Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 11.12.2000
 • Karel Kühnl se stane unionistickým kandidátem na lídra čtyřkoaly
 • Lidovci potvrdili, že jejich kandidátem na vůdce čtyřkoaly bude Jaroslav Kopřiva
 • Představitelé ostatních čtyřkoalích stran dali najevo, že budou lidovecké rozhodnutí respektovat
 • Jaroslav Kopřiva prohlásil, že cílem nyní musí být vítězství ve volbách a pak teprve že je možno sloučit jednotlivé čtyřkoalí stranu do jedné
 • Vladimír Špidla označuje Kopřivovu nominaci jako politický posun doprava
 • Ministerstvo zahraničí dementovalo zprávy, že by elektrárna v Temelíně mohla dodávat do sítě proud ještě před úterní schůzkou premiérů Zemana a Schüssela
 • Ministr financí Pavel Mertlík chce na nejbližší schůzi předsednictva ČSSD nastolit případ spojení zaměstnanců Lidového domu s podvodným H-systémem, nesdílí tedy Zemanův názor, že jde o bagatelu
 • ODS a ČSSD se v Ústeckém kraji dohodly o dvoustranné koaliční smlouvě o spolupráci v krajském zastupitelstvu
 • Rakouští Zelení stupňují nátlak na rakouskou vládu před úterní schůzkou rakouského a českého premiéra
 • V bloku jaderné elektrárny v Temelíně vrcholí zkoušky před uvedením reaktoru do praktického provozu
 • Jiří Kajínek, polapený v pátek, byl v sobotu převezen do věznice ve Valdicích
 • Podle sdělení policejního prezidenta Jiřího Koláře dosavadní šetření potvrdilo, že Kajínek nechystal "pomstu soudcům", že připravoval trestný čin, aby si obstaral peníze
 • Policie oznámila, že minulý týden pochytala sedm bossů ukrajinského gangu, zvaného Luhanská brigáda, zločinci vydírali, padělali peníze a obchodovali na černo se zbraněmi
 • Amnesty intenrational uspořádala v sobotu na Václavském náměstí protestní akci, zaměřenou proti mučení
 • V anketě Český slavík zvítězili Lucie Bílá, Karel Gott a skupina Lucie, na druhé příčce stanuli Iveta Bartošová, Daniel Hůlka a Olympic, na třetím Vondráčková, Ledecký a Lunetic
 • 67letý myslivec postřelil 28letého muže při masakru zvěře v Josefově na Sokolovsku
 • Počasí Praha: Podzimně mrholilo, v neděli se na chvilku ukázalo sluníčko,pak se zatáhlo, večer bylo doslova teplo
  Žilina: pokračuje teplá, vlhká a mrholivá jeseň - len chvílku cez obed sa ukázalo cez závoj slnko, aby sme nezabudli, že tam je    Miroslav Drkoš


Začíná summit v Nice

Český politický cirkus:
Píši tyto řádky v neděli večer, kdy není ještě zveřejněné jakékoli oficiální komuniké. Z toho, co zveřejněno bylo, moudrý nejsem. EU se dohodla téměř na všem, zní titulek zprávy ČTK na teletextu ČT1. Co to je, to "téměř"?

Tak především přerozdělení hlasů v Radě Evropy. To je orgán, který v podstatě rozhoduje a schvaluje to, co připraví Evropská komise, tedy oni známí komisaři a jejich aparát, ze všech komisařů známe nejlépe pana Verheugena, který má na starosti rozšíření. Jde o to, že velké státy mají v Radě více hlasů než státy malé, tudíž, jde i o to, kolik hlasů budeme mít my, až (pokud) nás do EU vezmou. Jestliže se summit na této otázce nedohodl (zřejmě zásluhou Belgie a Portugalska), dohoda dostala ránu pod čarou ponoru.
Další, co bylo dohodnuto nedohodnuto, je počet komisařů. Těch je dnes dvacet, přičemž velké státy mají po dvou, malé po jednom. Tato otázka byla zametena pod koberec, takže nějaká "česká židlička" v podobě židličky komisařské je zatím v nedohlednu.

S tím souvisí i dohadování o počtu křesel v Evropském parlamentu. Když jsem se byl v (prázdném) sále EP podívat, říkal jsem si: sedí jich tu šest stovek, to je pěkné klubko. Kolik jich bude po rozšíření? Přidají další židle? Anebo se stávající poslanci zvednou a řeknou, ano, chápu, na tuhle židli patří Polák, Čech, Maďar, a já se vzdám křesla, požitků, platu, diet, vyžírandy, přístupu do parlamentního "tuzexu", kde se za režijní cenu dostane to, co Unie prodávat jinde zakazuje (národní speciality) a vrátím se domů a zapojím se do pracovního procesu?
Připomenu, že když se po poslancích tehdy Federálního shromáždění chtělo, aby zrušili Československo jako stát, byli podplaceni slibem, že vznikne horní komora zvaná senát a do ní přejdou. Oni rozdělení státu schválili a byli vtipně vykopnuti kolegy z někdejší České národní rady, z níž se stal český parlament. Jaký trik by se měl aplikovat na poslance Evropského parlamentu, aby se část z nich vzdala luxusního poslaneckého života v Bruselu ve prospěch, jak jsem řekl, Poláků, Slovinců, Malťanů...
Když se díváme do džbánu jakékoli politiky, nezapomeňme, že na jeho dně je usazena mrzkost.
Někdy v tlusté vrstvě.

Dodatek z rána
Jednání skončilo v půl páté ráno- a pozorovatelé se liší v interpretacích, podle toho, co kdo od koho zaslechl. Podle CNN rozdělení hlasů v Radě vypadá takto: Německo, Francie, Itálie a Británie 29 hlasů, Španělsko 27, Holandsko 13, Řecko, Belgie a Portugalsko 12, Švédsk a Rakousko 10, Finsko, Dánsko a Irsko 7 a Lucembursko 4. Pokud jde o kandidátské země, CNN uvádí, že počty se liší od 27 pro Polsko po 3 pro Maltu, bližší údaje neuvádí.
Pokud jde o komisi, došlo k dohodě, jejíž detaily nezná ani CNN, podle níž se stávající struktura měnit nebude, dokud počet členských států nepřesáhne 27, a do té doby budou nové státy na komisařských postech rotovat. Jak? To si lze těžko představit.
Jisté je, že se v Nice nestalo nic, co bychom mohli chápat jako přibouchnutí dveří před nosem. Pokud se potvrdí zpráva, že nám bude přisouzeno 11 hlasů v Radě, mohli bychom dokonce mluvit o příjemném překvapení.Poslední událost sci-fi sezóny

Rodina a přátelé   
Jako tradičně, sezónu uzavírá brněnský Dracon. Měl jsem ho letos mírně komplikovaný. Na jednom z letošních conů jsem se zavázal, že se přijedu podívat do Kopřivnice. Funguje tam klub fanoušků sci-fi, a misionářská činnost patří k povinnostem nás, scifisticých veleještěrů. Odskočil jsem si tedy do Kopřivnice z Brna, kd se konal Dracon, po Parcou druhááááááá nejvýzamnější sci-fi akce. Program měl začít v sedm večer, ve tři čtvrtě na sedm mi pípnul mobil a na displeji se ukázala esemeska ČTK, sdělující, že policie chytla Kajínka.

Šel jsem tedy za scifisty, čekali, co jim povím převratného, a já jim sdělil, že chytili Kajínka.
Bylo vidět, jak se jim trochu prodloužily obličeje. Kvůli tak starýmu fóru vážil ten paprika cestu až z Prahy, respektive Brna?
"No a co dál?"
"Nejspíš ho odvezou zpátky na Mírov," řekl jsem. Nedošlo mi hned, že se domnívají, že je to fór. Pak jsem mobilem volal tu novinu do Brna Vladovi Ríšovi, aby ji roznesl mezi ostatní účastníky Draconu.
"Chytili Kajínka," sdělil jsem mu. Ve sluchátku šuměly kočkující se elektrony.
"A co dál?" chtěl vědět Ríša.
"Nejspíš ho odvezou zpátky na Mírov," řekl jsem. "Tohle není fór, hlásila to četka.
"To je teda gól," pravil Vlado Ríša a šel to předat dál. Myslel jsem na to, kolikát se ho zeptají "a co dál".

Ostatně, taky bych rád věděl, "co dál". Jestli se někdy dozvíme, jak to s Kajínkovým útěkem bylo, a taky, jak to vlastně bylo s těmi jeho zločiny.


Může za to polívka

Psí příhody   
V neděli po poledni jsem se vrátil z cest. U Vrátek mě vítal Bart (což je obvyklé). Měl hubu od cukru a voněl vanilkou (velmi neobvyklé)
Hi-tech příprava cukroví - z kuchyňského stolu se stal velín
Zpravidla Bart očichává mne (tedy, i tentokrát mě očichával a zkoumal, jestli jsem ne nezapletl s nějakými nedovolenými psy), tentokrát jsem oplátkou očichal i jeho - výsledek zkoumání nedával prostor ke spekulacím, vše bylo jasné: Bart do sebe ládoval vanilkové rohlíčky a od toho okamžiku neuplynula dlouhá doba.

Brzy se vše vysvětlilo, protože za Bartem vyšla z domu Míša. Bart se nedopustil vánočního pychu a nevyluxoval dávku cukrové chystanou na štědrovečerní stůl. Jako správný pes spořádal odpad a nebylo ho málo - celý jeden plech spálených vanilkových rohlíčků.

"Může za to polívka," dodala Míša na vysvětlenou.
Divil jsem se, co má polívka společného s rohlíčky a namítl jsem, že desátý prosinec je přece jen podle mého laického názoru příliš brzké datum na přípravu rybí polívky.
Vše se vzápětí vysvětlilo.
Nešlo o polívku, ale o Polívku s velkým "p", o Bolka Polívku a jeho manéž. Míša tentokrát zapojila do výroby cukroví elektroniku. Na stůl v jídelně postavila přenosnou televizi a sledováním Manéže si zpestřovala jednotvárnou práci. Až moc, jak se ukázalo, když se z kuchyně začal valit dým.

Sálení rohlíčky k vánocům nezbytně patří. Není to tedy nehoda, natož neštěstí - je to součást rituálu.
Co tyto řádky píšu, Míša vyrábí novou várku rohlíčků, kouká při tom na televizi, Bart leží pod stolem a nejspíš doufá, že budou Manéž reprizovat.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.