Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 12.1.2001
 • Odpoledne odstoupil ze své funkce ze zdravotních důvodů Jiří Hodač, ostatní členové managementu, zejména Bobošíková, zůstávají ve funkci
 • Václav Erben odstoupil z Rady České televize, řekl, že nemůže být v Radě, která opovrhuje rozhodnutím parlamentu
 • Také Petr Hájek odstoupil z Rady, byl jmenován za ČSSD, stejně jako Erben, v radě zbylo šest osob
 • Kulturní výbor v noci na včerejšek doporučil sněmovně, aby pověřila řízením ČT sama sebe, až ukončí mandát rady ČT
 • Ani po abdikaci Hodače neustoupili strůjci tohoto rozhodnutí ze své pozice a trvají a tom, aby parlament dočasně dohlížel na ČT
 • Vladimír Špidla a Pavel Rychetský ocenili rezignaci Jiřího Hodače
 • Synodní rada Českobratrské církve podpořila stávkující redaktory ČT a zastala se Václava Havla
 • V Praze a mnoha dalších městech Čech a Moravy demonstrovaly tisíce lidí za svobodu České televize, objevily se i politické požadavky, účast v Praze odhaduje ČTK na 60 tisíc lidí, rozhodně přišlo méně lidí než posledně, asi o 25 až 30 procent
 • Během demonstrace v Brně jistý zaměstnanec ČT vypnul elektřinu, sebrali ho policajti
 • Na Kavčích horách v Praze se konala i demonstrace Krotitelů duchů zákona, byla to recesisticko-protestní akce
 • Senát vrátil sněmovně vládní návrh zákona o posuzování vlivů na životní prostředí
 • Zástupce paní Regecové, majitelky pozemku který je včleněn do parcely pro stavbu továrny Philips na Hranici na Moravě, podal žalobu na stavební povolení
 • Milan Šrejber zůstává v pražské vazební věznici
 • Počasí Praha: Ráno sněžilo, přes den obleva a břečka, má ale tuhnout až ztuhnout
  Orlické hory: Přes noc nasněžilo několik cm sněhu, všude je bílo, teploty kolem 0°C.    Petr Kroul
  Žilina: ráno zima so snežením, cez deň teplá jar, večer jasno a mráz

Myšlenky dne:
(Odstoupení Hodače je) výsledek nenávistné a hysterické kampaně, která se proti němu rozpoutala a která ho málem uštvala k smrti
Ivan Langer

Jiří Hodač se nikdy neměl stát ředitelem televize. Postoj Rady České televvize tuto radu zcela diskreditoval
Vladimír Mlynář


Z deníčku Moby Dicka

Pátek 12. ledna 2001
Podniková restaurace má několik výhod: Krom desetikoruny, které na každé porci vyděláme, si můžeme i evidovat pouhou půlhodinu prac. přestávky, i když jsme tu déle. A pak se tu taky dovíme spoustu drbů: Náměstka za Cymbucha nebude dělat ani tlachárenský Drahoš, ani Krakoš, ale Kvakoš z Českých Mektáren. Uvidíme. Nese se fáma, že je dost starosvětský.Bylo devět černoušků, zbylo jich jen šest

Český politický cirkus:
Dnes dostali černouškové ránu. Z původní devítky jich zbylo osm v Radě České televize, a dva z nich, oba exponenti sociální demokracie, odpadli a v Radě jich zbylo šest. Veřejnost zaujalo jiné odpadnutí - totiž abdikace generálního ředitele Jiřího Hodače. Abdikace měla pochmurně elegický nádech, protože Hodač se nejdřív metabolicky zhroutil a poté, tedy dnes, odstoupil ze zdravotních důvodů. V ústech které jindy volaly s chutí "Pryč s Hodačem," zbyla nepříjemná pachuť honu na člověka.

Bezprostřední odpovědnost za to všechno ovšem nese Rada České televize, zejména její tvrdé jádro seskupené podle znalkyně podvojného účetnictví a majitelky televizoru Jany Dědečkové. Rada, ustavená politickými stranami podle hesla "nepotřebujeme lidi nadané ale oddané" (připisováno Vasilovi Bilakovi), zvolila muže, o kterém bezpečně věděla, že vyvolá na Kavkách konflikt a když se konflikt dostavil, dělala všechno proto, aby se zhoršil - naposledy, když odmítla byť i jen jednat o usnesení zástupců občanské veřejnosti. Zatímco Hodač odchází z bojiště sice poražen, ale nepokořen a nepošpiněn, musel bych dlouho přemýšlet, co říci pozitivního o této Radě.

Co bude dál
Teď už nejde v první řadě o televizi a o svobodu slova. Ten spor samozřejmě pokračuje, Jana Bobošíková dál pobíhá po chodbách a povykuje o výpovědích, ale to už je folklór. Ze sporu původně okrajového, takřka nicotného se rozrostla zásadní politická kauza a čtyřkoalice, podporovaná Hradem, jasně nastupuje do útoku. Sociální demokracie - to je, řečeno s básníkem - opilý koráb, jak jinak, vždyť jaký pán, takový koráb. Zkouška síly se soustřeďuje na to, jak bude vypadat nový zákon, podle něhož se bude volit příští Rada - kdo ji bude volit, z jakých kandidátů.
Václavské náměstí, 11.1.2001, 18.00
Sílu čtyřkoalice je těžké posoudit, protože výhled zakrývají křičící davy v Praze, v Brně, Budějovicích a dalších městech. Na Václavském náměstí jsem se byl podívat. Bylo tam méně lidí než posledně a taky atmosféra se změnila. Tam už nešlo o televizi, tedy především o televizi, bitva na Kavčí hoře byla jen záminkou k masivnímu protestu ve stylu Děkujeme, odejděte.

Na místě pánů redaktorů z velína bych koukal, jak se distancovat od tohoto temného proudu protože důvěra v jejich nezávislost rychle opadává. Jistě že není žádoucí, aby byli loutkami v rukou ODS, ale právě tak je nežádoucí, aby byli loutkami v rukou někoho jiného, kupříkladu čtyřkoalice. Připomínám, že před tím jsem varoval už 4. ledna, kdy jsme v referátu o poslední demonstraci psal:

Řečník, člen stávkující redakce, se svěřoval, že slovo "stávka nám nahání husí kůži". To opravdu nemusí. Spíš naháněla husí kůži mediální manipulace, a taky vtíravá přítomnost čtyřkoaličních politiků a jim spřízněných "osobností" v prvních fázích protestu. V té době to vypadalo, že na Kavčích Horách se vrší barikáda, před ním pod palbou mediálních kulometů se svíjejí oposmluvní kuliferdové - a za barikádu se derou kuliferdové čtyřkoaliční.
Teď už nejde o tušení, teď už jde o jistotu, tak to prostě je.

Chce se povzdechnout: vidíte, jak fatální důsledky může mít jedna podlost spojená s hloupostí, tedy zvolení nekompetentní rady, a následné zvolení slabého ředitele!Hodina slávy Toma Vilda na Lávce

Rodina a přátelé   
V klubu Na Lávce v Praze se konala sláva - rozdávaly se tam Zavináče, ceny internetové Akademie. Mám to potěšení pogratulovat Tomovi Vildovi, autorovi designu této stránky - vyhrál! Bylo to napínavé. Už včera mi telefonoval Miloš Čermák, že Tom Vild, tedy výtvarník autor m.m.j. (mimo mnoha jiného) designu Neviditelného psa, vyhraje Zavináč, a musel jsem se mu zapřísáhnout, že to neprozradím. Zapřísáhl jsem se. Na Lávce jsem byl o hodinu dřív a hned jsem se sháněl po Tomovi. Nebyl tam. Čermák mě ubezpečil, že Toma pozvali. Měl jsem pocit kvočny, které se zaběhlo kuře. Kontakt měl obstarat Petr Matoušek, kde je ten Petr? "Volal jsem mu, neboj," taktéž mě ubezpečil. Jenže pět minut před začátkem jeho sebedůvěra v této věci poněkud ovadla.

Bára Štěpánová předává Tomovi Vildovi Zavináče a kytku. Bára váhá: Odpoví mi tenhle divoch na otázku?
Tasil jsem mobil, namáčkl Tomovo číslo.
"Kde jsi," křičel jsem, když se Tom konečně ozval.
"Stojím frontu u šatny," na to Tom.

Velký kámen mi padl ze srdce. Mám Toma rád a věru bych nerad, aby o tu slávu přišel. Nakonec přišla řada na kategorii "webový výtvarník". Bára Štěpánová, moderátorka večera, líčila, jak jsou weboví výtvarníci čertovští chlapíci. To na Toma platí. On když sevře svoji sklenici tomatové šťávy a jak se patří se rozmlčí, krev by vystydla v žilách i Divokému Billovi.
Zazněly fanfáry, Tomovo jméno přečteno a Tom vystoupil na pódium. Při pohledu na čertovského chlapíka v motýlku Štěpánová couvá. Jiří X. Doležal ji zde před chvílí harašil ohnutou o stojan mikrofonu, co může čekat od tohoto exota?
Ale Tom je vlídný exot. Přejímá Zavináče bez extravagancí. Štěpánová se uvolňuje.
"Můžu se vás na něco zeptat?" osloví nakonec Toma.
"Ano."
"A... odpovíte mi?"
"Ne," praví Tom a se Zavináčem v podpaží - dozajista šťasten - odchází.

Ještě jednou blahopřeju, Tome!Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.