Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 7.3.2001
 • Podle veterinární správy je pravděpodobné, že se epidemie slintavky a kulhavky rozšíří po Evropě
 • Na česko-polských hranicích už polští celníci desinfikují automobily
 • Miloš Zeman pokračuje v jednání ve Španělsku, přijal ho m.j. král Juan Carlos
 • Poslanec Unie svobody František Ondruš neprošel prověrkami Národního bezpečnostního úřadu, Ondruš tvrdí, že jde o osobní pomstu vedené NBÚ, Ondruš je v komisi pro kontrolu BIS
 • Temelínská elektrárna bude v rámci zkoušek odstavena, během příštích pěti až šesti dnů se budou kontrolovat a opravovat ventily
 • Na Trutnovsku myslivci chytli pytláka - policistu, jeho komplic byl z bezpečnostní agentury; policistu propustili od policie
 • Schůzka předsedů parlamentních klubů o změnách volebního zákona neskončila zatím dohodou
 • V úterý bylo oznámeno, že se Zeman s Klausem a další činovníci sejdou v pátek a budou rokovat o plnění opoziční smlouvy
 • Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš havaroval ve služebním autě poté, co se vozu před jeho autem jedoucím otevřela za jízdy po dálnici D1 kapota
 • Helena Čížková, obviněná na Filipínách z podvodů, je už od minulého týdne v Praze, jak se dnes ukázalo
 • Počasí Praha: Celý den krásně studilo sluníčko, za městem kvetou bledule
  Orlické hory: V noci spadlo pár vloček, ráno mrazivo, přes den krásně slunečno.    Petr Kroul
  Žilina: krásny slnečný, takmer jarný deň    Miroslav Drkoš

Pranostika na 7. března, Tomáše Akvinského:
O svatém Tomáši sníh bředne na kaši.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Středa 7. března 2001
Hurá! Při padesátinách dostaneme ne 15, ale 50 tisíc. Proto Ivoš rozléval vizoura! Musím si konečně zařídit penzijní připojištění - firma na to bude připlácet každému zaměstnanci. Alespoň tak jsem to četl na intranetu. V mé platové třídě by to mělo být až 6.000 korun měsíčně. No nevím. Jedná se o ROZŘEĎ 2004/01, tak to snad platí od začátku února. Že jsme o tom ještě neslyšeli?ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Budeme mít Zemana ještě v roce 2021?
Miloš Zeman řekl, že by si nepřál býti ministerským předsedou ode dneška ještě dvacet let v jednom zátahu. Tuhle děsnou představu též odháním ještě usilovněji, než noční můru opředenou ze zombií, upírů a Jóžina z Bažin. A přece má ta vidina jakési reálné kontury, neboť nám chybí volební zákon a dohoda na jeho schválení je v nedohlednu. Takže Zeman v roce 2021 ve Strakově akademii - to ne snad proboha že by si to někdo přál, ale mohlo by se to stát, protože by nebylo možno zvolit někoho jiného.

V úterý se předsedové parlamentních klubů sešli a zase rozešli s nepořízenou - na ničem se nedohodli. A víme, jak dopadl oposmluvní nápad - že volby budou probíhat tak, že členové fanklubů nahází do uren své hlasy a pak se to všechno pěkně znásobí tak, aby do Strakovky vpochodoval jeden nebo druhý filuta. Tohle tedy neprošlo přes ústavní soud.
Hrozná situace - jak z toho ven?
Já bych, ve vší skromnosti, měl jeden geniální nápad na volební reformu.
Jak víme, představitelé občanstva nejsnadněji naleznou společnou řeč na věcech společného zájmu: odhlasovali si imunitu, že by jim ji záviděl římský císař Caligula. Jsou zajedno v platech a když jim nedávno zlobivý ústavní soud zatrhnul milión na poslaneckou hlavu, odhlasovali si devět set tisíc tři dny na to. Mohli by tedy všichni dohromady, senát se sněmovnou, šmejknout ústavou a udělat si zákon, aby se volili sami sebe navzájem a veřejnost, která do všeho jenom nekvalifikovaně (ba stupidně) kecá prostřednictvím svých hyen, by vůbec nepotřebovali!

Oni ji tedy, moc, nepotřebují ani dnes. Jenom ty prachpitomé volby drhnou v chodu toho stroje nádherně namazaného polotvrdou měnou. Moje reforma by je báječně zracionalizovala.
A co by tomu řekla Evropská unie?
Nedělejme si iluze - třeba by se ozvalo z Bruselu - jaký to báječný nápad! Vždyť i v jiných metropolích jsou u moci filutové.RODINA A PŘÁTELÉ: Kouzelné vynálezy minulosti
Za výlohou obchodu s krásnými starými věcmi jsem objevil moderní vynález - jistě šedesát let starý. Asi víte, co je GPS - global positioning system, a možná jste ten přístroj i viděli. Vypadá trochu jako mobilní telefon, má displej jako malý přenosný televizor, a poslední verze mají na displeji mapu. Je to spojené s několika satelity najednou a všechno dohromady spojeno vám poví, kde zrovna jste a kudy máte jít nebo jet, kam chcete jít nebo jet (nebo plout či letět, nic jiného mě nenapadá).

A na tuhle gépéesku jsem si vzpomněl, když jsem spatřil ten náramný vynález, odhaduji, z třicátých let. Podle nápisů výrobek německý: bakelitový rám asi tak dvacet na třicet centimetrů, na výšku. V něm automapa. A kolem dokola uši. Celé to mělo být umístěno v automobilu a řidič měl podle potřeb tahat za ty uši a mapa se uvnitř rámu skládala a rozkládala a překládala, takže majitel vynálezu věděl, kam má jít nebo jet nebo letět. Jen s tím plutím bych byl opatrný, kdyby se ta věc namočila, mělo by to fatální důsledky.

Miluji tyhle mechanické předchůdce nynějších elektronických zázraků. Jako kluk jsem míval kapesní kalkulačku - mechanickou. Bylo to placaté a patřila k té věci štábrlička s ocelovým hrotem na konci. Špičákem se šťouralo v takových dírkatých kolejničkách opatřených čísly a tím se dalo sčítat a odčítat a násobit a dělit - jako dnes na kalkulačkách. Taky se za mého mládí prodávaly plastikové telefonní seznamy. Měly klávesy a museli jste zmáčknout písmeno - dejme tomu - N a vyskočilo víko a seznam se otevřel se jmény začínajícími na N.

Moje jméno byste tam neměli, protože jsem byl usmrkanec bez telefónu.

Ale zpět k té bakelitové gépéesce. Díval jsem se na ni a myslel na to, že někde v těch papírech a bakelitu je zakouzlena touha po tom, vědět kudy jít - ta touha, která se nakonec proměnila v gépéesku.

Teď jde už jenom o dvě věci - aby bylo proč jít a hlavně kam jít. Jenže to žádný bakelit ani satelit ani žádný jiný it nezařídí.


PSÍ PŘÍHODY: Kdo za to může
Napadlo vás, že za hárání fen někdo může? Tedy - ne Ten, který může za všechno (a všechno), ale někdo konkrétní, vynadatelný... Rozhodně to nejsem já, to budiž předesláno. Bart je psí pán a nemá "své dny" ani v duševním slova smyslu - což se nedá říci o všech lidských pánech. Zato pan Suchý je majitel hned dvou fen, přičemž ta větší a těžší, leonbergryně Darina, právě v těchto dnech hárá, až to práská dveřma.

Bart je schopen zdrhnout od vrátek až někam k Bertramce - a to je jistě půl kiláčku cesty, proto ho v těchto dnech držím více pod dozorem, než kdy jindy - kvůli Darině a taky kvůli maličké Sindy. Ale svoje náklonnosti nedává tak bouřlivě najevo, jak by se - při jeho temperamentu - dalo čekat. Je to, dalo by se říci, decentní harašista.

Máme tu na kopci ale i méně decentní harašisty.
I vyprávěl mi pan Suchý, jak potkal v těchto dnech onoho harašistu a jeho paní. Ledva ji spatřil už na ni mával, že se obrací a jde pryč...

Jenže dáma kráčela za ním - přesněji, byla ve vleku harašistově. Pan Suchý přidal do kroku, ovšem tah byl opačný - on byl tím tahačem a hárající Darina přívěsem. A dám a povykovala:

"To je strašný, všude samá fena a ta fena hárá, že se nestydíte!"
"Ale paní," pokusil se pan Suchý o obranu, já přece nemůžu za to, že feny háraj!"
"Nemůžete, ale máte z toho radost!"

V jistém smyslu to bylo dobře, že tuto památnou větu vyřkla. Pan Suchý se namích a jak v něm stoupla pára, přidal do kroku, a to by odtáh i slona, natož pak roztouženou čubičku.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.