Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 24.1.2001
 • Poslanecká sněmovna přehlasovala senátní protinávrh zákona o veřejné televizi
 • Prezident schválený zákon večer podepsal, má však k němu i nadále výhrady
 • Podle Lucie Pilipové, která je na Kubě a snaží se o další kontakt se svým mužem v kubánském vězení, Pilipovi a Bubeníkovi hrozí sedm až patnáct let vězení
 • Šest poslanců určených k cestě na Kubu už mají kubánská víza, Buzková zřejmě začíná tušit, že "cesta by nebyla přínosná"
 • Podle Václava Klause kubánský režim hraje s našimi občany politickou hru ve snaze udržet se u moci
 • Na začátku příštího týdne ČSSD a ODS budou jednat o opoziční smlouvě - její dodatek je porušen schodkem rozpočtu, který je vyšší o 10 miliard, než bylo dohodnuto
 • Kubánský chargé d´affaires David Paulovich se sešel s vůdcem českých komunistů Miroslav Grebeníčkem, ten po schůzce obvinil Bubeníka a Pilipa, že "jejich úmysly nebyly nezištné" a dále obvinil prezidenta Havla, že cestu obou mužů na Kubu spolupořádal prezident Václav Havel
 • Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček prohlásil v této souvislosti, že Grebeníček lže
 • Šéfové politických stran jednali v pondělí večer o nákupu stíhaček, nedošlo k žádné dohodě
 • Ústavní soud posoudí ve středu volební zákon schválený ČSSD a ODS
 • Královéhradecký ředitel obvinil celníky z Bělovsi z toho, že padělali vývozní doklady zejména na textilní zboží, celníci jsou vyšetřováni na svobodě a hrozí jim tři až deset let vězení
 • Počasí Praha: oteplilo se, chvilkami pršelo, sníh však pořád ještě leží, neroztál
  Brno: celej den se to chystalo a odpoledne to konečně přišlo: sněží
  Orlické hory:Přes noc se rozchumelilo, ráno a dopoledne mrholilo, odpoledne začalo opět drobně sněžit.    Petr Kroul
  Žilina:    Miloslav Drkoš

  Pranostika:
  Svatý Tymotyj ledy láme, nemá-li je, nadělá je.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)Z deníčku Moby Dicka

Středa 24. ledna 2001
Šéfodborář Milivoj Plachý oznámil hromadným mailem, že "všemi prostředky podpoříme boj za svobodu přesvědčení v sesterské České Tlachárně". Lidé v ČT nedostali k Vánocům žádné kolekce, vzbouřili se a odvolali k Parlamentu. Jejich ředitel už sám odstoupil. Ale kolekce stále nedorazily. Prý už je po Vánocích.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Voda na Grebeníčkův mlýn
Už minulý týden jsem špicoval uši, když se v četce objevila nenápadná formulace, že na Kubu poletí parlamentní sestava zástupců všech parlamentních stran. Při jiných příležitostech se okázale píše, že se scházejí zástupci všech demokratických stran.Takže i komunista poletí. A to navzdory faktu, že komunisté, aniž by měli v ruce jakoukoli oficiální zprávu z Havany, co vlastně Bubeník s Pilipem provedli: jen proto, že byli strčeni komunistickou policií do komunistického žaláře, pan Grebeníček věděl, že porušili kubánské zákony. Přesně , podle urválkovské logiky.

Jakoby do Ransdorfa a Grebeníčka vjel nový život - najednou jsou důležití, protože patří ke stejné krevní skupině jakou má muž, který se drží u moci pomocí samopalů a kriminálů. Je odpudivé, že tyhle lidi někdo bere vážně: Bubeníka a Pilipa dostane na svobodu jen tlak mezinárodního společenství a ne nějaká přímluva politických extremistů. Ten tlak den ode dne roste a to je velká naděje.

Pokud jde o naše komunisty, jejich hulvátství zaznamenalo vrcholnou hodnotu dnes, kdy Grebeníček po setkání s kubánským chargé d´affaires zpochybnil nezištnost cesty Bubeníka a Pilipa a obvinil prezidenta Havla ze spiknutí. Pokud mu naši politici dovolí si dále na tomto případu přihřívat polívku, jistě se dočkáme nehorázností ještě větších.

K situaci v televizi
Po středečním groteskním pokusu o státní převrat v televizi jsem dospěl v přesvědčení, že snad už žádná strana si neuchovala zdravý úsudek. A tak už mě nepřekvapila paní Bobošíková, když oznámila, že jakási blíže neurčená auditorská firma vybere třicet statných redaktorů a moderátorů, kteří usednou na místa jí samotnou vyhozených třicet vzbouřenců. Co si představuje, jak vzniká redakční tým, ona, která kdysi byla novinářkou, takže musí tu problematiku znát? Spíš si myslím, že uspišuje totální zhroucení a po něm následující příchod privatizačně-likvidačního týmu.
Ne, na Kavkách už to ani nemůže být normální.
RODINA A PŘÁTELÉ: Zase jednou hotovo
Je to tak trochu pracovní chřipka. Uklidil jsem si na stole... a dopsal jsem knihu. Nejde o žádnou sci-fi. Dopsal jsem knížku tématu zcela odborném, jmenuje se Tajná kniha o digitální fotografii na připomínku knihy Tajná kniha o fotografii, která mi vyšla před dvaceti lety (po osmi letech nakladatelské buzerace...). Zvláštní pocit, když je dopsaná kniha.

Dřív to bylo tak, že jsem rukopis (přesněji strojopis) naposledy pročetl, zkontroloval číslování stránek, a pak ho vložil do papundeklových desek s tkanicemi. Tkanice jsem zavázal na mašličky a pak, když byl rukopis takto spoután do svěrací kazajky, jsem na přední stranu desek nalepil štítek a na něj jsem napsal ONDŘEJ NEFF: Milénium (ano, to byla moje poslední, takto ošetřená kniha),

Pak už se psalo jen na počítači a rukopis... ale ne, to už nebyl ani rukopis, to byla jedna jediná disketa a tam se román vešel dokonce dvakrát, normálně a jednou navrch v adresáři ZALOHA. Mělo to jednu nevýhodu: mohl jsem se k textu kdykoli vracet a vrtat se v něm, takže fakticky nebyl hotový nikdy.

Jenže s tímto posledním rukopisem či počítačopisem je to trochu jiné.,. Je to knížka o digitální fotografii a k textu patří plno fotek. Disketa? K smíchu. Celý adresář i s podadresáři a obsahem má 250 MB !

No ano, přišla ke slovu vypalovačka. Používám aplikaci Nero, a snad protože jsem poprvé vypaloval knihu, došlo mi, že se to jmenuje NERO BURNING ROM v narážce na Nera vypalujícího Řím, vždyť i ikona toho Nera znázorňuje hořící Koloseum!

Teď mám vypálené cédéčko. Poprvé po mnoha letech jsem v situaci, že mám definitivní text ve kterém se nemohu po libosti šťourat.
Tedy, mohl bych a po došťourání ho znovu vypalovat.
Než tohle absolvovat znovu, raději cédéčko předám nakladateli. K tomu dojde dnes, tedy ve středu.


PSÍ PŘÍHODY: Ptáci to zrní opravdu nezobají
To mám z toho, že jsem nakoupil ptačí zob v Baumaxu. Ptáci ho nechtějí. Myslí, že to jsou šroubky. Už jsem si toho všiml a dokonce jsem se na tomto místě zmiňoval o ptačím zobu z Baumaxu, které nejde v krmítku na odbyt. Myslel jsem si, že je to důsledek mírné zimy. Nikde žádný sníh a ptactvo nachází výhodnější zdroj obživy. Kde? Nevím, nejsa ptákem.

Jenže toto vysvětlení padá. Náš kopec je zachumelený a v krmítku, pěkně schovaný stříškou, je kopeček ptačího zobu. A žádný strávník. Občas zahlédnu nějakou sýkoru sedět smutně na holé větvi. Rád bych se jí zeptal... ale marno.

Bart by asi to zrní spořádal, kdybych ho k němu pustil. Sežere všechno, co je aspoň stopově jedlé. Potají pořádá vlašské ořechy, které zbyly od vánoc. O suchých rohlících a skrojcích chleba ani nemluvím. Před chvilkou pozoroval s náramným zájmem, jak polykám paralen. Tvářil se, že nejedl od Dušiček a že pokládá paralen za svoji nejoblíbenější pochoutku.

Zachoval jsem se jako naprostý lakomec a snědl paralen sám, aniž bych mu odloupl jeho desátek (vždycky mu dávám kus rohlíku nebo odřezek sejra). Nebyl tím nadšený a aby dal najevo roztrpčení, vyčíhal si okamžik a strčil mi palicí do lokte právě v okamžiku, kdy jsem paralen zapíjel sklenicí minerální vody Magnesia.

Když jsi mě odsoudil k smrti hladem, pane - tak ať jsi aspoň mokrej, tak znělo jeho vzdorné poselství.

Ve sklepě mám ještě půl kila toho zobu z Baumaxu. Až mě Bart poleje ještě osmkrát, naštvu se a nasypu mu ho do misky. Třeba se pak Bart změní v ptáka a odletí k jihu.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.