Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 26.12.2000
 • Až v pondělí se Hodačovi podařilo odvysílat zpravodajskou relaci ČT z budovy TV Prima, většina příspěvků pocházela z Moravy
 • Rakouští odpůrci Temelína demostrovali v pondělí na hranicích
 • O štědrovečerní zprávy ČT se tahaly dva týmy, ředitelský a televizní; obě strany se vzájemně obviňují z nezákonnosti. Fešná blíondýnka v ředitelském vysílání byla pardubická hlasatelka Dagmar Marklíková
 • Před budovou ČT na Kavčích Horách se o Štědrý večer konala demonstrace; ochranka už začala filtrovat lidi, kteří mohou do budovy - podle seznamu p. Hodače
 • V ČT se začalo vyhazovat, jeden z prvních přišel na řadu editor Štěpán Hájek; v budově televize se v neděli odpoledne objevila policie
 • 40 poslanců vyzývá k mimořádnému svolání sněmovny právě kvůli situaci v ČT, myšlenku parlamentního projednávání podpořil i ministr Pavel Dostál, který m.j. kritizoval jmenování protagonistky ODS Bobošíkové ředitelkou zpravodajství ČT
 • V železniční stanici Plešnice narazil v sobotu ráno nákladní vlak na osobní soupravu, strojvůdce nákladního vlaku byl těžce raněn, strojvůdce osobního vlaku zahynul, dalších 13 osob bylo lehce zraněno; v neděli ráno byl obnoven provoz, dosavadní šetření nabízí hypotézu, že řidič nákladního vlaku přehlédl návěstí "stůj"
 • V pátek večer vypukl požár v dětské Thomayerově nemocnici. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění.
 • Olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze 13 nízkotlakých částí turbíny odstavila před 08.00 turbínu prvního bloku jaderné elektrárny Temelín.
 • Nový generální ředitel ČT Jiří Hodač odvolal okamžitě po svém nástupu do funkce mluvčího ČT Jiřího Trávu. To je rychlost.
 • ČSSD je proti privatizaci České televize, nebrání se diskusi o statutu veřejnoprávnosti a bude prosazovat, aby Rada ČT předložila na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny zprávu o situaci v ČT.
 • Desítky "nedodělků" zjistila prověrka práce krajských soudů v Ústí nad Labem, v Brně a v Ostravě, kterou nařídil ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Jde o případy, v nichž soudci zatím nic nepodnikli. Ministr je z toho šokován, prohlásil: "Pravda je, že ten výsledek pro mě je zcela zdrcující..." a ještě dodal něco v tom smyslu, že by si občané mohli myslet, že soudci berou úplatky.
  A druhý ministrův výrok týkající se tentokrát bývalého výkonného místopředsedy ODS Nováka a jeho kauzy: "Není nejmenších pochyb o tom, že byl spáchán trestný čin..."
 • Znovu prezident Havel podal v pátek Ústavnímu soudu návrh na vypuštění několika pasáží z novely zákona o ČNB.
 • Prvním hejtmanem Ústeckého kraje byl v pátek podle očekávání zvolen mostecký primátor Jiří Šulc z ODS.
 • Tři dohody na poskytnutí úvěrů v souhrnné výši zhruba 9,5 miliardy korun podepsaly České dráhy. Podnik získá dvě půjčky od Komerční banky a jeden úvěr od Evropské investiční banky. Takže budou veselé Vánoce.
 • Počasí Praha: Teplota ne moc hluboko pod nulou, šedivo, trochu sěžilo
  Žilina: zamračeno-smogovo-špinavo, a to ešte bez snehu    Miroslav Drkoš


Vánoce Moby Dicka

Úterý 26. prosince 2000
Telefonoval mi domů vedoucí ing. Duto Hlav: "Mám mezi svátky dovolenou" (víme, že jede na hory se sekretářkou Vykulenou :-)," vymyjte a schovejte tu mou konvici, ve které jsme vařili v pátek grog, prosím". Nechce, aby z ní při možné kontrole náměstek Cymbuch vycítil stopy rumu. Ten pacholek Mrva ví totiž dobře, jak to u nás na Vánoce normálně chodilo. Než se stal náměstkem.Zajímavý názor radního Štěpánka

Český politický cirkus:
Pro ty, kdo přicházejí k počítači po delší době poprvé, shrnu několika slovy, oč jde: poslaneckou sněmovnou najmenovaná televizní Rada odvolala ředitele ČT Chmelíčka, a na jeho místo dosadila po fingovaném výběrovém řízení (fingovaném proto, že bylo očividně na oko, v tak krátké době nikdo nemohl kandidáty seriózně vyhodnotit) do čela České televize Jiřího Hodače. Ten jmenoval jako ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou, v nedávné minulosti napojenou na ODS. Pražští zaměstnanci ČT, najmě pak zpravodajství ČT (které je zde značně autonomní jednotkou) se vzbouřili a po celé vánoční svátky bylo zpravodajské vysílání ČT značně paralyzováno.

Až v pondělí večer se Hodačovi podařilo upytlíkovat jakés takés zpravodajství, vysílané z prostorů TV Prima - už to je známka neschopnosti toho člověka, korunující nekompetentnost Rady, která jmenovala generálním ředitelem člověka, o kterém musela vědět, že nebude mít na Kavčích Horách žádnou autoritu. Zvítězilo však nabubřelé bafuňářství činovníků, hovících si ve stínu moci.

Naproti tomu je jasné, že jmenování Hodače je legitimní, a že asi kdekoli na světě by zatočili s televizáky, kteří by rozjeli vzpouru podobnou té, která teď probíhá na Kavčích Horách. Argumentace obsažená v petici Prohlášení 2000 slov v roce 2000, podle níž je samotná Rada nelegitimní, je problematické a napadnutelné.

Takže podstata problému spočívá v tom, že z jedné strany fronty pozorujeme aroganci nekompetentní Rady, a na druhé straně snadno pochopitelný avšak dlouhodobě těžko obhajitelný vzdor. To, že se nenašel nikdo z vládnoucí garnitury, který by se aspoň sebeméně pokusil o moderování této patové situace, taktéž svědčí o hnilobnosti poměrů, ve kterých žijeme.

Další perla ze rtů radního Štěpánka
Petr Štěpánek, který je ztělesněním principu z rebela hófrátem, se nemohl neobjevit ve stávkokazeckém vysílání ČT. A jelikož renegáti jsou používáni k obhajování neobhajitelného, i on byl zaúkolován, aby obhájil "nezávislost" Jany Bobošíkové.
Podle něho třetinový úvazek pro ODS není na závadu nezávislosti novináře.
Bylo by zajímavo nahlédnout na dno studnice ducha Petra Štěpánka. Třeba bychom tam našli odpověď na otázku, kde tedy začíná závislost? Třetina je podle něho málo, při třetinovém úvazku pro ODS je nezávislost publicistova čistá jako padlý sníh. A co poloviční úvazek? Nebo... dvoutřetinový? Nebo pokrytí 98%, jako má Oskar?
Můžeme jenom hádat.
Zato jedno je jisté - Petr Štěpánek je závislý stoprocentně. Slouží dobře a za cukříček třeba i zapanáčkuje.TELEVIZE: Průběh událostí na Kavčích Horách v pondělí 26.12. Sled zpráv, jak byly postupně zveřejňovány na Boží hod
Dokumenty:
Česká televize Televizní studio Ostrava vyzývá Hodače k odstoupení
Vyjádření členů Asociace produkčních pracovníků ČT
Pondělí 25.12. - 16.00
Designovaný ředitel ČT Jiří Hodač vyjednává s TV Prima, aby mohl jejích technických prostředků použít k vysílání večerních zpráv.
Text, který viděli diváci ČT v pondělí v poledne, nahradil vysílání z tradiční budovy ČT. České radiokomunikace, které vysílání zajišťují, odpojily signál stávající redakce ČT - podle všeho na příkaz Hodačova vedení. Podobně dopadla zpravodajská relace v 18 hodin.
Od 18. hodiny přicházejí před budovu zpravodajství ČT desítky lidí. Chtějí vyjádřit podporu původní redakci zpravodajství České televize. Shromáždění na podporu redakce má začít v 19. hodin. Redakce zpravodajství mezitím připravuje standardní vysílání hlavní zpravodajské relace Události.

Další lidé přicházejí před budovu Televize Prima. Redaktoři zpravodajství této televize totiž nesouhlasí s tím, aby se z jejich budovy vysílala verze Událostí paní Bobošíkové a pana Hodače. Česká televize děkuje redaktorům TV Prima za projevenou solidaritu.

Martin Schmarcz, Marek Vítek, Filip Černý


Nově určená ředitelka zpravodajství ČT Jana Bobošíková předala redaktorům ČT dokumenty, jímž je přeřazuje na "jinou práci". Ti však zůstávají na pracovišti a pokračují v práci na přípravě hlavní zpravodajské relace.
Jiří Hodač připravuje náhradní vysílání s pomocí techniky soukromé stanice TV Prima.
Před budovou ČT na Kavčích horách je po 19 hodině asi 500 lidí.
Většina členů kolegia ředitele ČT vyzvala Jiřího Hodače k rezignaci.
V 19.15 bylo zahájeno vysílání zpravodajské relace pod logem ČT. Zprávy připravené v prostorách TV Prima četla Dana Marklíková. V relaci vystoupil m.j. i místopředseda Rady Petr Štěpánek (ODS), který prohlásil, že třetinový úvazek Jany Bobošíkové pro ODS ji profesionálně nediskvalifikuje pro vykonávání funkce (t.j. ředitelky nezávislého zpravodajství, pozn. N.P.)
Vyjádření členů Asociace produkčních pracovníků ČT:

Vážený pane Hodači,

my, níže uvedení členové Asociace produkčních pracovníků (zaměstnanců ČT, nepracujících v redakci zpravodajství) jsme se dnes, 25.12. 2000 v 19.00 sešli, abychom Vás opakovaně vyzvali k rezignaci na funkci generálního ředitele České televize.

Jsme dlouholetí zaměstnanci České televize, ve které jsme prožili část svého života a proto nám není lhostejný její současný stav. Podporujeme kolegy ze zpravodajství, kterým je Vámi bráněno ve vykonávání jejich pracovních povinností. Vaše počínání ohrožuje pověst této veřejnoprávní instituce a nevidíme jiného řešení, než Vaši rezignaci.

Bareš Jindřich
Bautzká Dagmar
Bílá Jiřina
Borovan Pavel
Jaroschy Ivanka

Jirásková Ilona
Kopřiva Martin
Morávek Petr
Nardelli Alexander
Pelák Vojtěch

Plachá Irena
Seidl František
Srbová Jaroslava
Stanko Martin
Stehlíková Dagmar
Svoboda Otakar


Vážený pane generální řediteli,

vzhledem k ohrožení chodu České televize a jejího poslání veřejné služby se domníváme, že jediným možným řešením v situaci, do níž se ČT dostala, je v tomto okamžiku Vaše odstoupení z funkce generálního ředitele.

Česká televize Televizní studio Ostrava:

Ing. Miloslav Petronec
ředitel

PhDr. Aleš Jurda
hlavní producent


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.