím, jako když se pes pase, a nemám aparát pořád u ucha. Jenom občas - obvykle mi někdo zavolá, když se dostávám do rádiového stínu. Ale ten pocit, vyjít do ulic bez mobilu, je prostě zvláštní. Připadám si neúplný. Připadám si prostě blbě.

To není jediný zdroj blbých pocitů.
Musel bych být slepý a hluchý, abych unikl reklamám na mobily. Co výhod nabízí Eurotel, Paegas, Oscar! A já si říkám... hmm.. a kdy budu mít já nějakou výhodu za to, že mám mobila už tři roky a platím jak blbec (to znamená bez upomínek a včas)? Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají - tohle pořekadlo platí pro mobilovou reklamu stoprocentně.

Ale to bych ještě dokázal strávit. Konec konců, je to přirozené, že prodávajícího zajímáme, jen dokud si produkt nekoupíme, pak jsme mouřenín, který splnil svoji konzumentskou povinnosti a může jít. Pekelně mě ale štve reklama vytvářející image majitele mobilu.

Když jdu na metro, jedna taková je namalovaná na baráku přes celou jeho slepou fasádu.
Dovedu si představit ten úžas, který bych vyvolal v kolemjdoucích, kdybych najednou vyskočil s mobilem v ruce do výšky a s úsměvem klauna Ferdinanda začal hulákat:

"Nevaž se... vodvaž se!"
Jsou dva důvody, proč to neučiním.
Jednak nedokážu vyskočit tak do vejšky, jako ten mládenec na reklamním blb-boardu.
Dvojak, zapomněl jsem si ten mobil doma.

A tak jsem si aspoň vymyslel ten nepoužitelný slogan:
...etentýky... dva špalíky... bez mobilu bos, natloukl si nos.


PSÍ PŘÍHODY: Psí promluvy
Jakmile je člověk doma sám, má sklony k samomluvě, když je doma sám se psem - k psomluvě:
Tak se na to podívej, Barte, zase mi zamrzly wokna, to je hrozný, je to čím dál horší, zlatý pětadevadesátky na čtyři osm šestce...
Bart mi leží u nohou a pozorně poslouchá. Pomrkává a dává mi najevo, že je na mé straně.
Chová se směšně a nenormálně? Dost možná. Nemůžu předpokládat, že by se Bart vyznal v pětadevadesátkách a v záludnostech jejich nástupců. Potřebuju ale svoje poznatky někomu sdělit - a nevadí mi, že je to němá tvář.

Což mi připomnělo Alenu, manželku mého kamaráda. Povoláním stavařka, architektka. Přišel jsem na návštěvu a ona se mě zmocnila hned u dveří.
"Pojď se podívat," vedla mě k rýsovacímu prknu. Na něm natažený rozkres metr na půl druhého. Předivo čar.
"Podívej se na tem průvlak. Tady je zatíženej patnácti tunama a v tomhle místě se musí podepřít a váha se roznese na tři strany, tudy, semhle a ještě sem..."
A tak mlela a nakonec řekla:
"Co si o tom myslíš?"
"Já si myslím," řekl jsem, "že by se ten průvlak měl podepřít tady."
"Budu o tom přemejšlet," odpověděla a bylo na ní vidět, že neslyšela nic z toho, co jsem řekl.
Ona se potřebovala vypovídat, stejně jako já musím někomu sdělit, co je to za potměšilou bestii, ty wokna. Třeba Bartovi. Vám to vykládat nebudu. Vy to dobře víte.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.