Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 30.1.2001

Z deníčku Moby Dicka

Úterý 30. ledna 2001
Žena mi vysvětlila, že nedostanu přidáno žádných 5 %, jak jsem si včera myslel: Sundali nám 20 % ze základu, když nám teď přidají 25 %, tak to bude jen čtvrtina z toho sundání na 80, takže v součtu dostaneme nakonec zase jen to, co předtím. Když budeme pilní a nebudou nám strhávat za neplnění cílových úkolů. A já se tak těšil, že si koupím nový golfový míček!ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Svoboda v čele, a co dál?
V neděli v jedenáct, když Nova jako první oznámila (dřív než četka), že čtyřkoala zvolila za lídra Cyrila Svobodu, napadlo mě, kdo asi bude druhý den tvrdit, že to čekal. Tak to obyčejně bývá, když se stane něco nečekaného. To, že se čtyřkoala odhodlá ignorovat řádně zvolené kandidáty, to je eso z rukávu vytažené. Do Žďáru jeli narychlo svolaní lidovečtí potentáti, aby odsouhlasili změnu menu. Ostatní tři strany žádné takové požehnání nepotřebovaly, i to je zajímavé.

Pro Jana Kasala to asi bylo velké sousto k polknutí. Nejenže se jeho rival dostal do popředí veřejného zájmu (ať už ten titul lídr čtyřkoaly znamená cokoli, ono se teprve uvidí, zda je to formalita anebo funkce s reálným obsahem), ale musel skousnout i to, že ve stínové vládě dostali unionisté sedm křesel, kdežto lidovci jen čtyři (ODA dvě a DEU jedno). Ona samozřejmě stínová vláda není žádná čekárna na vládu skutečnou, tím spíš, že se nedá čekat, že by ji čtyřkoala po příštích volbách sestavovala sama. Bude do ní vstupovat - když - tak s někým. A s kýmpak?

První test bude volba prozatímního ředitele televize. Kandidátů je sedm a vážné uchazeče navrhla sociální demokracie: Karla Kochmana a Jiřího Balvína. Kochman je nepřijatelný pro ODS a Balvín pro čtyřkoalu. Pokud tedy volba padne na Kochmana, bude to jasné ukázání, kterým směrem je přehozená výhybka.
Ledaže by sněmovna zvolila Bobošíkovou, jak vtipně navrhla Kateřina Dostálová.

Petr Pithart odletěl na Kubu
Vášně zřejmě opadají, což ale neznamená, že Jan Bubeník a Ivan Pilip nesedí dál ve vězeňské kobce bez oken za čin, který by v normální zemi vůbec nestál ani za pohnutí prstem. Prý ty cely mají lepší. Předseda senátu poslal Castrovi osobní dopis a diktátor ho pozval do Havany. Civilizované chování? O tom by bylo možno mluvit, až by Castro oba vězně pustil. S omluvou.
Zatím se omluvil jenom Jan Zahradil, který v rozhovoru s Právem utrousil několik poznámek na adresu Ivana Pilipa. "Minulý týden jsem zveřejnil některé výroky ohledně poslance Ivana Pilipa. Vzhledem k jeho osobní situaci to bylo ode mne v dané chvíli bezesporu nevhodné a lidsky nešetrné," napsal doslova. Že by se politici v téhle zemi začali omlouvat? Nezapomínejme ale, že pan Zahradil je ve stínové vládě, ne v opravdové, natož pak Zemanově.
Na celé aféře shledávám zatím jen jedno pozitivum - že s prostomyslností až dětinskou prozradili komunisté svoji zálibu v zavírání a politických procesech. Presumpce neviny? Láry fáry! Stačil jediný článek v Granma a soudruhům vše bylo jasné, a dva čeští občané pro ně okamžitě byli lokaji v žoldu imperialistických centrál. V neděli měl Milan Šíma v prádle soudruha Grebeníčka. Úžasný byl pohled na toho vykrucujícího se padoucha, který nebyl schopen rovně odpovědět na jedinou prostinkou otázku. Věřím, že pohledem na videozáznam této besedy se Bubeník s Pilipem pobaví po návratu domů. A přeju jim, aby to bylo co nejdřív.RODINA A PŘÁTELÉ: Hasičská sláva
Přichomejtli jsme se k ní - úplně náhodou - všichni tři, Míša, Bart i já. Bart ale musel zůstal sedět v autě, v Čechách nemáme tradici požárních psů neboli fire dogs.
Na téhle věži budou hasiči trénovat, zezadu je i horolezecká stěna
Myslím, že jsem se tu už zmínil o tom, že nedaleko Waltrovky, přes ulici od této továrny, vzniká nová hasičárna. Stavba nápadně pěkná. Je evidentně účelná a přitom svou klasickou proporčností a rytmem ploch a tvarů (jéžiš, já tady fušuju panu Lukešovi do řemesla!) prozrazuje, že ji dělal Pan Architekt. Odpoledne jsme jeli kolem - tam před barákem sláva, hasiči nastoupení v nablejskaných přilbách, televize televízala, hasičští bafuňáři s metály, i Franta Dostál tam kmital se svým foťákem... Auto i s Bartem jsme nechali před Waltrovkou a šli okounět. No samozřejmě, potkali jsme autora, a samozřejmě to byl Pan Architekt, totiž profesor Petr Keil. Takže jsem byl spokojený, že ten můj odhad byl správný.

Nákres hasičárny - pohled z její pravé strany.
S profesorem Keilem jsme prošli dům celý - mrazilo mě při samotném pomyšlení, že bych měl klouzat po štángli dolů. Ano, i v jednadvacátém století se hasiči při požáru kloužou po štángli, jako v dobách, kdy byl hasičem Chaplin. A v hlavní chodbě je veliký mosazný zvon, a na jeho srdci je připoutáno festovní, nádherně propletené lano.

Chválili jsme upřímně a profesor dělal, že to neslyší a prstíkem ukazoval: vidíte? Tady ta lišta tady neměla bejt a ceduli na baráku přitloukli přes spáru, a tady tu rouru nevopucovali!

Ale kdyby se zhaslo, ukázalo by se asi, že autor stavby ve skutečnosti září spokojeností a možná že nějaký nervózní hasič by na něho vzal minimax v obavě, že hoří.
Musí to byt skutečně náramný pocit. Taky mám dobrý pocit, když mi vyjde knížka, ale co je to jedna knížka proti baráku, který tu bude stát třeba sto let, třeba déle, kdo ví? Kdybych byl architektem, propálil bych spoustu peněz v benzínu, jak bych pořád jezdil kolem těch svých baráků a kontroloval bych, jestli mi tam blbě nepověsili ceduli.

Takže nám tu v okolí postavili dva moc pěkné baráky: jeden je s odpuštěním berňák, a ten druhý je hasičárna. Proč by měl být berňák šeredný a hasičárna odpudivá, když samotné daně i požáry jsou metla lidstva?


PSÍ PŘÍHODY: Společný výlet do Prokopáku
Dnes jsme byli s Bartem v Prokopáku v zesílené sestavě - zlákali jsme (já jsem zlákal) na procházku i Míšu. Neobešlo se to bez námahy. Dopoledne - přes hukot větráku počítače jsem slyšel z dálky hluk fénu neboli vysoušeče vlasů. To je přístroj, který jsem nepoužil k účelu k němuž byl vytvořen snad nikdy (možná, že coby miminko mě maminka fénovala). O to více ho používá Míša a mám dokonce pocit, že fénování je její tajná neřest, protože reaguje podrážděně na moje dotazy, proč se fénuje každý den. Tvrdí, že si hlavu meje jednou týdně. Že by týden byl tak krátký?

Nakonec se mi přece jen podařilo Míšu přemluvit - že by to byl hřích nejít se projít přes poledne, když je tak hezky.
Bart si to taky myslel.
Potíž je v tom, že Bart cestuje vzadu v autě, kdežto Míša vpředu. Já samozřejmě taky, jenže mě nevadí Bartova přítomnost vzadu, už proto, že nemám ofénovanou hlavu.

Bart se totiž těší, strašně se těší na procházku. A protože se těší, slintá a funí a prská a kvílí a přešlapuje a mňouká a každý svůj hlasový projev provází přeprškou slintů.

Čekal jsem, že mi Míša připomene, čím jsem ji lákal ven - že to zimní sluníčko dodá lesku jejím čerstvě umytým a do sucha ofénovaným, ba vyleštěným vlasům. Zapomněl jsem jí doporučit, aby si vzala koupací čepici.

Je to statečná žena a devastaci frizúry přešla mlčením.

Ani na procházce nic nepřipomněla.
Bart to taky ocenil a odměnil ji tím, že při zpáteční cestě jí pořádně, ale pořádně olízl ucho. Mně potom taky, aby mi to nebylo líto.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.