Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 23.2.2001
 • Generální tajemník NATO George Robertson se vyslovil proto, aby se naše armáda rychleji transformovala a aby byla menší a mobilnější, sešel se s poslanci a jednal mj. s Milošem Zemanem a Václavem Klausem
 • Miloš Zeman označil vstup Slovenska do NATO za bytostný zájem České republiky
 • Ministr Vladimír Vetchý prohlásil, že je s výsledkem návštěvy tajemníka Robertsona spokojen
 • Soud nařídil zablokovat majetek Vladimíra Železného (NOVA), Železný opět prohlásil, že miliardu pro CME zaplatí
 • Tři mladíci obžalovaní ze žhářství proti romské rodině v Krnově byli znovu osvobozeni pro nedostatek důkazů soudem v Krnově
 • Lidovečtí senátoři oznámili že nehodlají vstoupit do společného senátního klubu čtyřkoaly
 • 24letá Češka zatčená na Filipínách kvůli podezření z podvodu byla propuštěna na kauci
 • Jiří Hodač požádal o rozvázání pracovního poměru s Českou televizí
 • Ředitel Národní galerie Milan Knížák čelí policejnímu vyšetřování - po interview fyzicky napadl redaktora Práva Alexandra Kramera a sebral mu magnetofon
 • V Jizerských horách je kalamita - vichřice a sníh zablokovaly i Vysočinu, večer není průjezdná dálnice D1
 • Česká národní banka snižuje reposazbu a v důsledku toho by měly být sníženy úroky půjček poskytovaných komerčními bankami
 • Vladimír Špidla stáhl z programu sněmovny vládní návrh zákona o sociální pojišťovně
 • Pořad Fakta redakce publicistiky České televize získal na 41. mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu cenu udělovanou organizací Amade
 • Počasí Praha: přes den skoro hezky, po poledni se zamračilo, přišla bouřka a k večeru začalo sněžit s deštěm
  Brno: foukal vítr, pršelo, odpoledne přišla sněhová vánice    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Od rána silné sněžení a silný vítr, do vyšších poloh Orlických hor jen s řetězy!    Petr Kroul
  Žilina: celkom pekne nasnežilo a k večeru to začalo primŕzať, takže konečne snáď začína biela zima    Miroslav Drkoš

  Pranostika na únor :
  Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli urodí.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 23. února 2001
Oddechl jsem si - na žádný pohovor se připravovat nemusím. Firma Morgue, která navrhne likvidaci přebytečných míst, rozhodne na základě pohovoru na úrovni manažerů a koordinátorů. Ti nakreslí šéma podniku, a odborníci určí nutný odpad. Jsem klidný - na téhle úrovni nikdo ani neví, že existujeme!ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Lidovecký úkrok stranou
Tři výzkumy veřejného mínění v těsném závěsu po sobě potvrdily, že veřenost důvěřuje čtyřkoale do té míry, že by 4K vyhrála, kdyby se volby konaly dnes. Podotkněme k tomu, že ten náskok je sice značný (cca 30 procent proti necelým 20 na druhé pozici, podle jedněch ODS, podle jiných ČSSD), ale jen v našich relativistických poměrech. Pořád je to jen necelá třetina a po všech možných přepočtech by to nevystačilo na většinovou vládu, takže bychom na tom byli více méně stejně, jako dnes - musela by se tvořit koalice, dokonce superkoalice - s koalicí.

Veřejnost nepochybně dává čtyřkoale jakousi důvěru. Těžko říct proč, protože očividné důvody k tomu nejsou. Kdybych měl Zelenému Raulovi z Marsu vysvětlit, co skvělého 4K nabízí (a co nenabízí ČSSD nebo ODS), musel bych přiznat, že vím jen o jediném podstatném - nabízí iluzi změny. Na tom nakonec není nic špatného, lidé velmi často volí hlavně změnu ve volbách a nedělejme si iluzi, že volí programy.

Budiž. Jakýsi náskok tady je. A jako už po několikáté lidovci opět přicházejí se studenou sprchou - oznámili, že vytvoření (dohodnutého) společného klubu v senátu nepřichází v úvahu, že je předčasné, a že maximum co se od nich dá čekat je společné jednání čtyřkoalích senátorů. Prudkost zápasu o křesla ve stínové vládě se daří více méně úspěšně tutlat, ovšem tenhle signál asi neujde pozornosti i těch méně citlivých. Lidovci dali najevo, že pokládají čtyřkoalu za čtyřkolku typu 4WD, která se vydrápe na kopec, přestože nemá dosti silný motor - má ta čtyři hnaná kola. Jenže i ta mohou proklouznout.RODINA A PŘÁTELÉ: Sám v teple jinému zasněženému nevěříš
Ve čtvrtek se opět sešla parta Neviditelného psa u štamgastovského stolu v Limonádovém Joeovi. Mimochodem, stává se z nás opravdu limonádová parta - jediný kdo vybočoval byl Honza Šaman Kovanic, který si dal grog (a jak byl naším limonádnictvím vyvedený z míry, opatrně se ptal číšníka: "a děláte tady grog?" Nebudu líčit, jak se číšník na Kovanice podíval, zkuste se - třeba - v kostele zeptat faráře "a modlíte se taky někdy" a uvidíte ten oduševnělý výraz v obličeji sami.

Ivan Straka přišel pozdě. Cesta z redakce Softwarových novin podle jeho líčení byla dobrodružná - nejely autobusy a musel putovat s nasazením života, div nevypustil před OD KOTVA duši jako Hanč s Vrbatou. Neměl s vyprávěním velký úspěch. Seděli jsme pěkně v teplíčku - a kdo by věřil výkladu o tom, jaké sněhové peklo zuří na proseckém vršku!

Pak jsme s Míšou jeli domů, u Anděla nasedli na autobus - a v zatáčce u kostela svatého Václava se zčista jasna udělala skrumáž, náklaďák tam dostal smyk, do toho kuliferdové začali předjíždět, jedni se cpali shora, druzí zdola, autobus šel taky do smyku. Seděli jsme vpředu a slyšeli jsme povykování řidičovy vysílačky. Nějaký rozčilený pán tam nabádal řidiče, aby zapomněli na jízdní řád a hlavně aby dojeli v pořádku! Lidi se začali dožadovat, aby řidič otevřel dveře a když nadávali, řidič jim vyhověl - načež se rozjel a lidi pak utíkali za autobusem a nadávali, že jim nechce zastavit a nepustí je dovnitř.

V tu chvíli už jsem věřil Ivanovu vyprávění a soucítil jsem s ním, byť jen jedním dílcem mysli - hlavní pozornost jsem věnoval slizkým šmouhancům na vozovce a snažil se odhadnout, na kterém z nich autobusu ulítne zadek.

Nakonec jsme se dostali nahoru na stanici Malvazinky a v poklidu domů a pustil jsem si televizní zprávy - a tam líčili bílé peklo na Svitavsku a vichřici a ukazovali závěje a náklaďáky popadané do příkopu a vyvrácené stromy. V teplíčku jsem na to koukal a říkal jsem si: Vrchovina, jo, tam je to špatný, Ale u nás na Václavce, tam je panečku, bílé peklo jak se patří!
Ano, nehody jsou nesdělitelné... nebo špatně sdělitelné.


PSÍ PŘÍHODY: Příliš hlučný den
Dnešek nebyl bohatý jen na sněhovou nadílku. Byl bohatý i na zvukové efekty. Proti sněhu Bart nic nemá. Dokonce ho vítá - pokud ho shrabuju a nechám Barta skákat do vršící se hromady sněhu. Škrabka taky trochu strašidelně škrtá o asfaltový povrch vozovky vedoucí kolem našeho pozemku - a ten zvuk podporuje v Bartovi bojovnost. Snadněji uvěří, že já i on společně bojujeme proti nějaké mimořádně nebezpečné šelmě.

Jenže vyprávěním o škrabce jsem značně předešel logický běh událostí.
Musím se vrátit k poledni, dokonce k pravému poledni: zkoušel jsem na balkoně úžasný zrcadlový teleobjektiv Questar (ohnisko 1.3 metru!!), když zčistajasna začaly ječet sirény v celé Praze. Zkouška poplachového zařízení - mně to bylo jasné, ale vysvětlete to psovi!
Bart se vyděsil a snažil se mi schovat pod nohy, jenže já stál u stativu a na panoramatické hlavici jsem měl připevněný zmíněný Questar (cenu fakt neznám) a foťák Olympus C-3040Z (cenu znám, bez desetikoruny 45 tisíc) - a tak jsem spíš zachraňoval hardware před peswarem, než abych chlácholil peswara kvůli siréně. Míša se šla podívat, co to děláme - myslela asi, že ten šílený zvuk vyluzujeme my.

Stativ i s namontovaným hardwarem přežily peswarovy nájezdy bez úhony. Barta jsem nakonec uchlácholil a ujistil ho, že tyto nežádoucí zvuky jsou dnes poslední a napříště bude už klid klidňoucí.

No a odpoledne začalo hřmít, a že to byla bouřka jako z pohádky, zvukový efekt opravdu vysvětlitelný jen tím, že někde nahoře svatý Petr válí kuželky, a ten kuželník musel být podle mého odhadu jistě deset kilometrů dlouhý!

Bart v tu chvíli ležel u mého psacího stolu. Když zahřmělo, vstal a velmi znechuceně se na mě podíval:
Pane, sliboval jsi klid - a skutek utek. V dnešní době se už nedá věřit vůbec nikomu!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.