Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 9.3.2001
 • Poslanecká sněmovna přerušila jednání o televizi - Ivan Langer navrhl, aby se příjmy z reklamy pro ČT snížila na polovinu
 • Vyplacení německého odškodnění obětem nuceně nasazených bude oddáleno, protože Američané se nevzdali práva nadále žalovat německé firmy
 • Řidič ministra zemědělství Jana Fencla zavinil v Brně nehodu a ujel, řidič i ministr, který v autě seděl, tvrdí že o ničem nevědí
 • Podle evropského výzkumu spotřeby alkoholu a drog naše mládež je na osmém místě v Evropě, co se týče marihuany, jsme druzí za Británií
 • Policie prohledávala přerovský byt Vladimíra Hučína, bývalého pracovníka BIS, a také židovský hřbitov naproti jeho domu, prohlídka trvala celou noc a právě tam údajně byly nalezeny výbušniny a listiny ve speciální schránce
 • Policie odložila případ tři měsíce starý - tehdy Václav Klaus sebral reportérovi Mladé fronty Dnes mobilní telefon a třísknul jím o zem
 • Soudce Jiří Horký smí dále soudit - rozhodl o to Nejvyšší soud v Brně, nebude moci předsedat senátu
 • Ministr obrany Vladimír Vetchý oznámil, že naše rota v Kosovu nejspíš zůstane ještě dlouho - při příležitosti udílení pamětních medailí průzkumníkům
 • Reaktor v Temelíně je odstaven a budou se teď upravovat regulační ventily
 • Celkem čtyři sčítací komisařky přišly o vyplněné dokumenty (celkem je komisařů 25 tisíc)
 • V galerii v Roudnici nad Labem lupiči ukradli obraz Jana Zrzavého
 • Počasí Praha: dopoledne pod mrakem, po poledni se vyčasilo a bylo hezky
  Orlické hory: Další slunečný den, na horách krásné lyžování    Petr Kroul
  Žilina: stále viac sa otepluje a zjarnieva    Miroslav Drkoš

Pranostika na 9. března, Františky Římské:
Na svatého Františka déšť - neurodí se brambory.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Pátek 9. března 2001
Při obědě v podnikové restauraci jsem seděl u stolu se sekretářkami - naší Vykulenou a Badavou od Kvakoše (máme s kolegy zakázáno chodit společně na o). Badavá prozradila, že v úterý se manažeři při zasedání Divize pro odměňování porafali o výši svých odměn. Nakonec Běsný Kokot rozhodl, že přidělovat je bude čáp marabu.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Televize pod pultem a na pultě
Je to součást ďábelského plánu na privatizaci jednoho kanálu České televize- takto komentoval ministr kultury Pavel Dostál dnešní návrh Ivana Langera na to, aby se v prime time mezi 19. a 22. hodinou zkrátily reklamy z 6 na 3 minuty na hodinu.
Částečně by to mělo fatální důsledky a já apeluji na Ivana Langera a táži se ho veřejně: pane poslanče, zkusil jste se někdy vyčůrat a uvařit si kafe za tři minuty? Pokud by Langerův návrh měl projít, pak bych se přimlouval o dodatkový tříminutový vycpávkový monoskop nebo veselý obrázek nebo tak něco.

Když jsem tu posledně psal o projektu privatizovat veřejnou televizi, ozval se čtenář pan František Kolařík s upozorněním, že už de facto privatizovaná je, protože se jí zmocnili její zaměstnanci. A jako doklad uvedl dle jeho názoru servilní chování Milana Šímy k Janovi Rumlovi v programově ostrém dialogovém pořadu (omlouvám se za alibistické "dle jeho názoru", ale já to bohužel neviděl). Naprosto tento názor nezlehčuji, naopak - myslím si, že i kdyby všichni redaktoři, kteří proměnili velín v poslanecký hotel odešli, u části divácké veřejnosti zůstane nedůvěra, a má-li to být veřejnoprávní televize, tak názor i části veřejnosti se musí brát v potaz.

Pokud jde o ministrův názor stran toho ďábelského plánu, já moc na ďábelské plány nevěřím. Čistě proto, že ďábelské plány spřádají ďábelsky chytří lidé. To, co se kolem Kavek dělo, děje a bude dít však postrádá prvky brilantní inteligence. Spíš naopak.
Návrh Ivana Langera nekomentuji, neboť neznám důvody, proč navrhl to, co navrhl. Je ale pravda, že události kolem Bobovize a hotelu Na Vyhlídce přiměly mnoho lidí (mne nevyjímaje) ke kritickému pohledu na vysílání: vskutku je to prapodivná směsice komerce a toho, co do veřejné televize nepochybně patří. Jenomže mě přece jen děsí ta představa, že se bude byť jeden kanál prodávat českou cestou, tedy neprůhledně, podezřele, takříkajíc pod pultem. Než to, raději vydržme ten mix, dokud se nenaučíme prodávat na pultě.

Mimochodem, to je půvabné: chtěl jsem se podívat na stránku České televize, jestli tam náhodou ten Šímův pořad nemají jako konzervu. V rubrice Info pro novináře vévodí horká novinka: Jiří Hodač se ujal funkce generálního ředitele České televize (jako 7. nejnovější).RODINA A PŘÁTELÉ: Ode dneška jsem slaměný vdovec
To jsem nezažil už dávno: dva týdny budu v bytě sám! Dnes jsem odvezl Míšu a její kamarádku na letiště. A pojedu pro ně 23. března. Až na jaře. Dámy se vypravily do Ameriky, aby zkontrolovaly, že to tam vypadá skutečně tak, jak se to ukazuje v televizi. Motivaci, ani výlet sám, hodnotit odmítám.

Ze strany Míši je to akt velké odvahy - protože je přesvědčena, že bez jejího dohledu zahynu zimou a špínou, vytopím, vypálím a zaplynuji dům, umřu hladem, připustím aby Bart někoho kousnul, propadnu alkoholu, nezaleju kytky a budu nosit zelenou košili k modrým kalhotám.

Udělala vše pro to, aby minimalizovalo následky své nepřítomnosti. Na pračce, na ledničce a ještě na pěti dalších místech bytu visí cedule s návodem, jak používat domácnost. Jsou tam rady typu chceme-li zamezit dalšímu tečení vody, otáčíme vodovodním kohoutkem ve směru hodinových ručiček až na doraz.

Zatím jde všechno dobře. Zavedl jsem systém dědova mísa - to znamená, je třeba používat jednoho talíře, jakož i jednoho hrnce a jednoho hrnečku na veškerou potravu a ohřívané a vařené tekutiny. Jak vidíte, zatím jsem nezahynul a ani Barta nevidíte v televizi Nova v úvodní reportáži na téma bojový pes opět zaútočil.

Budu muset vyřešit jeden závažný problém: kde budu spát? Ne, neusuzujte z toho, že svou funkci slaměného vdovce beru jako roli z nějaké francouzské burlesky z minulého století. Jde o to, že já spím u nohou svého počítače, a Bart spí vedle v místnosti u postele mé ženy. U prázdné postele asi nebude spát -a přestěhuje se ke mně. A jak ho to pak odnaučím? Za normálního provozu ho Míša odláká od mé postele piškotem.

Jaké to dilema! Podám zprávu, jak první slaměná noc dopadla.
Doufám že ne tak, že by se Bart ke mně nastěhoval do postele.


PSÍ PŘÍHODY: Zoufalství v oku vystřídáno radostí
Ze všech možných i nemožných předmětů nenávidí Bart nejvíce vysavač. Hned po něm je to kufr. Vysavač je nepřítel: vrčí soustavně a protivněji, než Max, Gabilan a Brok dohromady (Bartovi úhlavní nepřátelé), a na pokus o kousnutí reaguje protivným foukáním.
Jenže vysavačovo běsnění končí dříve či později.
Kufr, to je obluda z jiného světa: je to anděl zvěstovatel mé nastávající nepřítomnosti.

Včera večer vytáhla Míša kufr ze skříně - a Bartovi se objevil děs v oku. A taky úžas, možná že jsem si to jen namlouval: jak to, pane, že kufr? Ty už zase někam jedeš?
Uklidňoval jsem ho ve středu večer, že neodjíždím já, ale jeho paní. I to pokládá Bart za křivdu (pravda, delší Míšinu nepřítomnost nezažil), jenže Míšu ztotožňuje s potravou, kdežto já jsem společník na procházky a vejlety, to je Bartova absolutní priorita.

"Opravdu jseš magor," komentovala Míša můj proslov k Bartovi - chlácholil jsem ho, že není třeba se obávat nejhoršího, jenom druhého nejhoršího.

Ráno nastala hodina odjezdu. Pochopitelně, že ze schodů jsem nesl kufr já. Měl jsem z toho prachmizerný pocit. Jestliže jsem večer více méně ze srandy Bartovi vysvětloval, že s kufrem neodletím já, nýbrž paní, pochopitelně jsem si nenamlouval, že mi Bart rozumí. Jenomže někde uvnitř mysli přece jen jakési semínko klíčilo - co když rozumí?

A jestli rozuměl, musel jsem ho obrovsky zklamat, když mě spatřil, jak jdu s kufrem v ruce po schodech dolů!
Zalezl na svůj pelech u domovních dveří, tlamou do kouta, zadkem ven - to je znamení toho nejhoršího možného rozpoložení. A jeho radost byla ohromná, když jsem se za hodinku vrátil! A tak možná i ta nedůvěra byla k něčemu dobrá. Vás stejně jako mě tak i Barta jistě taky překvapí, když jednou, pro změnu, nedojde na nejhorší.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.