Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 16.2.2001
Z deníčku Moby Dicka:
Pátek 16. února 2001
Z Bludné Nory dorazil ing. Mazanec z firmy na nahazování vypadlých jističů. Ambrož mu nejdříve ukázal, kde máme rozvaděče. Potom mu půjčil svou kličku, protože ty naše rozvaděče jsou prý "výběhový typ" a kličku k nim už "nikdo nemá". Ing. Mazanec nahodil všechny jističe. Načež vystavil fakturu: Práce stála 1000 Kč, cesta 10.000. Pak šel navštívit bratra - bezpečnostního poradce naší firmy.

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Co se děje u nás doma

Při nácviku přistání pomocí autorotace byl na poli u středočeské obce Škvorec zničen vojenský vrtulník a těžce zraněni tři muži. V západoindickém státu Gutžarád, kde nedávno zahynulo při zemětřesení 20 až 30 tisíc lidí, pokračují další otřesy. Další záchvěvy země postihly i Salvador, kde je pouze tři sta mrtvých. Při lednovém zemětřesení jich bylo osm set, dva tisíce se ještě pohřešují. Milion lidí přišlo o střechu nad hlavou.

Čeští zemědělci hořekují nad teplou zimou, která nastala po suchém létě. V Mongolsku zahalil pastviny sníh, mráz se drží na 50 stupních pod nulou. Jde o už druhou krutou zimu za sebou. Vloni ji nepřežilo tři miliony kusů dobytka, letos pošlo zatím milion zvířat. Postiženo je 45.000 rodin, třetině populace hrozí smrt.

Vladimír Železný má podle rozhodnutí mezinárodní arbitráže okamžitě vrátit 23 milionů dolarů americkým investorům, kteří si mysleli, že půjčením těchto peněz ovládnou vysílací licenci televize Nova. Milion dětí bylo vloni ve světě zachráněno, protože jim byly včas poskytnuty pilulky s vitaminem A. Stačí alespoň dvě pilulky do roka, jedna přijde na 2 centy. Další miliony dětí by ještě vitamin A měly dostávat.

A blíží se nám sčítání lidu&majetku. To bude ještě výživné téma. Lidi nadávají jako špačkové, jsou odhodláni bránit své soukromí i za cenu toho, že se pošpiní lží. Sčítací komisaři se houfně vzdávají svých funkcí, aby předešli újmám na svém duševním a případně i tělesném zdraví. V některých afrických zemích je AIDS nakaženo 30 % obyvatelstva. Taky hodně dětí.

Omlouvám se Astonovi i čtenářům: Psí úvodník se má týkat vnitřních záležitostí naší Fidlovačky. Měl by reflektovat, co důležitého se děje v českém rybníku. Ale když jsem se rozhodoval, který s bytostných našich problémů dnes properu, napadla mne jediná odpověď na otázku "Co se děje u nás doma":

Vlastně nic.

Šaman


Právní stát? Mám o něj starost.
Stále si myslím, že u nás je právní stát. Jsou ale okamžiky, kdy mě o jeho osud jímají pochybnosti. Viz dnešní rozsudek nad Václavem Hrubým, ředitelem státního zámku Štiřín, vyhozeným bezprostředně poté, kdy odmítl podal falešné svědectví proti Josefovi Zieleniecovi. Hrubý byl odsouzen k tomu, aby vrátil "neoprávněné prémie" plus úrok, dohromady 290 tisíc. Rozhodnutím soudu je tedy Hrubý darebák, který sám sobě vyklopil prémie a tudíž všechny další spory, které vede s papalaturou Ministerstva zahraničí, se povedou ve stínu tohoto rozhodnutí.

Veřejnost by měla vědět, že jako ředitel Štiřína byl Hrubý velmi úspěšný ekonomicky a proto mu tehdejší náměstek ministra zahraničí Jan Winkler udělil prémie, vázané na hospodářské výsledky. Hrubý si je tedy neudělil sám, ale byly mu uděleny. Po jeho vyhazovu šlo hospodářství Štiřína rychle do mínusu. Namísto plánovaného zisku 15 milionů za rok 2000 se dosáhlo ztráty 5,8 milionů, přičemž 2,8 se zazáplatovalo z rezerv ještě z dob Hrubého.

Jenže soud po hodinovém dumání přišel na to, že pan Winkler coby náměstek ministra měl Hrubému podepsat prémie každý rok znovu a že tedy nestačila jím samotným vydaná ministerská směrnice. Kroutíte hlavou? Přestaňte. Tady přece nejde o nic jiného, než o cílenou likvidaci člověka, který Zemanově papalatuře přeběhl přes cestu. Musím se přiznat, že dnešní rozhodnutí soudu ve mě vyvolává hlubokou skepsi, pokud jde o nezávislost justice. A když pak jsem koukal na advokáta státní strany, jak opakuje s důrazem, že podle litery zákona je rozsudek v pořádku, pak si říkám, vy ale musíte mít žaludek, pane doktore.

AstonRODINA A PŘÁTELÉ: Tropy? Svetr sebou!
Na Floridě ve městě Orlando se konala výstava či veletrh fotografické techniky PMA, kam mě laskavě sebou vzala firma Olympus (vybylo jim místo a vzpomněli si na moje telefonní číslo, abych zase nepřeceňoval svůj význam pro fotografickou osvětu!). Na Floridě je zrovna tak únor jako u nás, tak daleko geografické rozdíly nesahají, aby tomu bylo jinak. Jenže na Floridě je i v únoru kolem třiceti nad nulou.

Takže vnitrozemský málo zcestovalý hňup se nabalí tričky a přibalí si kraťasy a nezapomene na opalovací krém faktor 20 a kdyby se nestyděl, vzal by si i tropickou přilbu, jakou měl doktor Emil Holub při výpravě do Afriky.
Jako obvykle, i na Floridě je všechno jinak.
Třicet ve stínu tam, všechna čest, je. Jenže - venku na ulici. Ale co byste venku na ulici dělali? Navíc v Orlandu nejsou žádné ulice. Je to obrovská vánočka dálnic a dálniček a hajvejí a vy se po té vánočce motoricky pohybujete z hotelu do výstavní síně a z výstavní síně tam a odtamtud onam, přičemž hotel je vychlazen na - bratru - plus patnáct a výstavní síň plus patnáct a auto plus patnáct... Nejdřív si toho nevšímáte. Ani já jsem si nevšímal. Jenže druhý den jsem začal posmrkávat a večer mě škrábalo v krku a ráno, když jsem mydlil do počítače, mi drkotaly zuby. Toho dne jsem už odcházel z hotelu ve svetru a bylo mi podstatně lépe, než den před tím v tričku. A teprve poslední noc před odjezdem jsem skutečně vyzrál na floridské subtropické počasí: v hotelovém pokoji jsem si pustil topení! Oni tam měli vymakanou klimatizaci, kde se dala temperatura nastavit na stupeň přesně, sice Fahrenheita, ale přesně. Fahrenheitova stupnice mi nevadila - poznám přece, kdy je mi teplo. Takže jsem zkusmo dospěl k nějakým 81 stupňům a bylo mi příjemně. Jednak na těle, jednak na duši. Mám rád absurdity a těšilo mě, že venku je 81 Fahrenheita a já že si pouštím klimatizaci, abych dosáhl přesné téže teploty ve svém pokoji.

Jo, holenkové, takhle se toho trvale udržitelného rozvoje nedočkáme... A taky jsem myslel na to, kolik Temelínů by se asi ušetřilo, kdyby s celém klimatizovaném pásmu se chladily místnosti ne na plus patnáct, ale - dejme tou - na plus sedmnáct. Ne-li na dvacet!


PSÍ PŘÍHODY: Od soboty do čtvrtku - celá věčnost
Na telepatii nevěřím, avšak slyšel jsem už hodně historek o "tušení psů". Jsou to , myslím, tlachy a hlouposti. Nicméně dnes, v den mého návratu, Míša zdokumentovala cosi, co by se při troše nepozornosti mohlo vykládat jako "tušení".

Byl jsem z domova od soboty. Bart mě pochopitelně postrádal, sháněl mě po baráku, za den, dva se uklidnil a přijal služby mého syna Davida - stran vycházek - stejně v klidu a pohodě, jako normálně přijímá služby moje. Zdálo se, jako by na mě zapomněl.

Letadlo mělo přiletět v deset a David měl na ten den volno, protože se chystá sám na cesty - byl tedy ráno doma a Míša povídá:
"Tak, a teď už tu táta bude za pár hodin."
Jakmile to Bart slyšel, běžel do koupelny - tam je okno, ze kterého je vidět ven na branku a každou chvilku si stoupal předními tlapami na parapet, aby se podíval, jestli už nejdu!
A když pak vzal David auto a odjel, pobíhal po předsíni, sápal se domovními dveřmi ven, pak zase běžel dovnitř a dorážel na Míšu, kdy už tu sakra budu!
Jenže, tohle, pochopitelně, se nedá kvalifikovat jako nějaké "tušení"
Za pět let, co žije s námi, rozumí každému každičkému slovu, které se ho týká, takže si před ním musíme dávat pozor na hubu a moc si musíme rozmýšlet, jakou informaci mu svěřit, jako komisaři statistického úřadu.

Uvítal mě jak se patří, svět se vrátil do svých kolejí, ale ne na dlouho.

David zítra odjíždí a Bart ho bude hledat po domě. Jsem zvědav, jak zareaguje, až Míše řeknu "tak, a David tady bude za pár hodin."


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.