Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 21.12.2000
 • Prezidenti Rakouska a ČR moudře a vlídně pohovořili o vzájemných vztazích
 • Reaktor elektrárny v Temelíně opět běží a dosáhl 19% výkonu
 • Novým ředitelen ČT se stal Jiří Hodač, pracovník BBC a nedávno i ředitel televizního zpravodajství, adept na post mluvčího ODS
 • Jediný odborník v Radě ČT, která Hodače právě zvolila, Miloš Rajchrt, ve středu rezignoval na protest proti odvolání bývalého ředitele Chmelíčka a jmenování Hodače
 • Vladimír Mlynář a Jan Ruml pokládají Hodačovo jmenování za chybu a skandál zatímco Ivan Langer (ODS) a Miloslav Kučera (ČSSD) nic nenamítají
 • Ve zpravodajské redakci ČT byl ustaven krizový výbor, v rámci zpravodajské relace byl odvysílán protestní text, výbor žádá o podporu veřejnosti e-mailem
 • Od 12.00 se ve čtvrtek 21. prosince koná na Václavském náměstí protestní podpisová akce
 • Bývalý předseda Fondu národního majetku Jan Stiess dostal pokutu 200 tisíc za padělání lustračního vysvědčení, pokud nezaplatí, hrozí mu 6 měsíců basy
 • Žena, která se při policejní akci proti uprchlému Kajínkovi pokusila uříznout lano, na němž se slaňoval zasahující policista, je obviněna s pokusu o vraždu
 • ČS dráhy budou mít ztrátu 1 až 5 miliard korun
 • Dnes, 21 prosince 2000, ve 14h 37min 56s nastává zimní slunovrat. Začíná astronomická zima.
 • Počasí Praha: mlhavo, přes den opatrné slunečno, začal mráz
  Brno: vydařenej den, pořád sluníčko    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Velmi mrazivé počasí, na horách sem tam poletují vločky    Petr Kroul

  Pranostika na 21. prosince, Tomáše apoštola:
  Na svatého Tomáše nejdéle noc naše.

  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 21. prosince 2000
"Podavač sponek SDI", takto tahač raket, přijel na podnikové parkoviště. Žádné jiné auto se tam už nevejde. Stál jen 48,5 miliónu, a tak vyvstal problém, jak utratit zbylý milión a půl do padesáti, které měla stát stavba kantýny v ARZu. Ale protože jde jen o 3 % celkové sumy, mohou se tyto peníze vyplatit jako odměna zlepšovatelům: Kokotovi, Durakovi a Cymbuchovi. Duto Hlavovi se plat strhávat nebude.Drama na Kavčích horách končí (vrcholí - začíná)

Český politický cirkus:
Vyhazov televizního ředitele Chmelíčka se stal hlavní politickou událostí adventu. Události vzaly nový spád ve středu, kdy byl náhlým řízením, připomínajícím polní soud z Haškova Švejka, ustanoven novým ředitelem Jiří Hodač. Až budu o tom rozmlouvat s přáteli, budou se mi smát, když jim řeku, že Jirka Hodač je můj spolužák, ježto i Vladimír Železný je můj spolužák. Je v tomhle státě ještě nějaká televize, která nemá za ředitele mého spolužáka? Odpověď zní: je, ale je jich málo.

Nový ředitel nebude jistě oblíben a neměnil bych s ním, ani kdyby mi přidali pytel Pedigree Pal pro Barta návdavkem. To, že se hlásil za mluvčího ODS a nevzali ho, mu pomůže asi jako pytel cementu při plavbě přes La Manche. Jenže, na druhé straně, mu pomůže to, že ho jmenovali generálním ředitelem a dá se čekat, že leckterý odbojník stane se vlezdoprdelníkem, až se mu vše rozleží v hlavě.

Bitva se odehrává před očima nepříliš vzrušené veřejnosti a čekám, že ani dnes, ve čtvrtek, nevyjdou lidé do ulic v důsledku demonstrativní výzvy o podporu, která byla odvysílána v hlavní zpravodajské relaci ČT. A jsem věru zvědav, co se nakonec vykrystalizuje jako jádro sporu: zda politický vliv na vysílání ČT, který - jako starý praktik - pokládám za velmi problematický, anebo zda půjde o peníze, o ty čtyři miliardy koncesionářských peněz, o to, na jaké účely budou a jsou a byly vynaloženy. Svého času můj spolužák Vladimír Železný vyslal helikoptéru a ta kroužila kolem Kavčích Hor a záběry byly na Nově vysílány s komentářem "tak tohle vydržujete z vašich poplatků". Jiří Hodač by teď měl dokázat, že ty peníze jsou vynakládány účelně.

Osobně si myslím, že to dokázat nelze, že by do vzduchu měla vzlétnout ne helikoptéra, ale bombardovací peruť, a že by měla to proklaté místo druhdy Zelenkovy televize srovnat se zemí, neboť je to místo nasáklé něčím horším, než je nemoc šílených krav - je nasáklé "nesvistidou", tedy kombinací neschopnosti a závisti, jak ji diagnostikoval profesor Parkinson. Myslím, že poslední události tuto diagnozu plně potvrzují, ve všech směrech.Prahou grog za grogem

Rodina a přátelé   
K novým tradicím nové doby patří nové tradice. Všimli jste si? "Sešli jsme se tu a tím zakládáme novou tradici, že se tu budeme ode dneška navždy každý rok scházet." Nebo: uložíte si peníze do peněžního ústavu, šéfové vám je ukradnou a daňoví poplatníci (část) zaplatí. Ivan Gentleman Straka si vymyslel, že v čas vánoční se lidé dobré vůle sejdou dole na Můstku (v Praze), vypijí grog, pak přejdou na Staroměstské náměstí (dají si grog), odtud jdou na náměstí Republiky (dají si grog) a vrátí si na Můstek, kde, pokud mají chuť, si dají grog a mohou pokračovat. Eventuální mezizastávky na Havelském trhu a na Příkopech nejsou vyloučeny.

Tradice je krásná věc, najmě pak nová tradice. K řádné tradici patří i určitý prvek nejasnosti: tak se letos ukázalo, když jsme se v pět odpoledne na Můstku sešli, že si nikdo nedokáže přesně vzpomenout - včetně vynálezce Straky samotného - zda se scházíme potřetí nebo počtvrté! Osobně si myslím, že počtvrté, přičemž jsem jednou chyběl, ale ruku do hrnce s grogem kvůli tomu nedám.

Grog vaří všude dobrý, nešizený, jakož i svařák anebo zajímavou tekutinu - čokoládu s rumem. Není třeba přeháněti, jedno kolečko stačí, usoudil jsem. Nemyslím, že jsem tím narušil novou tradici. K výpadkům může docházet - tak například letos Jan Šaman Kovanic (vyšla mu právě knížka Nebojte se Internetu ) nepřišel na akci ve svém tradičním klobouku, ale ve zcela netradiční beranici.

U jednoho stánku, ve frontě, se zapředla debata na téma, jakýpak asi rum pijeme. Zeptal jsem se slečny, jaký rum čepuje.
"Já nevééém," pravila. "Asi Boškov, nééé?"
Byla tou otázkou dotčena. Cítila se předurčena býti k vyšším metám, chtěla by být šéfbarmankou v Alcronu.
Nechal jsem si předložit láhev. Rum pocházel z Jindřichova Hradce.
Ta slečna se nestane nikdy šéfbarmankou v Alcronu. Osobě v tak závažné funkci nesmí unikati informace tak závažného významu, jako je informace o tom, odkud pochází rum, jenž čepuji.


Psi vidí dobře, hvězdy ale vůbec ne

Psí příhody   
Psi hvězdy nevidí. Z nebeských těles vnímají jen měsíc, vyjí na něj. Ale i to je pověra. Kdyby bylo možné naučit psa hledět na hvězdnou oblohu, bylo by možno vychovat astronomické psy, kteří by vyštěkávali nová nebeská tělesa. Příchod Krista by tedy nezvěstovali Tři králové, ale nějaký palestinský Bobík který by spatřil a hlasitým štěkotem uvítal hvězdu betlémskou. O něčem takovém se však evangelia nezmiňují.

Na Barta jsem intenzivně myslel dnes vpodvečer, kdy jsem na Václavském náměstí uvažoval o tom, zda jasné zářící těleso na obloze je kosmická stanice, nebo něco jiného. Byl to jasný puntík v temném pozadí. Pokud by to měla být hvězda nebo planeta, mělo by se to pohybovat podstatně pomaleji, než umělé těleso, kosmická stanice.
Litoval jsem,že nemám u sebe Barta. Třeba by jeho bedlivý zrak dokázal rozeznat nepatrný úhlový posun!
Sám jsem se úhlově přesouval na sraz pochodové společnosti holdující vánočnímu obyčeji Prahou grog za grogem. Na Můstku mě schladil Jirka Wagner řka, že onen předmět je bezpochyby Venuše neboli Krasopaní. Nevím, kde se v něm vzala ta jistota, ale když pak tu informaci potvrdil Honza Kovanic, jiskřička naděje ve mně zhasla. Kosmická stanice bude vidět v 18,04, tvrdil Kovanic, taktéž s jistotou, která nepřipouštěla námitku.

 • V tu dobu jsme pobývali na náměstí Republiky. A stanici v nadhlavníku vskutku spatřili. To byl fofr! Kdosi dal k lepšímu jednoduchý recept, jak se vyznat v nočních světýlkách nad hlavou: když je to letadlo, letí to rychle a bliká. Tahle stanice letěla rychle a neblikala.

  Do toho se zval radostný štěkot. Opodál štěkala krásná půldruharoční bordeauxská doga. Ale ne, neštěkala na kosmickou stanici. Štěkala radostí, že se na náměstí, kde dosud byla se svou paní, objevil její pán - přijel autem, aby odvezl vánoční stromeček.
  Psi jsou dobří ke všemu možnému, ale k vyštěkávání kosmických těles, to opravdu ne.


  Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
  Rediguje Ondřej Neff.
  Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.