Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 21.2.2001
 • Vladimír Železný je ochoten zaplatit miliardu korun CME, pokud dostane zpět 6% akcií ČNTS v hodnotě, jakou měly v době rozchodu
 • Poslanecká sněmovna se rozhodla posoudit majetkové přesuny v TV Premiéra, taktéž rozhodla, že definitivní ředitel ČT se bude volit na podzim
 • Miloš Zeman se nedomnívá, že opoziční smlouva je zralá ke zrušení
 • Ekonomičtí odborníci ODS a ČSSD rokovali o dosavadních výsledcích opoziční smlouvy a po schůzce opačně interpretovali výsledky - strana ODS tvrdila, že ČSSD závěry smlouvy porušuje, neboť nedodržela dohodnutý schodek rozpočtu
 • Agentura STEM potvrdila zjištění ÚVVM z minulého týdne, že volby by vyhrála 4koala s jasným náskokem před ODS, ČSSD a komunisty (29,7%, 18%, 17,7% a 16% hlasů)
 • Městský soud vrátil k první instanci případ vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf, čímž zrušil rozsudek nad vydavatelem Michalem Zítkem
 • Německá kosmetická firma Eduard Mathai si koupila český pavilón ze světové výstavy v Hannoveru a zřídí v něm svoje kanceláře
 • Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se nadále lepší, Havel leží ve Vojenské nemocnici ve Střešovicích se zánětem průdušek
 • Akcie ČEZ na pražské burze výrazně klesly poté, kdy se kauzy Temelín ujal americký právník Fagan
 • Počasí Praha: zima, foukal silně vítr, večer jasná obloha
  Orlické hory: Od rána chumelí, cestáři opět zaspali, některé úseky nesjízdné.    Petr Kroul
  Žilina: sneženie sa strieda s dažďom a je z toho všeobecné vlhko    Miroslav Drkoš

  Pranostika na únor :
  V únoru prudký severníček - hojné úrody bývá poslíček.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Středa 21. února 2001
Myslel jsem si, že když Ambrož, Junior a já jako jediní vytváříme texty, se kterými České Textárny dále obchodují, že nás snad ani vyhodit nemohou. Ukazuje se však, že dnes je jednodušší cokoli koupit od dodavatelských firem a uchovat si jen pružnou páteř obchodních a podpůrných manažerů. Krom toho textům klesá odbyt, nastoupila konkurence mektů a tlachů.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Z Moskvy přiletí pán s rákoskou
Je to v jistém smyslu ironie, že rákosku našim vojenským pánům na vejprask přivezou z Moskvy - třeba ji líp přijmou, protože jsou na to zvyklí. Jenomže ruka rákosku třímající nebude ruská. Přiveze ji šéf NATO Robertson, ten je tam na návštěvě a obdržel tam návrh na vybudování evropské "nestrategické protiraketové obrany" jako alternativu amerického národního systému protiraketové obrany.

Všimněte si, jak to, co se v těchto dnech tlačí do médií, je ve zcela jiném duchu, než cokoli před tím. Najednou se zleva zprava mluví o tom, že si stíhačky západní výroby (nevíme jestli 24 nebo 36) nemůžeme dovolit, že ani nevíme, k čemu bychom je mohli použít, a že důležitější, než stíhačky je to, aby se v armádě nekradlo a aby fungovala, jak fungovat má.

Za což - jak se už taky píše a hovoří, ačkoli mnohem opatrněji, nese odpovědnost hlavně ministerstvo obrany a ne samotná armáda. Rád bych byl muškou na stropě, abych si mohl poslechnout, co pan Robertson našim vojenským pánům řekne. Doufám, že je natolik dobře informován, že vnímá rozdíl mezi politickým vedením ozbrojených sil a armádou jako takovou. A doufám, že ví i to, že veřejnost ten rozdíl vnímá - a že v míře stále vetší se dívá na armádu se sympatií. Právě to pokládám za jeden z pozitivních rysů. Vždyť společnost, která nevěří svým ozbrojeným silám, není zdravá společnost.

O tom, že Robertson přiváží rákosku se obecně ví. Ostatně není to zdaleka první výprask tohoto typu (podobně jako my jsme na tom z hlediska spojenců v NATO Maďaři). Jenže teď už by se mělo něco stát. Co? Říká se tomu "stínání hlav". Bez něho to nepůjde.

"Někdy panuje dojem, jako by ČR v NATO ještě ani nebylo," cituje ČTK nejmenovaný zdroj z oblasti obrany. Tohle přece nemůže projít! Nebo to projde?
Robertson přijede z Moskvy a uvidíme, jaké bude mít jeho pražská mise výsledky.
Jo, za starých časů, kdyby přijel soudruh Ivan Ivanovič Ivaněnko, to by v Dejvicích soudruzi jinak kmitali a barvili listy na stromech na zeleno! Z Robertsona si nic nedělají. To je jen nějaký generální tajemník nějakého NATO.RODINA A PŘÁTELÉ: Příhoda z trafiky, která nebyla trafikou
Odpoledne jsem byl na pochůzkách a volala mi Míša, abych nezapomněl koupit Mladou frontu. Ráno nám nepřišla (máme ji předplacenou) - a že prý je tam moc vypečený článek poslance Kořistky, duchovního otce zákona proti psům. Zamířil jsem na známé místo, kde jsem si občas kupoval Respekt, a trafika byla zrušená. Za rohem jsem objevil něco, co vypadalo jako trafika a mohlo to tak i fungovat. Strčil jsem hlavu dovnitř a ptám se:

"Prodáváte noviny?"
"Neprodávám," odpověděla mi roztomilá paní krámská. "Ale mohla bych vám něco vyprávět!"
To by bylo hezký, kdyby tohle bylo možný!
Já si tedy samozřejmě řekl o vyprávění, chtěl jsem vědět, co napsal pan poslanec Kořistka do MFD a ta roztomilá paní to nevěděla. Ale nezpronevěřila se nabídce, protože já po ní nechtěl nic hezkého - poslanec Kořistka věru nenapsal nic hezkého, spíš vypustil mlhu (to se tak říká, když někdo lže).

Jen si představte, kdyby byly na světě takové jakési trafiky, kde by vám vyprávěli hezké věci. Zaplatili byste pětikorunu a dozvěděli byste se něco hezkého, za desetikorunu dvojnásob hezkého...
Což je samozřejmě nesmysl. To opravdu hezké v životě se koupit nedá, a už vůbec se nedají koupit vyprávění. Ty musíte vyslechnout nebo odposlechnout.
Někdy se podaří odposlechnutí ani ne napůl.
Mnoho let mi tane na mysli tato vzpomínka:
Kousek přede mnou šla skupina lidí, několik pánů a paní a uprostřed ten dotyčný pán byl Duše Společnosti bohem nadaný bavič. A ten pravil:

"A teď vám budu vyprávět příhodu ze života, kterou mohou poslouchat i ženy!"
Musel jsem jít jiným směrem, takže jsem se nikdy nedozvěděl, jaká příhoda ze života byla vhodná pro jemné pohlaví.


PSÍ PŘÍHODY: Vynálezce folionautiky a jeho konec
Včera bylo studené dusno a dnes po celý den foukal vítr, pěkně zostra. V poledne jsem šel s Bartem na procházku. Nevzali jsme to po hřebenu našeho vrchu Mrázovky, tam by nás to odfouklo - pustili jsme se po úbočí dolů, podél obvodové zdi zahrady Mozartovy Bertramky.

Cesta je to moc hezky nově vydlážděná. Vítr se vyřádil i tady: z dlažby smetl listí a navršil je ke zdi v ostře ohraničeném a jako podle špagátu narejsovaném pruhu u úpatí zdi. A druhou půlku listí nasypal do škarpy - úplně ji zarovnal, škarpu dosti hlubokou a asi metr širokou.

Folionaut se noří do hlubin
To nadchlo Barta. Skočil do načechrané vrstvy listí a pohroužil se do ní a chvílemi to vypadalo, že v ní plave, podoben delfínovi! Očividně ho to bavilo. Občas vykoukl a ohlédl se po mě, aby se přesvědčil, že se dívám a jeho výkon obdivuju. Díval jsem se a obdivoval - dokonce jsem měl chuť ho napodobit.

Takhle v předjaří bývají hromady listí dosti nechutné a shnilé a smrduté (proti tomu Bart není). Ovšem ten větrný fén je načechral a provzdušnil a vyrobil z nich jakousi podivnou hmotu na rozhraní tří skupenství, plynného, pevného a v jistém smyslu i suše kapalného.

Díval jsem se a obdivoval, ba aplaudoval Bartovi k vynálezu folionautiky neboli plavby v listí. Napadlo mě, že se nový sport Bartovi zalíbí natolik, že tu s ním budu muset zůstat až do noci nebo do utišení větru.

Jenže ten vítr dělá i jiné věci, než čechrá listí. Nosí i zprávy. Například přinesl Bartovi zprávu, že nahoře po silnici si to metelí fenečka Sindy, která je v onom stádiu koloběhu psího života, kterému se říká hárání.
A bylo po vynálezci.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.