Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 31.1.2001
 • Bývalý ředitel IPB Libor Procházka je obviněn z miliardového podvodu, spolu s ním dalších sedm lidí
 • Vláda dnes rozhodne, zda sdělí obyvatelstvu, kolik zaplatí za podvody v Investiční a poštovní bance, žádá o to ministr financí Mertlík
 • Petr Pithart se sejde v Janem Bubeníkem a Ivanem Pilipem, také se sejde v Fidelem Castrem
 • Pokud Petr Pithart na Kubě neuspěje, vypraví se na ostrov svobody skupina poslanců vedená Petrou Buzkovou
 • Podle kubánských disidentů Elizarda Sáncheze a Marthy Roqueové má Pithartova mise naději na úspěch, protože fakta která Castro proti vězněným Čechům má, "nejsou závažná"
 • Lídr čtyřkoalice Cyril Svoboda odstoupil z funkce lidoveckého místopředsedy podle dohody ze Žďáru nad Sázavou
 • Na Svobodovo místo v politické radě čtyřkoaly pravděpodobně nastoupí další místopředseda lidovců Pavel Severa
 • Václav Klaus charakterizuje Svobodovo zvolení do čela čtyřkoaly jako "posun doleva", nicméně je otevřen spolupráci
 • Na schůzku zástupců parlamentních klubů o další novele volebního zákona se nedostavil žádný poslanec sociální demokracie, přišel pouze jeden poradce jednoho poslance
 • Vedení moravské zkrachované Rodinné záložny si založili novou záložnu, vše je legální, protože přes stovky trestních oznámení nikdo z šéfů nebyl obviněn
 • Muž, který zabil při lovu člověka dostal podmíněný trest, protože dosud nepřekročil zákon
 • Soudkyně dala pokutu Vítovi Vařákovi, který je internetovým prodejcem Hitlerovy knihy Mein Kampf
 • Jiří Mejstřík odmítl kandidaturu na místo ředitele ČT
 • Dnes je poslední den pro podání přiznání k dani z nemovitostí. Poprvé tak musí učinit i majitelé bytů a nebytových prostor!
 • Končí platnost dálničních známek na rok 2000
 • Chřipkové prázdniny mají děti už i na Písecku
 • Počasí Praha: Po celý den pošmourno, ne moc zima, večer trošilinku posněhávalo
  Orlické hory: Od rána slunečné a teplé počasí, skoro jak na jaře.    Petr Kroul
  Žilina: zamračené, teplota tesne nad nulou, navečer začalo drobne snežiť    Miroslav Drkoš

  Lednová pranostika:
  Leden studený, duben zelený.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Středa 31. ledna 2001
K rozdělení našich výkonnostních odměn byla vytvořena Skupina hodnotitelů vedená Manažerem hodnocení, jímž se stal náměstek Kvakoš. Společně s coo-coo mgr. Tluč Hubou, který je též Manažerem pro retenci v Retenční Komisi, vytvoří Divizi pro odměňování, jíž bude řídit Náměstek pro odměňování, kterým byl jmenován vedoucí ARZu Dur Durak.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Mletí božích mlýnů pokračuje
Takže lev na poli českého bankovnictví se dostane do klece, bývalý ředitel IPB Libor Procházka je obviněn z miliardového podvodu, spolu s ním dalších sedm lidí. To se to najednou hnulo. Můžeme se dohadovat, proč se mlýn poněkud rozběhl, proč se jeho kolo nyní sune přece jen rychleji, než pohybem co do rychlosti srovnatelným s klíčením fazole. On je pan ministr financí Pavel Mertlík pod tlakem - právě ve věci IPB. Vyšetřovatel odmítl Kalouskovo trestní oznámení stran toho, že ministr lhal parlamentní komisi: ukázalo se, že ne snad že by mluvil pravdu, to prokristapána ne, ale nemluvil jako svědek. To je ve sbírce právních kuliferdálen Fidlovačky srovnatelné s výkonem soudu, který osvobodil Libora Nováka, že sice podepsal dokumenty na jejichž základě ODS okradla stát na daních, ale ten kdo něco podepisuje za to není odpovědný. Trestně. Co je to jiná reálná odpovědnost, než trestní? A jako co mluvil Mertlík před parlamentní komisí?

Všetečkové se budou ptát a pořád ptát a nebudou držet hubu a nebudou, a z tohoto tlaku roste to, čemu se říká politická vůle.

Kdepak, ty mlýny se ještě neroztočily. Pořád ještě je možné - máme to dnes ve stručném přehledu zpráv, aby lidé, kteří přivedli "rodinnou záložnu" ke krachu a kteří mají na krku stovky žalob, založili záložnu novou a nejen to - oni oslovují svoje okradené klienty a nabízejí jim svoje služby! Ale přece jen se ta smyčka stahuje - před čtrnácti dny Vrchní soud rozhodl, že bývalý prezident Sparty Petr Mach má jít na pět let do vězení, i to je v čerstvé paměti. A kdyby bylo víc "politické vůle", došlo by i na armádu, tedy hlavně na hnízdo v Dejvicích, na ministerstvo obrany, nikoli na armádu samotnou. Tam občas propukne nějaký ten škandál, vyhmátnou tu podplukovníčka, tu plukovníčka, ale kdo nad těmi všemi machinacemi držel ochrannou ruku tolik let, o tom se jen šeptá, velmi tiše, protože tihle pánové mají ve zvyku hlasité šepoty okamžitě žalovat.

Takže ve věci IPB se nějaký ten náznak politické vůle našel, když panu ministrovi hoří koudel. A jak je horlivý! Dnes má vláda rozhodnout, zda občanům sdělí, jak je to se zárukami pro IPB. To znamená, kolik toho daňoví poplatníci zaplatí. Padne (asi) nějaká suma, jenže, co bude znamenat ta suma? Můžeme věřit, že to bude suma reálná, nebo bude nadhodnocená a rozdíl mezi reálem a touhle sumou se ztratí na Bahamách?

Tak velkou politickou vůli vláda čističů rukou nemá, abychom si mohli být jisti, že toto nehrozí.RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání s pamětníky
Seděl jsem - a diskutoval - s dvěma pamětníky. Na tom by nebylo nic divného, kdyby jim nebylo dvacet. Bylo jim dvacet, podotýkám že každému zvlášť. Byli to samozřejmě počítačoví mágové a šlo o internet, vymejšlíme dohromady nějaká vylepšení pro moji stránku o digitální fotografii Digineff. Jsem zvyklý, že podobné debaty vedu s lidmi, kteří jsou dvakrát - i více - mladší než já. Lidé se mě někdy ptají, zda mi taková komunikace dělá potíže, nuže, nedělá.

No a když jsme se dostali k tématu "volný hovor", hovořili jsme opět o počítačích, ale už ne k věci samé, ale jaksi volně. Načež ze strany mých protějšků padla poznámka, že "to se mi to vyrábí comics na počítači, když je k disposici Photoshop... Jó, když ještě nebejval Photoshop!"

Zapátral jsem v paměti a vzpomněl jsem si, kdy jsem viděl poprvé Photoshop. Bylo to v Paříži někdy v roce 1992, provozovaný v tiskovém podniku Hersant. Ukazovali mi tam, jak se mění barevné ladění pomocí kroucení křivky a věru že jsem koukal jako vyoraná myš (ne krtek, ten nekouká).

1992... a to už byl Photoshop a nezdálo se, že by to byla nějaká extra novinka! Já používám verzi 3.0 a je tam copyright 1989.

"Photoshop je tu odjakživa," pravil jsem ponuře.
"Kdepak! Když jsme dělali obrázky na Atari z Tuzexu, tak to byla řehole, malovat pixl po pixlu..."
Nabyl jsem intenzivního dojmu, že ze mne oba pánové pamětníci dělají jahodu.
"Co vy dva můžete vědět o Tuzexu? A kdy jste dělali na atárku?"
"V roce 1985," hlásili mudrcové. "To nám bylo pět!"

To pak jo... To se to je pamětníkem, když se začíná v pěti...
Já se v pěti zajímal o politiku. A pamatuju Korejskou válku a oběšení Slánského (z rozhlasu, neměl jsem lístek na Pankrác, to tedy ne). Raději bych vzpomínal na atárku, ale tenkrát věru nebylo atárek.


PSÍ PŘÍHODY: Příliš horlivý Babinský
Bart, když má dobrou náladu, na mě zkouší malý trik: dělá Babinského, Je to jednoduchá hra. Začíná vždycky tím, že jdeme od vrátek, kde se právě událo něco zajímavého. Bart běží po cestě přede mnou, ale místo aby pokračoval, zahne prudce doleva, oběhne smrček a vyletí na mne jakoby z úkrytu a chechtá se od ucha k uchu. Když má mimořádně dobrou náladu, chňapne po mě.

Tak i dnes. Ovšem výjev u vrátek byl přespříliš zábavný: šel kolem pán s německým ovčákem na vodítku, ovčák štěkal na Sáru&Báru a Aríska, Sára&Bára a Arísek odpovídal, pán řval na ovčáka, ovčák řval na psy za plotem, Bart se přidal, Sára&Bára a Arísek řvali na Barta, ať neřve na ovčáka, že je to jejich objekt řvaní a oni že ho viděli první a Bart řval na ně, že si může na své zahradě řvát na koho chce.

Kravál to byl tak mocný, že mne vylákal z baráku. To už není samo sebou, říkal jsem si a byl jsem věru zvědav, co před vrátky spatřím - podle intenzity psího hulákání by mě nepřekvapilo, kdyby ante portas neboli před branami čekal Hanibal, sedě na slonu.

Šel jsem se podívat až k vrátkům, jestli třeba ten Hanibal nesesedl se slona a nezvoní. nesesedl. Pán s ovčákem přešel, psiska se utišila, já šel tedy v pohodě domů - a Bart, jak jsem vylíčil úvodem, na mne udělal Babinského.

Jenže jak byl ve švunku a fofru, zavadil mi špičákem o pravé předloktí a mám tam teď pěknou modřinu - být to na oku, chlubil bych se perfektním jojem!

Patřičně jsem Bartovi lál, jenže... co si na něm nalaju.

Hračky jsou někdy plačky, to platí o hraní s dětmi, a o hraní se psy to platí desateronásobně.

Zvlášť když si pes hraje na Babinského, známého to lotra mexického.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.