Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 12.3.2001
 • ČSSD a ODS se v pátek dohodly o udržení opoziční smlouvy až do voleb
 • Na schůzce se dohodlo, že ČSSD připraví reformu důchodového systému a koncepci veřejných financí
 • Václav Klaus oznámil, že na páteční schůzce byl ujištěn o tom, že socdem nebude spolupracovat s komunisty - jenže co když sjezd ČSSD rozhodne jinak?
 • Komunisté prohlásili, že "sociální demokracie definitivně opustila levicové pozice"
 • Americký ministr zahraničí Colin Powell v sobotním telefonátu Václavovi Havlovi vyjádřil znepokojení nad Kavanovou nepřímou podporou Castrovy Kuby
 • V Jablonci nad Nisou se konala demonstrace fašizujících nacionalistů, díky masivnímu nasazení policie nedošlo k žádným nepřístojnostem (kromě demonstrace jako takové)
 • Sněmovní komise pro kontrolu BIS se zabývala případem Vladimíra Hučína, vysvětlení podal ředitel BIS Jiří Růžek
 • Ministr vnitra Stanislav Gross obhajuje postoj BIS v Hučínově kauze
 • Vlastimil Tlustý (ODS) doporučil ministrovi Fenclovi, aby zvážil demisi kvůli jeho "skandálnímu postoji" po čtvrteční autonehodě zaviněné pirátskou jízdou jeho služebního vozu v Olomouci
 • Náčelník genštábu generál Jiří Šedivý pokládá výcvik pozemních jednotek za dostatečný, řekl to v televizi
 • Počasí Praha: sobota slunečná, neděle s přeháňkami, zato teplo
  Žilina: jar nastupuje razantne - zvyšovaním teploty a dažďom    Miroslav Drkoš

Pranostika na 12. března, Řehoře I. Velikého:
Přilétají k nám zase čápi, divoké husy, kačice, laštovice okolo svatého Řehoře.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Pondělí 12. března 2001
Duto Hlav po návratu ze Sev. Města svolal prac. poradu. Každému předal tlustou složku. "Prostudujte si a podepište, že jste byli prokazatelně seznámeni," pravil pak. "Věřím, že pochopíte důležitost přijímaných kroků a přeji vám všem mnoho sil." Načež se zamknul o samotě k vykonání prac. přestávky. Přes dveře bylo slyšet jeho křik: "Druhá vlna liberalizace nastala. Drobní zaměstnanci, plačte!"ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Opoziční smlouva přežila... proč vlastně?
V pátek v noci skončilo jednání o dalším osudu opoziční smlouvy. Celý národ žil v napětí, otcové nervózně přecházeli po místnosti, zatímco ženy stály bledé u okna a hleděly ven - tam někde za střechami domů se jedná o opoziční smlouvě...
Ne, nechal jsem se unést fantazií. Myslím, že to spíš bylo každému jedno.
A asi jen nemnozí i budou lámat hlavu: co to vlastně mělo znamenat?
Bez viditelných důvodů do oposmluvních partnerů vjel před časem čert a začali sebou šít a do oposmlouvy začali šťouchat štítivě klacíkem, jako by to bylo něco mrzkého. I svoláno toto napínavé jednání.
Výsledek je jednoznačný, smlouva nepadla - bude trvat až do voleb. Jaký argument přesvědčil pochybovače, aby od pochyb odstoupili? Co převratého se událo, jaképak záruky dala ČSSD do rukou Václava Klause a jeho suitě, že pokynul rukou s palcem vzhůru?
Podle ČTK si předseda Klaus pochvaloval, že ČSSD považuje zdravé státní finance za pozitivní hodnotu, což u ní dříve nezaznamenal. To je věru zvláštní formulace. Kde jsou ty známky změny postoje sociálí demokracie ke státním financím? Zrodily se oné historické noci, kdy bylo utuženo pouto jež hrozilo přetžením? Nebo zde byly už dříve, ale jaksi nebyly prostému oku patrny? Že by to byla přislíbená koncepce veřejných financí a reforma důchodů - jedno i druhé vyždímané při pátečním nočním sezení, co přesvědčilo Václava Klause... Nechce se tomu věřit. Miroslav Kalousek (lidová strana) nazval jednání "rituálními tanci", přičemž pokládá za předvídatelné, že před volbami spojenci se stanou rozpojenci. To je, myslím, asi nejvěrohodnější interpretace toho, co se stalo.

RODINA A PŘÁTELÉ: Slaměný vdovec - nemám čím vás pobavit
V pátek jsem zde oznamoval, že jsem oslaměnovdovcoval. Uplynuly tři dny. Dost času na zpustnutí! Jenže, jak se zdá, zpustnutí se nedostavuje. Já žiju vcelku v pohodě pracovní i duševní, nejinak Bart - ani na jedné, ani na druhé tváři byste nespatřili tragické rysy prozrazující strádání.

V sobotu se u mě vystřídalo několik zajímavých návštěv. Každý dostal kafe a minerálku, a nikdo se nepozastavoval nad ničím anomálním.

Příteli Robertovi Ramešovi, který opatruje můj hardware, jsem se pochlubil, že nemám zaprasenou kuchyň.
Zkontroloval - a vskutku, nikde žádné hromady mastných talířů (a není to tím, že bych se živil chlebem a sejrem z papíru!).
Suše k tomu podotkl:

"Psychologové zjistili, že ten, kdo meje po sobě hned po jídle nádobí, je strašně línej!"
A mám to. Jsem strašně línej... protože opravdu po sobě meju nádobí. Myslel jsem, že je to důsledek mé racionálně posazené nátury - po jídle je nádobí nejsnáze omyvatelné, pak zaschne a je třeba na něj pustit Jar.

Další šok mě čekal dnes večer. Dal jsem se do praní.
Míša mi před odletem do Ameriky připravila naukový elaborát. Z jeho délky jsem usoudil, že spuštění pračky je co do složitosti ve stejné úrovni, jako spouštění elektrárny v Temelíně. Nuže, není.
Skutečnost je taková, že na pračce je asi patnáct set různých programů, ale jediný je důležitý , totiž program D. Ten pere. Ty ostatní jsou tam proto, aby pračka byla dražší. A pak je tam taky termostat, ten je nastavený na 40 stupňů Celsia, to je ta teplota, o které pořád dámy mluví v reklamách.
A dál? Dál už nic. Nacpete dovnitř prádlo. Musíte zavřít dvířka a nesmíte zapomenout nasypat prášek.
Je to skvělé. Objevil jsem zásoby špinavého prádla a všechno jsem vypral.
Jen jediná chybička, jak se zdá, se vloudila.
Vyprané prádlo svým počtem přesahuje kapacitu sušáku.
Strávím noc u radiátoru a v napřažených pažích budu sušit košile.
Tak to sluší slaměnému vdovci.


PSÍ PŘÍHODY: Jak se spí s Bartem
Bart obvykle spí v ložnici mé paní. Jenže paní je na cestách... V tom jsem neváhal ani chvilku. Rozhodl jsem se, že se přestěhuju ze svého brlohu do Míšiny ložnice. Bart bude spát na svém pelechu u postele. Kdyby naopak zůstal v brlohu, Bart by se tam přestěhoval - a až se Míša vrátí, jak bych ho vystrnadil?
Vystrnaďování jak známo, je činnost obtížnější, než prevence stavu, který k vystrnaďování nutká.
Bart přijal změnu osazenstva v posteli vcelku klidně, dá se říci bez zájmu.
Já tou změnou nejsem moc nadšen.
Bart je značně hlučný spolunocležník. Zdají se mu sny o pračkách s Brokem a o pronásledování bizonů - ze spaní vrčí a cvaká zubama. A taky škrábe drápem. Má jeden dráp - škrabák, a uprostřed noci se mu začne klepat noha a tím drápem zachytí o ostění a skřípe jím.
Proti tomu ovšem nemůžu namítat, natož pak dělat nějaká opatření. Konec konců, já jsme v té místnosti host, ne on.
Poněkud jiná jsou rána.
Za normálních okolností Bart přichází do mého brlohu. Obvykle už jen podřimuju a slyším cvakání jeho drápů na chodbě. Otočím se tváří ke zdi a předstírám hluboký spánek. Bart se přišourá, a neodváží se ničeho - jenom po chvilce začne žalostně skučet, ne moc nahlas, a mekotat: "Mle, mlemle... mle..."
Kupodivu, ta tři rána co spíme spolu v místnosti, začínala zcela jiným rituálem. Bart se probudil, vstal, a prudce vrazil čumák pod deku a začal mi nehorázně vrtat pod bedry. A nenechal se odradit, ani když jsem začal žalostně skučet a nepřemluvilo ho ani mekotání "Mle, mlemle... mle..."
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.